Publikacje

PORADNIK TUTORA TEORIA I PRAKTYKA W PRACY Z MŁODZIEŻĄ ZAGROŻONĄ WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM

I. TUTORING JAKO DZIEDZINA STOSOWANA: OD TEORII KU PRAKTYCE

Dwie drogi w żółtym lesie szły w dwie różne strony:

Żałując, że nie da się jechać dwiema naraz

I być jednym podróżnym, stałem zapatrzony

W głąb pierwszej z dróg, aż po jej zakręt oddalony,

Gdzie wzrok niknął w gęstych krzakach i konarach;

Potem ruszyłem drugą z nich nie mniej ciekawą,

Może wartą wyboru z tej jednej przyczyny,

Że rzadziej używana, zarastała trawą;

A jednak mogłem skręcić tak w lewo, jak i w prawo;

Tu i tam takie same były koleiny,

Pełne liści, na których w tej porannej porze

Nie znaczyły się jeszcze śladów czarne smugi.

Och, wiedziałem: choć pierwszą na później odłożę,

Drogi nas w inne drogi prowadzą – i może

Nie zjawię się w tym miejscu po raz drugi.

Po wielu latach, z twarzą przez zmarszczki zoraną,

Opowiem to, z westchnieniem i mglistym morałem:

Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano

Dwie drogi: pojechałem tą mniej uczęszczaną –

Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.

(Robert Frost: „Droga niewybrana”; przełożył: Stanisław Barańczak)

1. Wprowadzenie do zagadnienia tutoringu

Początki tej metody sięgają czasów starożytnych. Źródła historyczne podają, że już w starożytności władcom, ich synom, towarzyszyły osoby, których zadaniem było poszerzanie wiedzy władców, wyposażanie ich w określone umiejętności i pomoc w ich osobistym rozwoju. Tradycja indywidualnego przygotowywania osoby, np. do pełnienia ważnych funkcji społecznych czy politycznych, jest stara jak świat. Już egipscy królowie mieli w swoim otoczeniu osoby, które dziś moglibyśmy określić mianem tutorów. Dzięki takiej relacji i współpracy, osoba przygotowująca się do pełnienia ważnych funkcji miała pewność, że będzie na nie gotowa (P. Czekierda, 2012, s. 45). W czasach nowożytnych metoda tutoringu znalazła swoje odzwierciedlenie w Anglii. Była odpowiedzią na brak powszechnego systemu kształcenia i aspiracje arystokratycznych i szlacheckich rodzin, mających ambicje kształcenia swoich dzieci. Pierwszymi tutorami byli najczęściej młodzi ludzie, studenci lub absolwenci Oxfordu, których arystokraci i szlachta wynajmowali do uczenia przede wszystkim swoich synów, rzadziej ten przywilej dotyczył córek. Tutorzy mieszkali najczęściej w domach swoich pracodawców i systematycznie, regularnie uczyli ich dzieci. Byli swego rodzaju guwernerami, osobistymi nauczycielami i przewodnikami swoich wychowanków. W kolejnych latach model tutora ewoluował. Tutor stał się także towarzyszem podróży swojego wychowanka po Europie. A kiedy dzieci z arystokratycznych i szlacheckich rodzin zaczęły uczestniczyć w edukacji na poziomie uniwersyteckim a proponowana forma tego kształcenia w postaci wykładów i egzaminów okazała się za trudna dla szlacheckiej młodzieży, wprowadzono tutoring do akademickiego kształcenia. Program studiów, sposób realizacji, dostosowywany jest do potrzeb i zdolności indywidualnego studenta. Proces uczenia się polega na indywidualnym kontakcie studenta z profesorem. Do dziś, na najbardziej renomowanych brytyjskich uniwersytetach – Oxfordzie i Cambridge tutoring jest podstawową metodą pracy z ze studentami, szczególnie nauk humanistycznych.

Interesująca jest także etymologia samego słowa tutor. W Słowniku wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego czytamy, że tutor dawniej opiekun, wychowawca; [wym. tju:te] na wyższych uczelniach anglosaskich – adiunkt kierujący indywidualnie pracą studentów. Etym. – ang. z łac. „obrońca; opiekun małoletnich” od tutus p.p. od tueri‚ patrzeć; bronić, zachować; strzec’. Słownik języka polskiego definiuje taka osobę jako: pracownik uniwersytetu lub innej szkoły czuwający nad przebiegiem studiów studentów kształcących się w indywidualnym trybie, dawniej: prywatny nauczyciel lub korepetytor.

Główne wyznaczniki metody to jej indywidualny charakter, sytuacyjność, praktyczność, i kompleksowość wykorzystywanych narzędzi, podejście całościowe (holistyczne), oparcie na osobistej relacji, doświadczeniu i samoświadomości. To co jest kluczowe w tutoringu to jego bardzo indywidualny charakter. Nie chodzi tu tylko o formę, jaką z definicji przyjmuje – czyli osobistej relacji osoby uczącej się z tutorem. Przede wszystkim jego istotą jest podążanie za liderem, jako szczególną i niepowtarzalną osobą, za jego planem, za jego celami (K. Czayka-Chełmińska, 2007, s. 40).

Trudno nie zauważyć elitarności tej metody, ale też należy podkreślić niezwykły indywidualizm w podejściu do uczącego się i zaprojektowanie indywidualnej ścieżki jego rozwoju. Znający do- brze swojego ucznia tutor decyduje, które umiejętności należy rozwijać, co jest szczególnie ważne dla jego społecznego, emocjonalnego czy poznawczego rozwoju. Uczeń korzysta z doświadczenia swojego tutora, rozwija i doskonali swój potencjał. Tutor poznaje swojego ucznia, widzi, czynione przez niego postępy i także w pewien sposób czerpie dla siebie korzyści z tej relacji.

Tutor podsuwa propozycje, rzuca hasło i inspiruje do poszukiwań. Pozwala na pomyłki, błądzenie, czym niejako zmusza do sformułowania opinii, posiadania własnego osądu danej sytuacji i wyciągania wniosków. Głównym narzędziem pracy w tutoringu jest rozmowa.

Idea tutoringu nie ma tak naprawdę swojej naukowej definicji, jednakże w swoich założeniach wpisuje się w proces wsparcia młodego człowieka i oznacza szeroko rozumiany proces rozwoju, który polega na indywidualnej relacji wychowanka z drugą osobą, o której możemy powiedzieć, że jest przewodnikiem, który pomaga odkrywać młodemu człowiekowi samego siebie. Uczeń i mistrz tak najkrócej określić można te relacje. Oczywiście nadrzędnym dobrem jest tutaj dobro wychowanka.

Innymi słowy tutoring to wspólna droga ucznia i nauczyciela, oparta na dobrych relacjach, wzajemnym zaufaniu, wspólnym przeżywaniu radości, ale też odpowiedzialności, kształtowaniu pożądanych postaw i zachowań.

Tutor – przewodnik to osoba, która inspiruje swojego wychowanka, pokazuje mu nowe możliwości, zaprasza do intelektualnej podróży, rozwoju zainteresowań i zdolności, pokazuje system wartości, ale też z drugiej strony przygotowuje do samodzielności w przyszłości. Tutor cieszy się z sukcesu swojego wychowanka, a jego działania są integralną całością, procesem, który należy zaplanować z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości wychowanka. To spersonalizowana edukacja, „na miarę” tej konkretnej osoby.

Tego oczekuje dzisiaj społeczeństwo od nowoczesnej edukacji i temu wyzwaniu edukacja stara się sprostać. Systemowe zmiany zarówno w podstawie programowej kształcenia ogólnego, jak i w udzielanej dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno – pedagogicznej, podejściu do rozwijania talentów i zdolności, podkreślają indywidualizację pracy z uczniem/wychowankiem i zaprojektowanie dla niego indywidualnej ścieżki edukacyjno – terapeutycznej. To projektowanie, które wpisuje się w ideę tutoringu, mającego w każdej placówce oświatowej, resocjalizacyjnej, opiekuńczo – wychowawczej dużą przestrzeń do rozwoju.

2. Tutoring metodą w edukacji: cele i spodziewane efekty

Kiedy myślimy o celach tutoringu – kluczowe wydają się dwa z nich: pełne wykorzystanie potencjału uczestnika i samodzielność w rozwijaniu się, w samokształceniu. Uczestnik, dzięki relacji z tutorem przede wszystkim umacnia się w roli lokalnego lidera – zyskuje lub rozwija kompetencje, upewnia się, że jest na swoim miejscu, poszerza możliwości działania w swojej społeczności. Staje się świadomy własnych talentów i pełniej je wykorzystuje. Po drugie – celem tutoringu jest zwiększenie samodzielności w rozwijaniu się, w uczeniu (K. Czayka-Chełmińska, 2007, s. 38 ). Oznacza to integralny rozwój uczestnika tego procesu, zarówno pogłębienie i poznanie nowej wiedzy jak i rozwój osobowości. Oczekuje się, że osobista ścieżka rozwoju wychowanka prowadzić będzie do jego:

  • samodzielności,
  • odpowiedzialności, w tym za proces własnej edukacji,
  • zdolności do podejmowania decyzji, pokonywania problemów,
  • systematyczności, samodyscypliny i umiejętności planowania zajęć,
  • umiejętności wyboru drogi życiowej i budowania planów życiowych,
  • umiejętności realizowania przyjętych planów i pokonywania trudności,
  • umiejętności samodzielnego uczenia się,
  • samoakceptacji i poczucia własnej wartości,
  • otwartości i życzliwości dla innych oraz wzrostu poziomu zaufania,
  • odwagi w formułowaniu i głoszeniu własnych poglądów,
  • umiejętności twórczego, samodzielnego myślenia,
  • tolerancji – akceptacji dla innych zachowań i poglądów,
  • poszanowania dla pracy własnej i innych,
  • umiejętności zgodnej współpracy,
  • wrażliwości na losy innych i odpowiedzialności z tym związanej,
  • postawy dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów,
  • rozpoznawania wartości moralnych, budowania systemu wartości (M. Budzyński, 2009, 32).

Przemiany dokonujące się w naszym kraju, ale też w Europie i na świecie, niosą ze sobą szereg wyzwań i problemów. Z jednej strony poszerzają zakres wolności i samorealizacji, by z drugiej po- wodować powstanie wielu trudności, patologii, bezradności ludzi wobec zmieniającego się świata. Zjawiska te w dużym stopniu dotknęły także edukację. Żyjemy dzisiaj w świecie ciągłych zmian, postępującej globalizacji, ze zmieniającą się perspektywą na przyszłość. Świat współczesny serwuje młodemu człowiekowi chaos norm i zasad, a przyszłość rysuje się w bliżej nieokreślonym kształcie. Zmieniające się warunki otaczającego nas świata wymagają, by szkoły i inne placówki oświato- wo – wychowawcze, opiekuńczo – wychowawcze, instytucje działające na rzecz dziecka i rodziny, były organizacjami uczącymi się, ukierunkowanymi na wszechstronny, ale też z drugiej strony zindywidualizowany rozwój swoich wychowanków, a także ścisłą współpracę z rodzicami. Rozwój ten oznaczać powinien wsparcie i pomoc, wspomaganie, uwzględniające indywidualną sytuację wychowanka, wyrównywanie szans edukacyjnych i stworzenie możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Tutoring może stać się więc metodą, która wzbogaci społeczny wymiar szkoły, sprawi, że uczestnicy edukacji będą mieli większe szanse na wyrażenie siebie i rozwijanie zgodnie ze swoimi potrzebami (A. Zembrzuska, 2009, s. 107).

Tutoring jako metoda pracy z uczniem/wychowankiem znajduje swoją przestrzeń w każdej placówce edukacyjnej. Elementy tej metody występują w różnych działaniach nauczycieli. Warto zaznajomić się z tą koncepcją, zwłaszcza, że może ona być wykorzystywana w pracy z dziećmi już w przedszkolu, poprzez wszystkie etapy edukacyjne. Zmiany systemowe wprowadzane w życie od 2009 roku bardzo wyraźnie przenoszą akcent z pracy z całą klasą na zindywidualizowane podejście do każdego ucznia czy wychowanka. System klasowo – lekcyjny może być zastąpiony inną organizacją procesu dydaktyczno-wychowaczo-opiekuńczego. Szkoła posiada autonomię w kreowaniu swojej rzeczywistości edukacyjnej i to od dyrektora zależy, na ile praca szkoły uwzględnia potrzeby i możliwości uczniów. Oczywiście, to w codziennej praktyce szkolnej, w licznej klasie nie jest łatwe, nierzadko niemożliwe. Ale pamiętać należy, że każda placówka oświatowa to zbiór indywidualności, także uczniów, którzy z różnych powodów, często od nich niezależnych, nie mogą odnaleźć się w zbiorowości szkolnej, traumatyczne przeżycia związane np. z chorobą czy śmiercią bliskich, niepowodzeniami edukacyjnymi bądź życiowymi są tak silne, że utrudniają bądź uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie społeczne. Są także uczniowie wybitnie zdolni, którzy mają szansę na sukcesy, spektakularne osiągnięcia, właśnie dzięki edukacji razem ze swoim opiekunem. O sile i przyszłości państwa decyduje w dużej mierze to, czy potrafi mądrze korzystać z talentów swoich obywateli. Kraje, w których istotnym zadaniem szkoły jest dostrzeżenie talentu u młodego człowieka, rozwinięcie go oraz stworzenie warunków do pełnego wykorzystania – wygrywają. Do tej pracy szkoły potrzebują odpowiednich ludzi – przygotowanych do zajęcia się tak wyjątkową rzeczą, jaka jest ludzki talent. Kimś takim mogliby stać się tutorzy (P. Czekierda, 2009, s. 15).

Należy przy tym podkreślić, że nauczyciel – tutor powinien w planowaniu pracy traktować łącznie wszystkie trzy obszary funkcjonowania ucznia w szkole, tj. naukę, wychowanie i opiekę. Akceptacja tej metody pracy przez ucznia/ wychowanka jest warunkiem koniecznym jej powodzenia. Tutoring w szkole czy placówce powinien być efektem świadomego wyboru uczniów i zgody ich rodziców, który musi być dla nich zrozumiały i bezpieczny. Tworzenie przez tutora wspólnej perspektywy jest zawsze dla niego dużym wyzwaniem. Od jego woli, motywacji, a więc i zaangażowania, umiejętności komunikowania się z innymi, przewidywania i kwalifikowania rozwiązań, a więc i bycia z innymi i wśród innych, zależy prawidłowe wejście jego wychowanka w dorosłość. (L. Preuss-Kuchta, 2009, s. 55).

Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracy z młodzieżą trudną wychowawczo, gdzie efektywna praca resocjalizacyjna ma istotny wpływ na dalsze funkcjonowanie młodego człowieka, w tym pełnione przez niego role społeczne i zawodowe. Problemy wychowawcze z uczniami/ wychowankami pojawiają się już w szkole podstawowej, nasilają w pod koniec szkoły podstawowej. Dotyczą najczęściej dzieci i młodzieży nieprzystosowanych społecznie, wychowywanych w niewydolnych wychowawczo rodzinach, spędzających czas w zagrożonym patologiami lub wręcz patologicznym środowisku czy wykluczonych np. ze względu na status ekonomiczny rodziców. Osoba nieprzystosowana społecznie poprzez swój sposób funkcjonowania uczyła się w jakiś sposób zaspokajać swoje różnorodne potrzeby. To zaspokajanie ograniczało się najczęściej do zaspokajania potrzeb niższego rzędu, do których wg piramidy potrzeb Maslowa należą potrzeby fizjologiczne i potrzeba bezpieczeństwa. Piramida potrzeb jest najczęściej przywoływaną koncepcją wyjaśniają- cą mechanizm działania systemu motywacji człowieka. Maslow stwierdził, iż ludzkie potrzeby są zaspokajane stopniowo. Innymi słowy, człowiek stawia przed sobą większe cele i ma większe aspiracje, jeśli zaspokoi najpierw swoje podstawowe pragnienia. W teorii Maslowa najistotniejsza jest hierarchiczna natura potrzeb. Motywowanie ludzi jest skuteczne jedynie przy uwzględnieniu tejże hierarchii. Potrzeby tworzą układ hierarchiczny, przy czym zachowanie człowieka jest motywowane przez niezaspokojone potrzeby. Zaspokojenie potrzeb w pierwszej kolejności niższego rzędu, jest warunkiem zaspokajania kolejnych potrzeb – wyższego rzędu. Działania motywacyjne są skaza- ne na niepowodzenie, jeśli zaspokaja się pewien poziom potrzeb, ignorując poziom hierarchicznie niższy. Z kolei niemożność zaspokojenia potrzeb wyższych powoduje, że pustkę po nich zajmuje alkohol, narkotyki, zachowania przynoszące konflikt z prawem. Należy stworzyć człowiekowi warunki umożliwiające samodzielne zaspokojenie podstawowych potrzeb, a także identyfikację i rozwój potrzeb wyższego rzędu. W ten sposób stymulowany jest rozwój jego potencjalnych umiejętności. Szczególna rola przypada w tym względzie szkole i placówce oświatowej, która powinna pomagać w rozwoju osobowości aktywnie rozwijającej się, twórczej, odnajdującej się w nowych rolach społecznych, samodzielnej i otwartej. Takiej, która będzie umiała zaakceptować własną autonomię, zmiany zachodzące w niej samej i w środowisku; osobę stale rozwijającą się. Ważnym efektem takiego procesu wychowawczego jest zdolność do podejmowania inteligentnych, adekwatnych decyzji, do brania odpowiedzialności za własne zachowanie, do krytycznej oceny sytuacji, do elastycznego dostosowania się do nowej sytuacji, do kreatywnego wykorzystywania nabytej wiedzy, do współpracy i realizacji własnych celów. Dla realizacji tych celów, idealnie wykorzystana może być w pracy z uczniem/wychowankiem metoda tutoringu. Metodę tutoringu można by zaliczyć do niespecyficznych działań profilaktycznych, definiowanych jako wszelkie działania wzmacniające wspólny obszar czynników chroniących. To przede wszystkim budowanie systemu relacji osobowych wspólnoty opartej na obecności. Działania niespecyficzne opierają się na budowaniu więzi osobowej z wychowankami.

Nauczyciele – przedmiotowcy pracujący z uczniami przejawiającymi zachowania aspołeczne nierzadko nie potrafią poradzić sobie z rozwiązaniem problemów swoich wychowanków, bo nie czują się do tego wystarczająco przygotowani. Problemy te często mają interdyscyplinarny charakter a rodzice/opiekunowie, szkoła, instytucje wspierające, nie działają skutecznie. Ale też podkreślić należy, ze wsparcie wychowanka z bagażem trudnych doświadczeń życiowych, posiadającego określoną osobowość, indywidualne predyspozycje, czasem deficyty rozwojowe, jest trudnym wyzwaniem.

System edukacji w Polsce stworzył dla dzieci i młodzieży z trudnościami wychowawczymi, zagrożonych niedostosowaniem społecznym i niedostosowanych społecznie, specjalny rodzaj placówek, w których prowadzona jest praca resocjalizacyjna i socjoterapeutyczna. Należą do nich młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii. W Polsce funkcjonuje obecnie 96 placówek resocjalizacyjnych i 86 socjoterapeutycznych. Młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW) przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. Do zadań MOW należy eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze przeznaczone są dla nieletnich, wobec których Wydziały Rodzinne i Nieletnich Sądów Rejonowych zastosowały (w trybie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich) środek wychowawczy w postaci umieszczenia właśnie w takiej placówce. Młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym są zagrożone niedostosowaniem społecznym i wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii. Do zadań MOS należy eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania. Do młodzieżowych ośrodków socjoterapii trafia młodzież na wniosek rodziców, posiadająca orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym.  Zarówno jedne placówki jak i drugie przygotowują wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

Praca resocjalizacyjna jest procesem specyficznym. To nie tylko praca wychowawcza, polegająca na nabywaniu kompetencji społecznych, ale też prowadząca do zmiany, do przekształcania nie- właściwie ukształtowanych relacji społecznych osoby, która jest przedmiotem resocjalizacji z jej czynnym udziałem. W artykule Różne ujęcia definicji resocjalizacji Lesław Pytka wskazuje na koncepcję samowychowania resocjalizującego. Określa, że jest to rodzaj kierowania własnym rozwojem, pozwalający, mimo załamań i kryzysów przechodzić (….) na coraz wyższe etapy społecznego funkcjonowania, pozwalające osiągnąć coraz dojrzalszą postać siebie (L. Pytka, 2008, s. 73-77). Zmianom wewnętrznym towarzyszy zawsze niepokój, brak pewności i cierpienie. To często długi i trudny proces. Największą wartością tego procesu jest przejście przez trudne sytuacje oraz umiejętność czekania i wiara, że zdiagnozowane potrzeby wychowanka zostaną zaspokojone. Potrzeby te mogą wynikać z różnego rodzaju uwarunkowań fizycznych, psychologicznych i społecznych. W procesie resocjalizacji gratyfikacja ma charakter nagrody odroczonej.

3. Tutoring jako szansa na rozwój ucznia i nauczyciela

Obecność nauczyciela – tutora pozwala na indywidualny charakter pracy z wychowankiem, czas poświęcony tylko dla niego, współpracę opartą na osobistej relacji i pomocy w rozwoju. Nauczyciel – tutor przewodnik zaprasza wychowanka do rozwoju, by w konsekwencji zobaczyć dokonującą się w nim zmianę.

Dla wielu młodych ludzi nauczyciel tutor jest ogromną szansą. Jego obecność w placówce edukacyjnej, opiekuńczo – wychowawczej czy resocjalizacyjnej daje większe gwarancje efektywnej realizacji wychowawczych funkcji szkoły czy placówki, wsparcie motywacji młodego człowieka, pomoc w określeniu życiowych celów. Tutor wspomaga ucznia niezależnie od jego uwarunkowań psycho- fizycznych. Dostrzega się przy tym zmianę relacji między nauczycielem i uczniem – liderem w tej relacji. Nauczyciel podąża za uczniem, za jego planem rozwoju, celami do osiągnięcia. Specyfiką tej współpracy jest to, że rozwój rozumiany jest jako proces interakcji zachodzący między rozwijającą się osobą a środowiskiem jej funkcjonowania. Rolą nauczyciela jest wsłuchiwanie się w głos wychowanka, jak najpełniejsza pedagogiczna diagnoza, w celu identyfikacji jego rzeczywistych potrzeb i adekwatnej do nich reakcji. Oznacza to proponowanie uczniowi/wychowankowi takich okazji edukacyjnych, np. form wsparcia, zadań do realizacji, form działania, które w tym właśnie momencie są najbardziej potrzebne do jego dalszego rozwoju. Głównym czynnikiem determinującym przebieg rozwoju człowieka jest on sam, dlatego też nauczyciel – tutor, wspierając swojego wychowanka powinien dbać o umożliwienie mu jak najlepszego wglądu w samego siebie, w swoje możliwości, predyspozycje, upodobania i inne właściwości, ułatwienie poznania otaczającego świata jako środowiska stwarzającego nieograniczone możliwości realizacji posiadanych właściwości i wspieranie go w jego własnym dążeniu do wykorzystania w pełni zarówno możliwości, jak i okazji oferowanych przez otoczenie w celu tworzenia nowych stanów własnej osoby i otoczenia, otwierających kolejne możliwości rozwojowe (J. Łuczyński, 2011, s. 22-23). Tak rozumiana sytuacja edukacyjna definiuje także rolę nauczyciela – tutora, jako specjalisty od rozwoju indywidualnego, który posiada zarówno wiedzę jak i umiejętności niezbędne do wspierania tego rozwoju. Oznacza to w praktyce zarówno zindywidualizowane traktowanie ucznia, ale też wspomaganie go w dokonywaniu różnego rodzaju wyborów, w wyniku których realizował będzie najkorzystniejsze dla siebie działania, uwzględniające predyspozycje, zainteresowania i zdolności.

Tutoring stwarza dla każdej ze stron możliwości osobistego rozwoju. Spotkania tutorskie są wspólnym działaniem realizowanym przez ucznia i nauczyciela – tutora. Tutor dostarcza uczniowi stymulacji do eksplorowania rzeczywistości, dostarcza mu wiedzy; to samo robi uczeń względem niego. Wszystko to dzieje się w przestrzeni określonej przez wcześniej wytyczone przez tutora, przy udziale ucznia, cele, przy czym cele rozwojowe powinny być określone na początku interakcji tutorskiej (A. Brzezińska, L. Rycielska, 2009, s.19-20).

4. Portret tutora

Kto może być tutorem. Czy każdy nauczyciel może być tutorem? Warto zadać sobie to pytanie i spróbować na nie, w odniesieniu do siebie samego, odpowiedzieć. Zastanowić się przy tym, jaki- mi cechami charakteryzować powinien się tutor.

Tutor jest sojusznikiem lidera. Budowanie relacji z wychowankiem ma charakter przyjacielski, tu- tor opiera ją na wzajemnej życzliwości, dostatecznie długim czasie na rozmowę i odpowiedzi na pytania. Obie strony wiedzą, że chcą ze sobą współpracować. Wychowanek wie, że nauczyciel go lubi, że jest zwyczajnym, autentycznym człowiekiem, z marzeniami i troskami, którymi się potrafi podzielić. Jest w relacjach z wychowankiem sobą i niczego nie udaje. Bardzo ważne jest dostrzeżenie wychowanka, czy też grupy wychowanków, w zbiorowości placówki. To dla nich niezwykle ważne. Stają się zauważeni, traktowani po partnersku, poważnie. Niezwykle ważna jest także lojalność wobec wychowanka, rozmowa o nim przy nim. Kontakty z rodzicami w jego obecności. Ważne jest również uświadomienie wychowankowi, że to on ponosi odpowiedzialność za swoje wybory. Nauczyciel – tutor nie osądza, nie krytykuje, nie straszy, nie wymierza kar. Komunikuje się ze swoim wychowankiem bez barier i niedomówień. I oczekuje tego samego ze strony wychowanka. Taki sposób postępowania sprawia, że samoistnie buduje się wzajemny szacunek. Tutor jest dostępny dla wychowanka nie tylko w godzinach swojej pracy, w czasie realizowanych zajęć, ale zawsze wte- dy, kiedy sytuacja wymaga jego obecności. Wychowanek to wie i nie nadużywa zaufania swojego mistrza. W trudnych sytuacjach tutor nie narzuca własnego zdania, pokazuje natomiast konsekwencje i skutki dokonywanych przez wychowanka wyborów, wyjaśnia sytuacje, ostrzega, wska- zuje też możliwości rozwiązania problemu. Relacja tutor – lider nastawiona jest na zmianę postaw, zachowań, na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Dlatego też musi mieć charakter zadaniowy. Zadaniowy charakter relacji jest wzmacniany poprzez język tutora. Musi być konkretny, bez ogólników, wieloznacznych i mglistych określeń (K. Czayka-Chełmińska, 2009, s.46).

4.1 Kompetencje i rozwój zawodowy nauczyciela – tutora

Warto zdefiniować czym są kompetencje, gdyż pojęcie kompetencji często jest mylone z umiejętnościami, kwalifikacjami, uprawnieniami czy obowiązkami w pracy.

Niewątpliwie pojęcie kompetencji wiąże się z pojęciem umiejętności, ale nie możemy uznawać ich za takie same. Umiejętności odnoszą się do naszej wiedzy proceduralnej, czyli wiedzy o tym, w jaki sposób można coś wykonać. Kompetencje natomiast znacznie przekraczają ten wymiar, należy je traktować szerzej niż umiejętności. Kompetencje to złożone umiejętności, u podstaw których leżą cechy, zdolności, doświadczenie, intelekt itp.[1]

Definiując kompetencje możemy rozumieć na dwa sposoby:

  • jako wiedza, umiejętności, zdolności i inne cechy wpływające na efektywność działań np. na stanowisku pracy,
  • zestaw obserwowalnych zachowań, powiązanych ze skutecznością realizowanych zadań.[2]

Kompetencje nauczycieli są fundamentem sukcesu działań zarówno o charakterze dydaktycznym jak i wychowawczym, w każdej instytucji edukacyjnej.

W nowych standardach, kształcenie nauczycieli ma przede wszystkim polegać na nabywaniu praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu nauczyciela; wiedza teoretyczna ma wspierać zdobywanie tych umiejętności i dawać naukową syntezę zdobytych doświadczeń. A zatem przepisami rozporządzenia zwiększono rolę kształcenia praktycznego, w tym w szczególności w obszarach dotyczących kompetencji opiekuńczych, wychowawczych oraz diagnozowania indywidualnych potrzeb ucznia.

Problematyce oceny kompetencji w wielu zawodach poświęcono wiele badań i analiz. Używanie terminu kompetencji w odniesieniu do wielu profesji jest charakterystyczne i znamienne. Kompetencje decydują o kwalifikacjach w wielu zawodach i są gwarancją osiągania sukcesów. Tylko ludzie o określonych i wysokich kompetencjach mogą być profesjonalistami. Odnosi się to także do kompetencji nauczycieli – tutorów.

Nauczyciel, na każdym etapie życia i kariery znajduje się w szczególnej fazie rozwoju zawodowego. Na jego kompetencje składają się trzy elementy: wiedza, umiejętności i postawy.

Celem nieustannego rozwoju nauczyciela jest poszerzanie własnej wiedzy, razem ze zmieniającym się światem zewnętrznym, nowymi technologiami i postępującą globalizacją. Wiedzę nauczycielską opisywać należy, wg Erauta, w dwóch wymiarach. Jednym wymiarem jest zakres posiadanej wiedzy a drugim kontekst jej wykorzystania, czyli posiadane umiejętności. Umiejętność to „praktyczna znajomość czegoś, biegłość w czymś, zdolność wykonywania czegoś”, zatem „umiejętność” oznacza nabyte, wyuczone działania. Dopełnia tego postawa nauczyciela, jego system wartości, osobowość, bycie autorytetem dla swoich uczniów/wychowanków.

Kompetencja bywa określana jako „własność osoby”, gdyż kształtując ją każdy człowiek zdobywa najpierw określoną wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie, a następnie, doskonaląc, dopełnia je takimi czynnikami jak cechy osobiste i postawy. Ten aspekt decyduje o indywidualnym charakterze posiadanych kompetencji. Kompetencje nauczyciela nie są zatem „darem natury”, nabywa się je w procesie edukacji i w miarę zdobywania doświadczenia zawodowego.

Hanna Hammer wymienia 3 typy kompetencji:

kompetencje specjalistyczne, na które składają się: wiedza merytoryczna i umiejętności w zakresie nauczanego przedmiotu, zdobywane przez: dokształcanie się, czytanie literatury fachowej, branie udziału w konferencjach, kursach, szkoleniach, warsztatach itp., kontakty zawodowe.

W tym aspekcie niekompetentny nauczyciel to ten, który:

  • nie wie, czego nie wie,
  • boi się zapytać tego, który wie,
  • nie chce się rozwijać,
  • jest przekonany o swojej wszechwiedzy (nie wstyd czegoś nie wiedzieć, wstyd nie próbować tego zmienić);

kompetencje dydaktyczne, które również zdobywamy w czasie studiów i wszelkich form dokształcania, ale jest to wiedza czysto teoretyczna, weryfikowana i poszerzana w czasie pracy zawodowej. Są zatem to wiedza i umiejętności dotyczące:

  • planowania i organizowania pracy, konstruowania zajęć;
  • precyzowania celów, jakie nauczyciel stawia dzieciom;
  • organizowania i realizowania zajęć zgodnie z założeniami;
  • stosowania form i metod zachęcających uczniów do aktywnego uczenia się;
  • wykorzystania odpowiednich pomocy dydaktycznych, w tym nowoczesnych środków audiowizualnych;

kompetencje psychologiczne (najbardziej indywidualne i najtrudniejsze do osiągnięcia) – są to umiejętności motywowania i inspirowania uczniów/wychowanków do nauki, integrowania ich w zespoły, umiejętności menedżerskie.

Na kompetencje psychologiczne składają się:

  1. pozytywne nastawienie do innych, ale i do siebie:
    • danie prawa do popełniania błędów;
    • szacunek wobec innych – traktowanie ich w taki sposób, jak sami chcielibyśmy być traktowani, kultura bycia, dobre wychowanie (brak szacunku wobec młodzieży może wywołać w niej lęk, agresję);
    • zachowanie zdrowej proporcji między samooceną negatywną i pozytywną (10% – ocena swoich cech negatywna, 90% – ocena swoich cech pozytywna);
    • optymizm i pogoda ducha (najbardziej cenione cechy przez uczniów u nauczyciela);
    • wiedza na temat swoich mocnych stron;
    • chwalenie osiągnięć uczniów (chwalenie cechuje te osoby, które nastawione są pozytywnie do siebie);
    • zmniejszenie dystansu (często postrzegane jest jako podważanie autorytetu, ale tylko wówczas, gdy nie jest on prawdziwy);
  2. umiejętność unikania najczęstszych zakłóceń w komunikowaniu się:
    • nieużywanie niezrozumiałych słów;
    • uwzględnianie możliwości zmęczenia, znużenia uczniów;
    • unikanie sprzeczności między językiem ciała a słowami (5-krotnie więcej informacji przekazujemy przez mowę ciała niż poprzez komunikację werbalną).

Mówiąc o kompetencjach psychologicznych należy mieć na względzie umiejętności wychowawcze nauczyciela.

Niezwykle istotne, szczególnie przy zapobieganiu agresji i przemocy, w indywidualnej pracy z wychowankiem są kompetencje wychowawcze i profilaktyczne właśnie samego tutora, znajomość katalogu środków wykorzystywanych w pracy z uczniem oraz wyposażenie samych uczniów w umiejętności psychospołeczne, które pozwolą im w sposób konstruktywny funkcjonować w relacjach z otoczeniem (E. Nerwińska, 2009).

Potrzebny jest mądry, krytyczny, wrażliwy i kompetentny pedagog, z jednej strony jako pewny drogi przewodnik, a bardziej jako tłumacz różnych możliwości do wyboru na indywidualnej, niepowtarzalnej drodze do pełni rozwoju podmiotowej tożsamości, do pełnomocnego radzenia sobie w zmaganiach ze światem i losem życia. Według Z. Baumana przewodnik nie dowodzi, nie narzuca praw, nie jest pracodawcą, nie narzuca celów. On oferuje, przeprowadza, wprowadza, mobilizuje do samodzielności, przekazuje i wzmacnia ambicje poprzez przykład własnego znawstwa, sprawności i zaangażowania. Różnica między przewodnikiem a tłumaczem polega na dystansie do treści kultury. Tłumacz także współuczestniczy w odkrywaniu nowych znaczeń i wartości. Przewodnia rola nauczyciela w procesie kierowania rozwojem ucznia, wprowadza go w świat kultury. Nauczy- ciel z racji swojego zawodu rozumianego jako powołanie, ma prawo i obowiązek wprowadzenia ucznia w świat wartości. Sam jednak musi starać się być wzorem, ucieleśnieniem propagowanych przez siebie idei, a nie głosić ich jedynie za pomocą słowa. Osobiste wartości nauczyciela stanowią nieodzowny warunek pożądanego oddziaływania pedagogicznego, są źródłem, z którego czerpie nauczyciel.

Dlatego też jedną z podstawowych kwestii jest autorytet nauczyciela – tutora. Zważywszy na fakt, że zawód nauczyciela należy do grupy zawodów, których istotą jest wywieranie wpływu na inne osoby celem wywołania w nich zmian (J. Łuczyński, s.114), nabiera to jeszcze większego znaczenia.

Drugim, niezwykle ważnym aspektem tej profesji jest fakt, że nauczyciele pracują z młodymi ludźmi, z dziećmi, które są narażone na szczególne niebezpieczeństwo ulegania złym wpływom i dlatego niewłaściwe oddziaływania szkolne mogą źle wpływać na ich dalszy rozwój i wypaczać charaktery. Stąd ogromna odpowiedzialność nauczycieli za rozwój własnych uczniów – wychowanków.

Mając to na względzie, nauczyciel pamiętać powinien jak ważne jest doskonalenie zawodowe, element profesjonalnego rozwoju pedagoga.

Doskonalenie zawodowe nie oznacza jedynie poszerzania wiedzy, wynikającego z postępu w różnych dziedzinach nauki i wpisania się w zmieniające się oczekiwania pracodawcy. To także, a może przede wszystkim, zmiany społeczne i kulturowe, pojawiające się, innego rodzaju aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu, problemy, zbiór pomysłów edukacyjnych służących osiąganiu, zarówno dydaktycznych jak i wychowawczych, celów. Doskonalenie osobiste i profesjonalne ma istotny wpływ na skuteczność oddziaływań profilaktycznych nauczycieli, w tym nauczycieli – tutorów.

Rozwój zawodowy natomiast postrzegać należy jako przekształcenie podejścia do własnej roli zawodowej. Wspomaganie nauczycieli w tym procesie jest bardzo ważnym zadaniem szkoły i placówki oświatowej. Oprócz doskonalenia wiedzy i umiejętności niezbędna jest także identyfikacja celów i wartości osobistych z zawodowymi (T. Łuczyński, 2011).

Koncepcja rozwoju zawodowego C. M Burke i jego współpracowników SMART (STIMULUS – MODIFICATION – AMPLIFICATION – RECONSTRUCTION – TRANSFORMATION) opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu wsparcia społecznego, które stymuluje rozwój profesjonalny. Koncepcja ta wskazuje na kontekstowy rozwój nauczyciela – realizatora określonego rodzaju działania, projektu, aż do jego zakończenia, służącego osiągnięciu zamierzonego celu. W wyniku długofalowych oddziaływań osiągnięte cele projektu edukacyjnego stają się nawykiem, stosowaną stale praktyką, zmianą profesjonalną w nauczycielu.

Wspierający rozwój profesjonalny nauczyciela projekt edukacyjny powinien uwzględniać kilka ważnych czynników, do których należą: aktywne zaangażowanie lokalnej społeczności (m.in. uwzględnienie specyfiki, klimatu szkoły, chęć poszukiwania nowych rozwiązań), udział lokalnej społeczności w planowaniu (warunki społeczne, ekonomiczne, kulturowe, indywidualne poglądy, cele i motywacje, utrzymywanie poczucie zauważenia, docenienia zaangażowania), mobilizacja zasobów (finansowych, kadrowych jak i pozamaterialnych – system zarządzania, komunikacja), monitorowanie i ewaluacja (obiektywna, niezależna ocena skuteczności, służąca wprowadzeniu zmian do projektu), współpraca (wspólna odpowiedzialność, sieć porozumiewania się, dzielenie się obowiązkami), ukierunkowane działanie (doskonalenie umiejętności strategicznego planowania, ukierunkowanego na zmiany, pozwalające na stworzenie zmodyfikowanych wzorców pracy zawodowej), kierowanie instytucjami edukacyjnym (takie działanie szkoły/placówki resocjalizacyjnej/wychowawczej, które promuje krytyczne postawy wobec dotychczasowych strategii i metod działania oraz pomaga swoim pracownikom wykraczać poza osobiste interesy w celu profesjonalnego rozwoju).

Ta prawidłowość wskazuje, że istnieją dwa wymiary w procesie rozwoju zawodowego:

wymiar indywidualny, osobowy (uwzględnianie indywidualnych potrzeb, motywowanie nauczyciela na różnych etapach realizacji projektu, ale też współodpowiedzialność) i

wymiar instytucjonalny (wsparcie w postaci zasobów placówki, sposobów kierowania, zasad i stylów komunikowania się).

Taki model profesjonalnego rozwoju nauczyciela – tutora uwzględnia więc następujące fazy:

  1. Pojawienie się bodźca (faza stymulująca).
  2. Zainicjowanie przez jednostkę zmian w swojej pracy zawodowej (faza modyfikacji).
  3. Poszukiwanie sojuszników w dokonywaniu zmian, poszukiwanie wsparcia (faza amplifikacji).
  4. Rekonstrukcja dotychczasowej praktyki zawodowej (faza rekonstrukcji).
  5. Doświadczenia dokonanej zmiany zarówno indywidualnej jak i kulturowej (faza trans- formacji).

Faza stymulacji: początkiem tej fazy powinien być krytyczny namysł nauczyciela nad własną pracą, aktualnymi metodami i strategiami. Refleksyjny praktyk – tak można z powodzeniem powiedzieć o nauczycielu gotowym do zmiany. Istotną rolę mogą odegrać na tym etapie nieformalni liderzy, mający autorytet i dobre relacje ze współpracownikami i zachęcający swoją postawą do zmiany. Nie bez znaczenia jest też stosunek kierownictwa instytucji do profesjonalnego rozwoju swojej kadry. Ważnym jest bowiem stworzenie warunków tego rozwoju, udzielanie wsparcia oraz sprzyjający klimat.

Faza modyfikacji: to czas poszukiwania przez nauczyciela nowych sposobów na udoskonalenie własnego działania, analizy dotychczasowych działań, adekwatność do wyzwań, które przed nim stoją, zgodność ze specyfiką szkoły. W aspekcie instytucjonalnym niezwykle ważna tu jest dobra komunikacja, sprzyjająca współpracy i rozwiązywaniu problemów.

Faza amplifikacji: właściwe interakcje między wszystkimi osobami zaangażowanymi w zmianę. Ma to związek z faktem, że dokonywanie zmian i profesjonalny rozwój nie jest procesem dotyczą- cym tylko jednostki. Pojawienie się zmian wpływa na wszystkie osoby zaangażowane w realizację celów danej instytucji. To faza, która pokazuje przejście od zmodyfikowanych działań jednostki do włączenia się w nie pozostałych współpracowników, pojawienie się sieci współpracy i współdziałania.

Faza rekonstrukcji: to faza realizacyjna, włączanie zaprojektowanych zmian w codzienne działania profesjonalne, nowa jakość oddziaływań wychowawczych. To moment zmiany nie tylko w działaniu, ale też w myśleniu nauczyciela. To ważny element rekonstrukcji funkcjonowania całej instytucji.

Faza transformacji: zmiany są usankcjonowane, w instytucji następuje adaptacja zmiany, zmieniają się sposoby postępowania wszystkich nauczycieli. Nowa jakość generowana przez jednostkę wpływa na codzienna praktykę nie tylko tej jednostki, ale i współpracującego zespołu (Z. Gaś, 2004).

 

[1] Baczyńska A. (2022), Kompetencje lidera i menedżera. Zeszyt Informacyjno‑Metodyczny Doradcy Zawodowego nr 62,

Warszawa.

[2] Ibidem.

 

4.2 Motywacja i wiara w sukces

W spotkaniu Tutora z Wychowankiem, ten pierwszy jest przewodnikiem. Niezwykle istotne jest, żeby ten, który nadaje kurs – wierzył w sukces. Jak mawiał Konfucjusz: „Żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swego przeznaczenia”. Jeśli Tutor nie jest zmotywowany do pracy – nie ma szans, żeby była ona efektywna oraz satysfakcjonująca dla obu stron.

Istnieje wiele rodzajów motywacji, m.in. motywacja wewnętrzna, zewnętrzna, automotywacja i motywacja osiągnięć. Motywacja generalnie umożliwia człowiekowi zaangażowanie się w podjęte zadania. Pozwala wytaczać cele, intensyfikować wysiłki i realizować własne zamiary. Cele mogą być oczywiście motywowane różnymi względami. Mogą być to kwestie finansowe, pragnienie uznania i sławy, pochwały, aprobaty społecznej. Większość z nas odczuwa jednak wewnętrzną satysfakcję ze sprostania wyzwaniu i z osiągnięcia ważnego dla siebie celu.

Wyróżnia się dwa główne typy motywacji:

Motywacja pozytywna: powstaje na bazie wzmocnień dodatnich, czyli nagród w postaci pieniędzy, awansu, uznania, obietnicy wyższych zarobków w pracy itp. Wykazuje ona często tendencje do przekształcania się w motywację osiągnięć, ponieważ człowiek stawia sobie ambitne cele, dąży do osiągania wysokich wyników, podnosi sobie poprzeczkę, nie uchyla się przed wysiłkiem ani odpowiedzialnością. Nadzieja na to, że zostanie uhonorowany, jak również odczucie wewnętrznej satysfakcji z dobrze wykonanego zadania przekłada się bezpośrednio na wyższe poczucie własnej wartości.

Motywacja negatywna: powstaje na bazie wzmocnień negatywnych, t.j. kar za niezrealizowane zadania w postaci utraty pracy, mniejszego prestiżu, zagrożenie naganą. Tutaj wszystko oparte jest na wzbudzaniu lęku, poczucia zagrożenia, obawy i niepokoju. W rzeczywistości sprowadza się to do spełniania oczekiwań innych, a nie do kreowania entuzjazmu i zamiłowania do pracy.

Głównymi motywatorami w życiu człowieka są:

  • Nadzieja
  • Lęk
  • Złość
  • Kombinacja powyższych

Z czego nadzieja jest najsilniejszym.

Wybitny psycholog David McClleland uznawał, że motywacja osiągnięć to tendencja do osiągania i przekraczania standardów doskonałości, związana z odczuwaniem pozytywnych emocji w sytuacjach zadaniowych, spostrzeganych jako wyzwanie. Natomiast inny badacz, John Atkinson, twierdził, że motywacja osiągnięć odzwierciedla skłonność jednostki do osiągania sukcesu. W większości sytuacji ludzie motywowani są przez dwie tendencje – albo chcą osiągnąć sukces, albo uniknąć porażki.

Kariera zawodowa osób z silną potrzebą osiągnięć częściej wiąże się z rywalizacją, osoby te częściej pełnią funkcje przywódcze, szybciej awansują. Ludzie z wysoką motywacją osiągnięć są cierpliwi, potrafią odraczać w czasie gratyfikacje za własne wysiłki i dokonania.

5. Autorytet nauczyciela/wychowawcy – tutora

5.1 Autorytet – co to oznacza?

Problem wychowania młodego pokolenia jest ważną sprawą, niezależnie od ustroju politycznego, rasy, kultury czy uwarunkowań społeczno – gospodarczych, dla każdego narodu. Wychowanek i wychowawca – dwa podmioty procesu wychowania w nieustannej interakcji. Ważne są metody, treści, miejsce i inne warunki zewnętrzne oraz posiadane zasoby bazowe, ale z drugiej strony nie do przecenienia jest rola i postawa wychowawcy – tutora określana mianem autorytetu.

Słowniki definiują autorytet jako powszechnie uznaną czyjąś powagę, wpływ, znaczenie; posłuch, poważanie, szacunek, respekt; człowieka mającego duże poważanie ze względu na swą wiedzę lub postawę moralną, stawianego za wzór do naśladowania, mający wpływ na postawy i myślenie innych ludzi; osobę cieszącą się dużym szacunkiem. Z jednej strony podziw dla eksperckiej wiedzy, ale z drugiej szacunek i uznanie innych. Idealnym w przypadku nauczyciela – tutora byłoby połączenie obydwu tych elementów. Kompetentny nauczyciel, mający zaufanie swoich wychowanków ma szanse na kształtowanie młodego człowieka na miarę otaczającej globalnej rzeczywistości.

Autorytet to tak naprawdę odbicie uznanych społecznie norm i wartości. Wychowanie młodego człowieka postrzegane jako wzajemne relacje wychowawcy – tutora z wychowankiem zawiera tak- że w sobie normy i wartości. Autorytet jest tu pełnieniem pewnej roli, działaniem jednej osoby na rzecz drugiej. Świadomość tego oddziaływania powinna towarzyszyć każdemu tutorowi.

Nauczyciel/wychowawca – tutor cieszący się autorytetem u młodzieży jest bardzo ważnym czynnikiem w ich prawidłowym rozwoju. Rola autorytetu w procesie wychowawczym, szczególnie w obecnych czasach, nabiera aktualności, kiedy postępująca dewaluacja tego pojęcia uznała je za przestarzałe i niemodne.

Ale ideału, autorytetu nauczyciela – tutora poszukuje się stale. Jaki on powinien być? Jakimi cecha- mi powinien się charakteryzować? Na te ważne pytania szukamy często odpowiedzi. Warto pamiętać, że cechy charakteru, prezentowany system wartości są obecne w relacjach z wychowankami. Podejmowane przez tutora działania wychowawcze są odbiciem jego osobowości.

Często mówimy: sprawiedliwy, życzliwy, miły, cierpliwy, wyrozumiały, pomaga, można mu ufać, ale oceniamy też negatywnie – niesprawiedliwy, despotyczny, zły, karze, nie cieszy się zaufaniem, nie można liczyć na jego pomoc. Im więcej pozytywnych cech osobowościowych posiadał będzie nauczyciel – tutor, tym jego autorytet będzie większy. Autorytetu nie da się wykreować, stworzyć na potrzeby nawet kilkumiesięcznej czy kilkuletniej relacji. Ale posiadanie autorytetu jest ogromnie ważne.To właśnie bycie autorytetem dla młodego człowieka pozwala na odkrywanie w nim wewnętrznych źródeł jego twórczości, pomaga wychowankowi znaleźć to, co jest najlepsze dla jego osobistego rozwoju.

Autorytet wskazuje drogę, sposób postępowania. Jest wzorcem do naśladowania. Z pojęciem autorytetu wiąże się pojęcie mistrza, przewodnika, nauczyciela – czyli pojęcie tutora. Wzajemne oddziaływania, o czym traktuje już niniejszy poradnik, są rozwojem zarówno wychowywanego jak i wychowującego. Można zaryzykować twierdzenie, że autorytet i wychowanie to zjawiska równoważne.

Zapotrzebowanie na autorytet nauczyciela, w tym nauczyciela – tutora zwiększają negatywne zjawiska życia społecznego. Należy do nich m.in. kryzys wszystkich autorytetów, a przede wszystkim autorytetu rodziny. Młodzi ludzie poszukują kogoś, kto pomoże im zrozumieć świat i znaleźć w nim miejsce dla siebie. Tracą poczucie bezpieczeństwa, buntują się i odrzucają wszelkie normy i wartości. Nauczyciel – tutor jest wtedy dla nich jedynym drogowskazem.

 

5.2 Główne cechy autorytetu nauczyciela – tutora

Po pierwsze system wartości. Wychowanie ku wartościom jest coraz częściej przedmiotem konferencji, spotkań i publicznych debat. Problematyka ta zajmuje ważne miejsce w programach wychowawczych i profilaktyki szkół i placówek. Wartości są dla każdego człowieka, tym bardziej dla dopiero co wkraczającego w dorosłość, tarczą ochronną. Zasłaniają iluzję i pozornie łatwe życie. Są jednocześnie wskazówką dla postępowania, zachowania, prawidłowego funkcjonowania społecznego. Nauczyciel powinien być w jakimś stopniu źródłem, a przede wszystkim normą wartości dla wychowanka. Wartości mogą być (i są) odwzorowywane, kopiowane zwykle od dorosłych (J. Zimny, 2006, s. 335). Dziecko, młodzież, w oparciu o dostępny mu wzorzec, tworzy swój system wartości, hierarchię celów, postawę moralną. Edukacja aktywnie służy wielostronnemu rozwojowi ucznia, gdy staje się procesem jego integracji wokół wartości (E. Trojan, 2000, s. 3).

Mówiąc o wartościach mamy zazwyczaj na myśli wartości autoteliczne, wśród których wymienia- my: piękno, dobro, miłość, szczęście, pokój, sprawiedliwość, gdyż nie sposób obejść się bez nich w codziennym życiu. Autorytet nauczyciela inspiruje tu do pewnego sposobu postępowania, respektowania norm społecznych, co pozwala mu w konsekwencji na osiąganie sukcesów w swojej pedagogicznej pracy, zarówno dydaktycznej, ale przede wszystkim wychowawczej. Nauczyciel bez wartości nie może liczyć na skuteczność swojej pedagogii. Nauczyciel bez wartości nie może zbudować prawdziwego autentycznego autorytetu (J. Zimny, 2006, s. 347).

Po drugie potrzeba dialogu. O potrzebie dialogu dużo mówi się we współczesnym świecie. Dyskusja ta nie ogranicza się do dialogu nauczyciel – uczeń/wychowanek. Ma dużo szerszy kontekst i odnosi się do całego życia publicznego. Ale szkoła, placówka resocjalizacyjna, socjoterapeutyczna czy opiekuńczo – wychowawcza powinna być pierwszym miejscem, gdzie tego dialogu się uczy. Prekursor dialogu – Sokrates w ulicznych, z pozoru błahych rozmowach z młodzieżą, uczył ją odróżniania „wiedzy pozornej od właściwej”. Człowiek z natury jest istotą, która potrzebuje, ale też i szuka rozmowy, kontaktu z innymi. Dialog obecny jest tak naprawdę wszędzie. Od rozmów pro- wadzonych z samym sobą do społecznych, publicznych debat. O dydaktycznym, wychowawczym dialogu mówimy również w każdej opiekuńczej czy oświatowej instytucji. Dialog pomaga rozwiązywać problemy, szukać jak najlepszych rozwiązań i nowych dróg w życiu. Niezwykle istotne jest tu podmiotowe traktowanie wychowanka i poszanowanie jego godności. Wychowanek musi mieć poczucie, że jest niepowtarzalny i, że to właśnie dla niego nauczyciel – tutor robi coś wyjątkowe- go, stwarzając mu tym samym możliwości rozwoju. Dialog jest wymagający także w stosunku do samego tutora. Oczekuje się od niego cierpliwości, pełnego taktu i kultury, tolerancji, umiejętności argumentowania. Dialog wymaga bardzo zindywidualizowanego, wręcz spersonalizowanego podejścia do wychowanka oraz uznania i respektowania podmiotowości wychowanka/podopiecznego. Uczestnicy dialogu pozostają partnerami refleksyjnej rozmowy, zaś ich wzajemny kontakt wymaga nie tylko opanowania mowy. Angażuje także uwagę, wyobraźnię, pamięć, procesy decyzyjne, myślenie (Ledzińska, 2005). Współpraca nauczyciela – tutora z wychowankami oparta na dialogu stwarza im różnorodne perspektywy rozwojowe. Wychowanek ma szansę zrozumieć, że uczenie się to coraz lepsze rozumienie zarówno samego siebie jak i otoczenia, na które można mieć wpływ.

Dla dialogu bardzo ważnym okresem jest okres dojrzewania, okres buntu i negowania wszystkie- go, bez żadnej refleksji. Wtedy też negacji podlegają wszelkie autorytety. Młodzi ludzie przyjmują postawę oporu wobec wszystkich i wszystkiego, towarzyszą im zmienne, często skrajne, nastroje, zniechęcenie i załamanie, brak akceptacji własnego wyglądu oraz postawy. Wtedy też szukają przyjaźni i akceptacji. Szukają też odpowiedzi na egzystencjonalne i światopoglądowe pytania. Nie wolno zmarnować szansy rozmowy, być może burzliwej dyskusji. Raz zbyty wychowanek już nie wróci ze swoimi problemami. Tę pustkę wypełnia mu wtedy nierzadko patologiczne środowisko rówieśnicze czy przestępcze.

Ponadto, dialog pozwala na wzajemne bogacenie się wewnętrzne i zakłada uczenie się wzajemne. Przekazując to, co wartościowe wychowankowi, nauczyciel – tutor musi mieć gotowość przyjęcia tego, co jest wartościowe dla wychowanka. Młodzież chce weryfikować autorytety, chce utwierdzać się w przekonaniu do racji autorytetu.

Relacja wychowawcza to relacja dialogu. Taki model funkcjonowania można byłoby ująć w czterech punktach:

  1. Nauczyciel zainteresowany światem wartości wychowanka.
  2. Nauczyciel przewodnik w dyskusji z wychowankami.
  3. Nauczyciel wzór osobowy nie może być „wieszakiem” na wartości, lecz musi mieć własny system, zakorzenić się w nim, dojrzewać. Wtedy dopiero w dialogu będzie przekonywujący.
  4. Nauczyciel współdziałający z wychowankami. W dialogu wychowawczym wychodzi się od pytania: co razem robimy? Współdziałanie z wychowankiem jest znakomitą lekcją wartości, które pragnie się wychowankom zaproponować (K. Mroczek,1997, s. 45.)

 

Po trzecie miłość, dobroć, odwaga. Każdy człowiek, niezależnie od wieku, szuka miłości. Zna- lezienie właściwego kontekstu dla opisywanych relacji znajduje się już w momencie wyboru dokonywanego przez przyszłego nauczyciela – wychowawcę. Praca w tym zawodzie powinna być wewnętrzną potrzebą, życiową misją. Jeśli wyborowi zawodowemu towarzyszy takie myślenie, nie sposób nie dostrzec w tym potrzeby opieki i troski o drugiego człowieka. To także decydowanie się na uczenie młodego człowieka miłości i bycia dobrym. To chęć wychowywania na wartościowego i odpowiedzialnego męża, ojca i obywatela, bezinteresowne dzielenie się tym co dobre, dbałość o dobro wychowanków. Jeśli autorytet ma przynosić pożądane skutki wychowawcze, musi opie- rać się na miłości, na wiedzy przekazywanej w atmosferze szacunku i miłości (J. Zimny, 2006, s. 360). Odwaga bycia z wychowankiem w różnych sytuacjach życiowych, dostosowanie się do jego oczekiwań i udzielanie mu wsparcia jest potwierdzeniem tej cechy autorytetu nauczyciela – tutora.

Po czwarte godność. Godność człowieka jest wartością i celem samym w sobie. To niezbywalne prawo człowieka i zobowiązanie do jego respektowania dla innych. Godność jest wartością zarówno wychowanka jak i wychowawcy – tutora. W relacjach z wychowankiem godność powinna być na pierwszym miejscu. Każdy wychowanek jest inny, każdy ma swoje aspiracje i marzenia, każdy na swój sposób zdolny jest do refleksji. Budowanie i podtrzymywanie relacji w duchu poszanowania godności pozwala wychowankowi na osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej, społecznej i przyswojenie prezentowanych mu wartości.

Po piąte odpowiedzialność. Poczucie odpowiedzialności jest jednym z podstawowych kryteriów charakteryzujących nauczyciela – tutora. Na szeroko rozumianą odpowiedzialność składa się między innymi styl bycia nauczyciela, takt pedagogiczny, sposób rozwiązywania problemów, umiejętność budowania kontaktów międzyludzkich czy zaangażowanie w pracę zawodową. Nauczyciel tutor, wychowawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że stanowi wzór wychowawczy dla swojego podopiecznego. Odpowiedzialność wychowawcy – tutora obejmuje także wychowanka, którego ma pod wieloma względami kształtować. Na pierwszym miejscu stawiając rozwój osobowości młodego człowieka, na drugim zaś jego Przyczyniając się do zmian w osobowości wychowanka wspiera tym samym jego rodziców. Przygotowuje go do życia w zróżnicowanym społeczeństwie i nie osiągnie sukcesu, jeśli sam nie będzie o nim przekonany. Zobowiązany jest wierzyć w skuteczność wychowania, właśnie w imię posiadanej odpowiedzialności.

Po szóste animator integralnego rozwoju wychowanka. Wychowawca – tutor – animator pracuje z wychowankami w czterech wymiarach, pełniąc niejako cztery funkcje. Do nich należą: stymulacja emocjonalna, wyrażanie osobistego szacunku, otwartość na dialog i hierarchia wartości. Animator inicjuje, inspiruje i zachęca do działań. Wysoki poziom stymulacji emocjonalnej pozwala na bardzo osobisty styl współpracy z wychowankiem. Ale też pamiętać należy, by pokusa domagania się szacunku wobec siebie bez podobnej reakcji zwrotnej nie wpłynęła na pozytywne relacje. Szacunek pomaga z uwagą patrzeć na drugiego człowieka. Ten, kto daje wyraz szacunku dla wychowanków, widziany jest jako serdeczny, troskliwy, przyjazny i otwarty. Kolejna rzecz to otwartość na dialog, udzielanie wyjaśnień, w celu lepszego rozumienia przez wychowanków własnego postępowania.

Skuteczność działań wychowawczych zależy od wielu czynników. Na pewno do nich należy także zaangażowanie nauczyciela – tutora, jego zainteresowanie zarówno procesem jak i efektami. Nie bez znaczenia jest także wrażliwość na drugiego człowieka, obejmująca troskę o jego kłopoty, radość z jego sukcesów. Nauczyciel z dobrze pojętym autorytetem to osoba, która zawsze oczekuje od wychowanka tego co najlepsze. Koncentracja na mocnych stronach wychowanka eksponuje dobre cechy jego osobowości i kreuje zmianę na lepsze. Animator dostrzega drobne sukcesy, potrafi wywołać zmianę postawy, stwarza takie środowisko, w którym niepowodzenie nie oznacza przegranej. Konstruując indywidualny program pracy z wychowankiem bardzo ważne jest, by jak najbardziej precyzyjnie określić, w którym miejscu, gdzie znajduje się wychowanek, by jak najlepiej wytyczyć dalszą drogę postępowania.

Budowanie autorytetu to długi proces. Budowanie relacji opartych na szacunku, zaufaniu, zdolności do kompromisu, otwartości trwa czasem wiele miesięcy. Dlatego też tak ważne jest, by o to dbać. Potrafić słuchać, szanować wychowanka i okazywać mu ten szacunek. Nie sposób mówić o autorytecie, jeśli nauczyciel – tutor nie potrafi pomóc wychowankowi w pokonaniu trudności czy rozwiązywaniu problemów.

6. Wypalenie zawodowe

Zawody, gdzie praca polega na bezpośrednim kontakcie z drugim Człowiekiem są najbardziej na- rażone na występowanie syndromu wypalenia zawodowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest tym wyższe, im bardziej osoba jest zaangażowana w swoją pracę.

OBJAWY ZESPOŁU WYPALENIA:

  1. Brak satysfakcji z pracy, z której przedtem czerpało się satysfakcję.
  2. Obniżona energia.
  3. Trudności w podejmowaniu decyzji.
  4. Trudności we wstawaniu rano.
  5. Zespół „DBTP” (Dzięki Bogu To Piątek).
  6. Obniżona produktywność.
  7. Częste trudne emocje (złość, przygnębienie, beznadzieja, itp.)
  8. Brak wiary we własną, osobistą i zawodową, skuteczność.

    FAZY ZESPOŁU WYPALENIA:

  1. Grzeczność”
  2. Przepracowanie
  3. Irytacja
  4. Poczucie winy
  5. Wzmożony wysiłek
  6. Brak sukcesów
  7. Bezradność
  8. Brak nadziei
  9. Awersja do pracy
  10. Cynizm
  11. Choroby psychosomatyczne
  12. Gwałtowne odreagowanie – np. porzucenie pracy, rozwód, zachowania kompulsywne i nałogowe, samobójstwo.

Patrząc na listę objawów oraz faz zespołu wypalenia zawodowego, jest niezwykle ważne, żeby Tutor w swojej pracy potrafił w odpowiednim momencie zidentyfikować źródło stresu zawodowego i w sposób skuteczny poszukiwał rozwiązań, które miałyby na celu zapobiegnięcie pojawienia się wyżej zarysowanego zespołu.

Istnieją trzy obszary możliwych oddziaływań: higiena psychiczna, radzenie sobie i oparcie społeczne. I tak:

higiena psychiczna ma służyć „ochronie przed tym co negatywne”. Można zastosować wyuczone techniki relaksacyjne, można też oprzeć się na działaniach, które człowiek wybiera intuicyjnie, t.j. poszerzanie zainteresowań, hobby, aktywność fizyczna, sprawianie sobie przyjemności typu spotkania towarzyskie, drobne zakupy, ulubione jedzenie.

radzenie sobie, czyli zindywidualizowane strategie stosowane przez ludzi doświadczających stresu. Zalicza się do nich: próby znalezienia pozytywnych stron trudnej sytuacji, zwrócenie aktywności w innym kierunku, aby odsunąć od siebie problem, potraktowanie trudnej sytuacji jako wyzwania, przypisanie problemom zawodowym właściwej rangi.

oparcie społeczne – forma samopomocy, której udzielają sobie członkowie różnych grup społecznych – rodzina, przyjaciele, współpracownicy. Definiowane jest poprzez opis stanu w jakim znajduje się jednostka: „człowiek odbiera komunikat, który informuje go, że darzony jest uczuciem, że jest kochany, ceniony i uważany za wartościową osobę oraz, że jest współuczestnikiem systemu komunikacji międzyludzkiej i wzajemnych zobowiązań” (Aronson WSiP., 1983, s.144).

Zdaniem niektórych autorów (Leiter, Maslach; 2001) należy zachować równowagę w sześciu obszarach życia zawodowego, dotyczących:

  1. Właściwego obciążenia pracą (wzrastają oczekiwania podopiecznych – „muszę pracować więcej, wydajniej” staje się normą).
  2. Poczucia kontroli i możliwości wyboru.
  3. Doświadczania uznania i odpowiedniego systemu nagród.
  4. Poczucia łączności z kręgiem zawodowym osiąganego poprzez możliwości współczesnej techniki.
  5. Systemu wartości (uczciwość, poszanowanie, sprawiedliwość) wiążącego się z wykonywaną pracą.
  6. Wartości i sensu wykonywanej pracy.

Prawidłowe funkcjonowanie w tych obszarach zapobiega negatywnym konsekwencjom, np. długofalowemu rozdrażnieniu, które przeradza się w złość oraz zmęczeniu. Zmniejsza w sposób znaczny prawdopodobieństwo powstania postawy „NIE ZALEŻY MI”, „NIE DBAM O TO WSZYSTKO”.

Z transakcyjnej teorii Lazarusa (1993) wynika, że przewlekły stres zależy od tego, jak dana osoba ocenia sytuację, w jakiej się znalazła oraz jakie widzi możliwości poradzenia sobie z trudnościami. Zapobieganie konsekwencjom stresu może odbywać się poprzez zwiększanie własnych umiejętności lub zmianę sposobu postrzegania stresorów.

Uzyskanie kontroli poznawczej i poczucia skuteczności zaradczej poprawia samoocenę i zapobiega rozwinięciu się objawów zespołu wypalenia zawodowego (Sęk, 1996).

6.1 Praktyczne wskazówki

Poniżej zostanie zaproponowanie kilka zadań[1], które umożliwią poszerzenie takich umiejętności jak:

  • Efektywna komunikacja,
  • Planowanie czasu,
  • Asertywność,
  • Relaks.

Zachęcają również do refleksji na temat oczekiwań związanych z wykonywanym zawodem i prób ich weryfikacji. Ważne jest to, żeby techniki stosować na co dzień po to, żeby praca, którą się wykonuje była bardziej przyjazna, a mniej obciążająca i stresująca.

Na początek można narysować DIAGRAM ilustrujący czas przypisany różnym aktywnościom i pracy zawodowej. Dzięki temu unaocznia się, którym obszarom życia poświęcasz, Twoim zdaniem, za dużo lub za mało czasu. Na przykład:

Wykres 1. Plan dziennej aktywności – plik do pobrania

Następnie:

  1. Zwróć uwagę na myśli, jakie wyprzedzają odczuwane przez Ciebie negatywne emocje w pracy i życiu codziennym (np. lęk, złość, smutek). Postaraj się zapamiętać swój monolog wewnętrzny, myśli, które przebiegają bezpośrednio przez głowę przed przykrym dla Ciebie odczuciem. Najczęściej są to:
    • Negatywne opinie na swój temat,
    • Zadania do wykonania, warunki do spełnienia,
    • Zadania rozpoczynające się od „muszę”, „powinnam/powinienem”,
    • Układanie przerażających scenariuszy.

Wykres 2[2] „ABCD myśli” – plik do pobrania

To ćwiczenie rozpoczyna się przede wszystkim UŚWIADOMIENIEM SOBIE istnienia negatywnego monologu wewnętrznego, co umożliwi uzyskanie kontroli nad własnymi myślami. Aby mogło to nastąpić, bardzo ważne jest, żebyś nie oszukiwał samego siebie.

Kolejnym krokiem jest zanalizowanie zasadności przekonań i ich wpływu na samopoczucie i zachowanie. Dobrym sposobem jest podjęcie dyskusji z tymi „błyskawicznymi i automatycznymi (z początku) myślami, np.: „Nie znoszę być negatywnie oceniany, ale nie jest możliwe bym zawsze był zadowolony. Mogę starać się pracować najlepiej jak potrafię. Nic dziwnego, że chciałabym odnosić jak najwięcej sukcesów, bo to przecież bardzo przyjemna sprawa”.

Ważne jest, żeby rozpoznać przyczyny negatywnej opinii wypowiedzianej przez drugą osobę, w tym wypadku Wychowanka. Czy gdybyś wiedziała/wiedział, że przyczyną jest poczucie odrzucenia przez rówieśników, albo wcześniejsze (z tego dnia) agresywne za- chowanie rodzica – to czy ta wypowiedź dotknęłaby Cię w takim samym stopniu?

Zwróć uwagę na swoje samopoczucie w sytuacji, gdy np. unikasz spotkania ze swoim Podopiecznym, wycofujesz się. Zastanów się, co w takich momentach myślisz o sobie i swoich umiejętnościach? Spróbuj zachować się inaczej i sprawdź, jakie uczucia i myśli wtedy Ci towarzyszą?

  1. Poniżej znajduje się kilka zasad dotyczących sposobu zwracania się do innych, tak zwane ZASADY EFEKTYWNEJ KOMUNIKACJI:

Rysunek 1. Kołowy wykres Zasad Efektywnej Komunikacji – plik do pobrania

  1. WYZNACZ CEL jaki chciałabyś/chciałbyś osiągnąć w pracy.
  • Po czym poznałabyś/poznałbyś sukces?
  • Zapisz zmiany, jakie chciałabyś/chciałbyś dokonać, żeby uniknąć poczucia wypalenia w pracy?
  • Bardzo ważna sprawa – OCEŃ czy cel jest:
    • Realny,
    • Dotyczy Ciebie (a nie innych, których nie możesz zmienić!),
    • Uwzględnia ograniczenia sytuacyjne.
  • Zweryfikuj cel tak, żeby uwzględniał wyżej wymienione punkty.
  • Opracuj plan – scenariusz nowych, „chroniących Cię”, zachowań.
  1. Zapisz swoje oczekiwania i przekonania związane z wykonywanym przez Ciebie zawodem Tutora:……..
  1. ……..
  2. ……..
  3. ……..
  • Czy są wśród nich takie zdania w stylu:

„Chcę być zawsze lubiana/lubiany i szanowana/szanowany.”

„Powinnam/powinienem spotykać się z uznaniem ze strony rodziny Wychowanki/Wychowanka i współpracowników, innych nauczycieli, którzy nie mieli odwagi podjąć się tego zadania.”

„Nie mam żadnego wpływu na sprawy zawodowe.”

„Uczniowie są złośliwi, niesprawiedliwi, niewdzięczni i leniwi.”

  • Zadaj sobie pytanie – jakie mogą być konsekwencje takich przekonań? W jakim stopniu są one racjonalne?
  • Podejmij próbę ich przeformułowania. Czy są dowody na ich prawdziwość? A jakie mogą być argumenty obalające te Spróbuj zapisać swoje przemyślenia w tabeli 1:

Tabela 1. Za i przeciw – praca nad negatywnymi przekonaniami – plik do pobrania

  1. Rozmawiaj o trudnych sytuacjach z osobami, które darzysz sympatią i zaufaniem, ze współpracownikami, Pytaj innych, jak sobie radzą w trudnych zawodowo, a podobnych do Twojej, sytuacjach? Dążcie do sytuacji, gdzie możecie spotkać się w większej grupie i podzielić się wzajemnym doświadczeniem oraz dać sobie wsparcie. Czy możesz zwrócić się do przełożonych? Nie zostawaj sama/sam z trudnymi decyzjami.
  2. Spróbuj znaleźć najbardziej skuteczny sposób pozwalający na osiągnięcie relaksu. Zapewnij sobie spokój na czas ćwiczeń, np. przed snem, połóż się i potrenuj w ciszy i spokoju.:
  • Spokojne, brzuszne oddychanie:
    • Połóż rękę na brzuchu i oddychaj w sposób, by ręka unosiła się wraz z wdechem, a opadała przy wydechu,
    • Policz do trzech przy wdechu, policz do trzech wstrzymując powietrze, policz do trzech przy wydechu i ponownie wstrzymaj powietrze licząc.
  • Napinanie i rozluźnianie kolejno grup mięśniowych.
  • Medytacja.

Kiedy proste techniki relaksacyjne stosuje się regularnie, z czasem coraz łatwiej jest przywoływać je w różnorodnych sytuacjach, np.: w drodze do pracy, w pokoju nauczycielskim, nie wymagają wtedy już pozycji leżącej. Natomiast pierwsza zasada – PRAKTYKUJ! Nie trzeba też przywoływać całego treningu, a jedynie stan.

  1. Jeśli odnosisz czasem wrażenie, że przygniata Cię nadmiar obowiązków i spraw do załatwienia, albo kiedy chcesz zrobić wszystko naraz – UPORZĄDKUJ:
    • Spróbuj wypisać wszystkie zadania.
    • Ustal hierarchię ważności.
    • Ustal, które sprawy są najpilniejsze.
    • Wykreśl rzeczy, z których możesz zrezygnować.
    • Wydziel obowiązki, w których ktoś może Ci pomóc, lub może Cię wyręczyć.
    • Uporządkuj ponownie listę.
    • Zaplanowane zadania podziel na etapy.
    • Oszacuj ile czasu zajmą Ci poszczególne działania.
    • Zaplanuj dzień, uwzględniając czas na przerwy i relaks.
    • Zaplanuj coś przyjemnego po wykonaniu każdego zadania.

 

Podsumowując – kilka „złotych rad” na uniknięcie pojawienia się zespołu wypalenia zawodowego:

! KREATYWNOŚĆ W PODEJŚCIU DO SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI ZAWODOWEJ.

! WYMIANA DOŚWIADCZEŃ.

! DYSTANS DO SAMEGO SIEBIE.

! POCZUCIE HUMORU.

! CZAS PRACY = CZAS ODPOCZYNKU.

! WSPARCIE SPOŁECZNE.

 

[1] M. Anczewska, J. Roszczyńska „Jak uniknąć objawów wypalenia w pracy z chorymi” Biblioteka psychiatry 6; 2004

[2] M. Anczewska, J. Roszczyńska „Jak uniknąć objawów wypalenia w pracy z chorymi” Biblioteka psychiatry 6; 2004

7. Relacja Tutor - Wychowanek

7.1. Wymiary wsparcia

Pomaganie to proces, w którym tutor stara się być użytecznym wsparciem dla swojego podopiecznego. Wymiary tego wsparcia mogą być różne:

Wsparcie informacyjne – Tutor dzieli się z podopiecznym wiedzą, którą posiada. Na przykład, podopieczny poszukuje informacji na temat atrakcyjności różnych zawodów. Tutor, przygotowuje dla podopiecznego zestawienie stron internetowych i artykułów, gdzie ten może zapoznać się z opisami specyfiki różnych zawodów. Najlepiej jednak jak tutor pójdzie krok dalej i zamiast samemu przygotowywać namówi do tego podopiecznego.

Wsparcie emocjonalne – Tutor poświęca swój czas, aby wysłuchać i okazać zrozumienie, czasem pocieszyć podopiecznego. Na przykład, podopieczny przeżywa trudny okres związany z rozwodem i odejściem jednego z rodziców. W związku z czym przeżywa różne, czasem bardzo gwałtowne emocje. Tutor może być w takich chwilach oparciem dla podopiecznego, który w bezpiecznych, pełnych zaufania warunkach, może wyrazić swoje emocje.

Wsparcie treningowe – Tutor uczy podopiecznego nowych, użytecznych umiejętności. Na przy- kład, podopieczny ma trudności w opieraniu się naciskom ze strony swojej grupy rówieśniczej, co kilkakrotnie już przysporzyło mu wielu nieprzyjemności. Tutor uczy podopiecznego, jak ten może w sposób asertywny odmawiać i bronić się przed naciskami. Może ćwiczyć z wychowankiem nowe umiejętności w symulowanych scenkach, w których sam wciela się w rolę jednego z rówieśników.

Tutor, aby wspierać podopiecznego, może wykorzystywać szeroki wachlarz metod rozwojowych, zależnie od potrzeb i gotowości podopiecznego do pracy. Najczęściej w procesie wsparcia tutor będzie wykorzystywał różnorodne metody:

Szkolenie – Metoda, podczas której tutor przekazuje określoną wiedzę grupie podopiecznych lub pojedynczemu podopiecznemu i stwarza możliwości do wykształcenia konkretnych pożądanych umiejętności. Szkolenie najczęściej prowadzone jest w oparciu o zasady uczenia się dorosłych z wykorzystaniem różnorodnych metod szkoleniowych, takich jak, m.in.: wykłady, dyskusje, praca indywidualna, w grupach, scenki, czy analiza przypadków. Szkolenie w największym stopniu ma charakter wsparcia treningowego.

Instruktaż – Metoda, w której tutor uczy podopiecznego, jak ten ma wykonać konkretną czynność użyteczną w domu lub szkole. Instruktaż najczęściej przebiega według schematu: powiedz, pokaż, przećwicz i daj informację zwrotną. Tutor omawia oczekiwany standard wykonanej czynności i kolejne działania wchodzące w jej skład oraz demonstruje podopiecznemu jej modelowe wykonanie. Następnie zaprasza podopiecznego do wykonania czynności i koryguje jej poprawność za pomocą informacji zwrotnej. Gdy jest taka konieczność, cykl – samodzielne wykonanie zadania przez podopiecznego i informacja zwrotna – jest powtarzany, aż do opanowania umiejętności na oczekiwanym przez tutora poziomie. Instruktaż może być samodzielną techniką lub częścią większego procesu szkoleniowego. Instruktaż ma charakter wsparcia treningowego.

Mentoring – Metoda rozwojowa, która charakteryzuje się tym, że tutor dzieli się z podopiecznym swoim doświadczeniem. Pełni on rolę swego rodzaju przewodnika dla mniej doświadczonego wychowanka. Mentor wprowadza podopiecznego w nowe zadania, służy pomocą i wsparciem w trudnych sytuacjach, jak trzeba uczy, ale przede wszystkim dzieli się swoimi doświadczeniami. Relacja tutor – wychowanek jest relacją niesymetryczną i wymaga od tutora bycia autorytetem dla wychowanków. W mentoringu spotkamy się głównie ze wsparciem informacyjnym i emocjonalnym.

Counselling – To metoda wsparcia, często zwana poradnictwem psychologicznym, która ma na celu podniesienie poczucia dobrostanu psychologicznego podopiecznego. Tutor spotyka się z wychowankiem, aby zbadać obszar trudności, z którymi się zmaga. Mogą to być stres, poczucie zagubienia, brak satysfakcji z relacji interpersonalnych, utrata poczucia kierunku lub celu wżyciu. Tutor cierpliwie wysłuchuje podopiecznego,  pomaga wyrazić trudne emocje,  okazuje wsparcie i pomaga spojrzeć na sytuację z różnych, nowych perspektyw. W tym typie relacji najwięcej jest wsparcia emocjonalnego.

Coaching – To metoda, w której tutor pomaga osiągnąć cele swojego podopiecznego, bez robienia tego za niego i bez mówienia mu o tym, jak ma to zrobić. Jest to metoda wsparcia w rozwoju, która zakłada symetryczność relacji pomiędzy tutorem i podopiecznym, czyli taką postawę, w której tutor nie przyjmuję roli doradcy, który wie lepiej, co jest użyteczne dla swojego podopiecznego, jest raczej towarzyszem dzielącym się swoimi przemyśleniami na to, co usłyszy z ust wychowanka. Charakterystyczne dla coachingu jest to, że to podopieczny decyduje o celach procesu wsparcia i tematach omawianych podczas sesji. Metoda ta wymaga gotowości podopiecznego do przyjęcia odpowiedzialności za swój rozwój, więc nie da się jej zastosować w pracy ze wszystkimi wychowankami. W coachingu spotykamy się właściwie ze wszystkimi rodzajami wsparcia: informacyjnym, emocjonalnym i treningowym.

 

7.2. Poziom relacji tutor - podpieczny

Praca tutora z podopiecznym przebiega na trzech płaszczyznach, co znacząco wpływa na ostateczny wynik procesu wsparcia i stawia przed tutorem jako osobą pomagającą wysokie wymagania w zakresie wiedzy, umiejętności i postawy.

  • Pierwszy poziom relacji to poziom zadaniowy. Jest to podstawowy poziom pracy tutora. Na tym poziomie realizuje on swoje podstawowe zadanie w pracy z W zależności od charakteru relacji i potrzeb podopiecznego udziela on wsparcia informacyjnego, emocjonalnego lub treningowego. To jest to, co jest istotą relacji tutoringowej, czyli nastawienie na osiągnięcie celu.
  • Drugi poziom relacji to poziom interpersonalny. Tutor i podopieczny w jakiś sposób na siebie reagują. Są w kontakcie lub kontakt jest utrudniony. To, jak wygląda relacja na poziomie interpersonalnym, znacząco wpływa na efektywność pracy na poziomie zadaniowym. Załóżmy, że podopieczny nie ufa swojemu tutorowi, będzie on w związku z tym odrzucał propozycje pracy czy rozwiązań wymyślone i zaproponowane przez Jakość relacji na poziomie interpersonalnym może ułatwiać lub utrudniać realizację celów zadaniowych. Czasem jakość tej relacji jest determinowana tym, co dzieje bezpośrednio w relacji tutor – wychowanek, czasem jednak jest wynikiem wcześniejszych pozytywnych lub negatywnych doświadczeń każdej ze stron. Na przykład, jeśli młodociany podopieczny ma bardzo złe doświadczenia w kontaktach z dorosłymi, których postrzega jako osoby, którym nie można ufać, z definicji już w pierwszym kontakcie będzie kwestionował szczerość relacji z tutorem, na- wet jeśli ten jeszcze nie dał mu powodów do kwestionowania jego pozytywnych intencji. Możemy powiedzieć, że ten poziom jest zorientowany na podtrzymanie relacji między tutorem i podopiecznym.
  • Trzeci poziom to poziom intrapsychiczny. Podopieczny, tak jak zresztą i tutor, wnoszą do relacji cały swój subiektywny, osobisty świat – wartości, przekonań, przeżyć, doświadczeń, schematów postępowania, emocji – ukształtowany w toku całego swojego dotychczasowego życia. Wszystko to ujawnia się w trakcie trwania procesu, czasem wprost, na poziomie jawnym, częściej jednak w sposób ukryty, nie do końca uświadomiony. Poziom intrapsychiczny zawsze w jakiś sposób – wspierający lub blokujący – wpływa na poziom interpersonalny, a ten z kolei na zadaniowy.

Tutor musi być przygotowany do pracy na wszystkich trzech poziomach: zadaniowym, interpersonalnym i intrapsychicznym. Jeżeli nie będzie rozumiał, co dzieje się w relacji i z czego to wynika, to może być mu trudno pracować z podopiecznym. Rozumienie zachodzących procesów jest pierwszym krokiem do zastosowania właściwej strategii działania.

Rysunek 1. Poziomy pracy tutora – plik do pobrania

7.3. Poziom odpowiedzialności

W zależności od przyjętej przez tutora strategii pracy z podopiecznym, w różny sposób może się rozkładać odpowiedzialność każdej ze stron w procesie. Generalnie powinniśmy dążyć do tego, aby wychowanek w jak największym stopniu brał na siebie odpowiedzialność za podjęte decyzje i działania, tak jak i za przebieg samego procesu wsparcia. Większy zakres odpowiedzialności wiąże się z większą gotowością do zmiany. Łatwiej przyjąć, coś co sami wymyśliliśmy, niż coś, co zostało nam narzucone z zewnątrz.

Styl dyrektywny, charakteryzujący się większą odpowiedzialnością po stronie tutora, w niektórych sytuacjach może być użyteczny, np.[1]:

  • gdy brakuje czasu,
  • gdy istnieje duże zagrożenie czyjegoś dobra (np. podopieczny zachowuje się w sposób agresywny w stosunku do młodszych kolegów i nie poddaje tego żadnej refleksji),
  • gdy podopieczny nie jest w stanie w danej chwili do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za swoje czyny (np. poziom stresu, który przeżywa jest tak duży, że działa paraliżująco na wszelkie działania, które w danej sytuacji należałoby podjąć),
  • gdy podopieczny nie posiada potrzebnych informacji,
  • gdy trudności dotyczą prostych czynności „operacyjnych” (np. jak przygotować podanie o przyjęcie do szkoły, jak zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, itp.).

Wybór form i metod pracy powinien być dostosowany do potrzeb i aktualnych możliwości wychowanka.

[1] T. Garstka, Opiekun nauczyciela. Umiejętności psychologiczne. Warszawa 2003, s.16-17

7.3.1. Pomaganie jako proces

Na pomaganie powinniśmy patrzeć w kategoriach pewnego procesu, który składa się z określonych etapów. Każdy z etapów realizuje konkretne cele, każdy charakteryzuje się pewną, specyficzną dynamiką przebiegu i w każdym tutor ma odmienne zadania do zrealizowania.

Na proces pomagania możemy patrzeć z dwóch perspektyw, które bezpośrednio wiążą się z poziomami pracy tutora: 1) perspektywa rozwoju relacji tutor – wychowanek, 2) perspektywa realizacji celów zadaniowych[1].

W zakresie perspektywy rozwoju relacji możemy wyróżnić trzy etapy:

  1. Etap nawiązywania relacji.
  2. Etap współpracy.
  3. Etap kończenia współpracy.

Z kolei w zakresie perspektywy zadaniowej możemy wyróżnić cztery etapy:

  1. Etap badania i konceptualizacji problemu.
  2. Etap definiowania celów i podejmowania decyzji.
  3. Etap planowania i realizacji działań.
  4. Etap oceny efektywności podejmowanych działań.

Warto tutaj zauważyć, że tutor jednocześnie powinien realizować cele na poziomie zadaniowym i na poziomie relacyjnym. To oznacza, że powinien on być uważny na to, co dzieje się na każdym z poziomów, po to, aby właściwie dobierać strategie działania w relacji z podopiecznym. Czasem będzie tak, że aspekt relacyjny będzie istotniejszy, czasem tak, że bardziej kluczowy będzie cel zadaniowy.

 

[1] Ibidem, s. 18-19.

7.3.2. Etapy relacji pomagania

Przyjrzyjmy się zatem, jakie zadania ma do wykonania tutor na każdym z etapów procesu pomagania. Zacznijmy od przyjrzenia się procesowi pomagania z perspektywy budowania relacji.

  • Etap nawiązywania relacji – Na tym etapie kluczowym zadaniem dla tutora jest zbudowanie bezpiecznych warunków umożliwiających współpracę. Nawiązuje się kontakt z podopiecznym. Czasem może być on szczególnie trudny do nawiązania. Na przykład w sytuacji, gdy podopieczny jest zmuszony do wejścia w relację z Szkoła lub inna instytucja „wysyłają” go na spotkanie, podczas gdy on w ogóle nie widzi takiej potrzeby. Tutor wykorzystuje specyficzne umiejętności i struktury, po to, aby przekonać do siebie wychowanka, np. wprowadza odpowiednie ćwiczenia, aby podopieczny mógł poczuć się bezpieczniej, kontraktuje zasady wzajemnej współpracy, daje podopiecznemu uwagę i zrozumienie. Możemy mówić o zakończeniu tego etapu, w momencie, gdy jest zbudowana stabilna, względnie bezpieczna relacja i podopieczny okazuje gotowość do pracy na poziomie zadaniowym.
  • Etap współpracy – Ten etap charakteryzuje się już względnie stabilnym poczuciem bezpieczeństwa podopiecznego w relacji z tutorem. Podopieczny ma gotowość do otwartego wyrażania postaw, dzielenia się swoimi obawami, emocjami. Jest gotowy do podejmowania ryzyka i wychodzenia poza strefę komfortu. W związku z tym, że ten etap ściśle wiąże się z intensywną pracą na poziomie zadaniowym, mogą się pojawić sytuacje oporu, który nie tyle wymierzony jest bezpośrednio w tutora i związany z relacją, co dotyczy naturalnych obaw związanych ze zmianą. W związku z tym, na tym etapie, tutor cały czas powinien monitorować poziom gotowości do zmiany i otwartości podopiecznego i reagować na wszelkie sytuacje związane z Na etapie współpracy tutor często odsłania siebie, jeśli jest to użyteczne dla wychowanka. Dzieli się własnymi doświadczeniami, emocjami, odczuciami na to, co dzieje się tu i teraz w relacji z podopiecznym. Zdarza się, że tutor staje się prawdziwą, ważną osobą w życiu wychowanka. Wtedy jakość tej relacji może mieć wpływ wysoce korekcyjny dla podopiecznego, który w swoim dotychczasowym życiu nie miał wielu sposobności do nawiązywania bezpiecznych, szczerych i otwartych relacji z dorosłymi.
  • Etap kończenia współpracy – Jest to etap, w którym dochodzi do rozluźnienia i zakończenia relacji podopiecznego z tutorem. Jeśli ta relacja była szczera i intensywna, wychowanek może mieć trudność z rozstaniem. Ważne jest, aby tutor potrafił przeprowadzić wychowanka przez ten proces w sposób jak najbardziej dla niego konstruktywny. Musi pozwolić mu przeżyć żal po stracie, dostrzec dobre strony tej kończącej się relacji i pomóc mu zaplanować radzenie sobie w realnym życiu już bez jego wsparcia.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym etapom procesu z perspektywy zadaniowej.

  • Etap badania i konceptualizacji problemu – Na tym etapie zadaniem tutora jest stworzyć okazję podopiecznemu do tego, aby mógł on się podzielić problemami, z którymi się Poprzez odpowiednie zadawanie pytań tutor stwarza okazję do poszerzania perspektywy widzenia problemu. Bardzo często za zgłaszanym przez podopiecznego problemem kryje się coś jeszcze, czego podopieczny nie mówi, bo nie chce lub bo nie jest tego świadomy. Zadaniem tutora jest pomóc podopiecznemu, aby uświadomił sobie w czym faktycznie jest problem.
  • Etap definiowania celów i podejmowania decyzji – Na tym etapie tutor ma za zadanie pomóc przejść podopiecznemu od problemu do celu. Aby ukierunkować pracę na rozwiązaniu, podopieczny przy wsparciu tutora definiuje cel i określa oczekiwane efekty. Czasem w trakcie analizy problemu może okazać się, że wychowanek ma w perspektywie możliwość realizacji przynajmniej kilku alternatywnych celów. Na tym etapie konieczne jest podjęcie decyzji, co będzie przedmiotem pracy w procesie. Tutor ma do dyspozycji wiele technik i narzędzi pomocnych do pracy na celach.
  • Etap planowania i realizacji działań – Na tym etapie tutor wspiera podopiecznego w budowaniu planu działania i wdrażaniu tego planu w życie. Tutor w porozumieniu z podopiecznym ustalają najwłaściwsze działania, które powinien wykonać wychowanek, aby móc osiągnąć założony Zmiana następuje wtedy, gdy pojawia się działanie, a nie w momencie samego omawiania potencjalnych możliwości działania. Zadaniem tutora jest więc utrzymywanie motywacji do działania, identyfikowanie ograniczeń i przeszkód stojących na drodze do realizacji celu oraz poszukiwanie strategii radzenia sobie z tymi przeszkodami.
  • Etap oceny efektywności działań – Na ten etap możemy patrzeć z dwóch perspektyw:
  • ocena całego procesu wsparcia, 2) ocena działań na etapie planowania i realizacji zadań. Jeśli popatrzymy z perspektywy całego procesu, to głównym zadaniem tutora jest poddać proces wspólnej pracy Celem tej oceny jest uzmysłowienie podopiecznemu jak wiele zrobił w procesie. Ocena ma wzmacniać podopiecznego, pokazywać mu: „zobacz, jak wie- le możesz zrobić”, „masz wszystkie konieczne zasoby, aby samodzielnie realizować swoje cele”. Działanie to jest niezwykle ważne, bo buduje poczucie wartości i sprawczości wychowanka. Jeśli z kolei popatrzymy na proces oceny z perspektywy etapu planowania i realizacji działań, to głównym działaniem tutora jest stworzenie okazji podopiecznemu do analizowania efektywności podejmowanych działań w ramach wspólnej pracy. Jeśli działanie przynosi efekty, to podopieczny musi wiedzieć, że warto robić tego więcej. Jeśli coś nie przynosi efektu, warto to zmieniać.

Rysunek 2. Etapy procesu pomagania – plik do pobrania

8. Postawa tutora w relacji z podopiecznym

W pracy tutora szczególnie użyteczne wydają się dwa podejścia do pracy z podopiecznymi:

  • Podejście skoncentrowane na rozwiązaniu.
  • Wywiad motywujący.

Wskazują one, jaki powinien być tutor w relacji ze swoimi podopiecznymi, aby osiągał efekty. Oba podejścia są bardzo często wykorzystywane w procesie pomagania. Istnieje wiele badań wskazujących efektywność obu podejść w relacji pomagania [1][2].

Podejście skoncentrowane na rozwiązaniu (ang. Solution Focused Approach)

W podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu zamiast rozmawiać o przyczynach i powodach trudności i problemów, tutor koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań. Razem z podopiecznym definiuje pożądane cele oraz poszukuje wyjątków, czyli sytuacji, które w przeszłości doprowadziły do sukcesów.

Olga Rzycka, w swojej książce „Menedżer coachem”, wymienia kluczowe zasady podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach[3]:

  • Tutor nie musi zrozumieć ani odkryć powodu problemu, aby móc pomóc podopiecznemu w odnalezieniu rozwiązania.
  • Skupienie się tutora na przyszłości kreuje więcej użytecznej energii niż skupienie się na przeszłości.
  • Żaden problem, z którym przychodzi podopieczny, nie trwa cały czas – nie ma czegoś takie- go jak „nigdy” i „zawsze”.
  • Efekt działania podopiecznego jest źródłem informacji zwrotnej – jeśli coś działa, rób tego więcej, a jeżeli nie działa – przestań to robić.
  • Nie ma czegoś takiego jak porażka, jest tylko informacja zwrotna.
  • Zmiana jest wynikiem podejmowania małych codziennych kroków.
  • Tutor pracuje w obszarze zasobów i możliwości, a nie słabych stron i ograniczeń – nagradzanie tego, co zostało osiągnięte, wzmacnia pożądane zachowania.
  • Mapa to nie to samo, co terytorium, czyli percepcja rzeczywistości i rzeczywistość zwykle się różnią. Niemniej, aby budować dobry klimat do zmiany, tutor nie może podważać percepcji i doświadczeń podopiecznego, tylko powinien je przyjmować, doceniać i komplementować.

Podejście skoncentrowane na rozwiązaniu wypracowało kilka charakterystycznych dla siebie i rozpoznawalnych narzędzi. Są one niezwykle użyteczne w pracy tutora. Są to mianowicie: pytanie o cud, pytania o wyjątki i skalowanie.

  • Pytanie o cud – Pytanie o cud jest narzędziem, które wykorzystuje tutor po to, aby pomóc podopiecznemu zdefiniować cel, do którego dąży i określić obserwowalne wskaźniki świadczące o jego osiągnięciu. Pytanie o cud wykorzystuje się na etapie definiowania celów i podejmowania decyzji. Struktura pytania o cud jest ściśle określona: „Zadam Ci teraz nietypowe pytanie… Wyobraź sobie, że kładziesz się wieczorem spać. W trakcie, kiedy śpisz staje się cud i wszystko zmienia się w taki sposób, w jaki byś chciał…, ale że stało się to kiedy spałeś, to nie wiesz, że zdarzył się cud. Po czym poznasz rano, kiedy się obudzisz, że zdarzył się cud?” Tak sformułowane pytanie pomaga podopiecznemu zwerbalizować, czego tak naprawdę on potrzebuje i przede wszystkim po czym pozna, że to osiągnął. Dobrze sformułowany cel bardzo pomaga w jego osiągnięciu.
  • Pytania o wyjątki – Pytania o wyjątki pomagają podopiecznemu w zidentyfikowaniu takich sytuacji, w których cząstka cudu, nawet najmniejsza już się Dzięki zastosowaniu pytań o wyjątki tutor pomaga swojemu wychowankowi dostrzec zasoby, które posiada i które mogą być wykorzystane do realizacji pożądanego celu. Struktura pytania o wyjątki jest następująca: „Przypomnij sobie takie sytuacje w Twojej niedalekiej przeszłości, kiedy miałeś okazję doświadczyć fragmentów Twojego cudu?” Tak sformułowane pytania pomagają podopiecznemu uświadomić sobie, że to, czego on pragnie nie jest tak bardzo trudne do osiągnięcia. A to z kolei jest bardzo wzmacniające i motywujące.
  • Skalowanie – Skalowanie jest techniką, w której prosi się podopiecznego, aby określił stopień nasilenia określonego stanu – poziomu pewności, intensywności emocji, wielkości zmiany, która nastąpiła, Dzięki zastosowaniu tej techniki w łatwy sposób można pokazywać wychowankowi, że nic nie jest stanem trwałym. Wszystko, ze spotkania na spotkanie, z sesji na sesję, zmienia się. Przykład struktury skalowania: „Pomyśl sobie o tym, co się zmieniło od naszego ostatniego spotkania. Niech 1 oznacza – nic zupełnie się nie zmieniło, jest tak jak było, 10 niech oznacza, że jest absolutnie tak, jak mógłbym sobie tylko wymarzyć. W którym momencie jesteś w tej chwili?” Skalowanie tutor może wykorzystywać w wielu kontekstach. Wynik skalowania pozwala mu określać aktualny stan podopiecznego i zauważać wszystkie zmiany, które nastąpiły. Daje przestrzeń do poszukiwania różnic, między tym, co jest, a tym, czego podopieczny pożąda, np. „Po czym poznasz, że przeszliśmy z 3 do 4?” Charakterystyczne dla podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniu jest budowanie na zasobach, nie na ograniczeniach, jak w typowych rozmowach o problemach. Zadaniem tutora jest wskazywanie i wzmacnianie zasobów podopiecznego. Przez to budujemy poczucie sprawstwa wychowanka i wzmacniamy jego poczucie wartości. Taką typową strukturą, która jest wykorzystywana w tym podejściu, jest rozmowa wolna od problemów.
  • Rozmowa wolna od problemów – Jest to struktura wykorzystywana szczególnie często, gdy podopieczny spotyka się z tutorem po raz pierwszy i kluczowe staje się nawiązanie relacji opartej na zaufaniu. Tutor zaprasza podopiecznego, zanim jeszcze rozpoczną rozmawiać o wyzwaniach i problemach, aby ten opowiedział coś o sobie, swoich zainteresowaniach lub aby wypowiedział się na jakiś przyjemny dla niego Chodzi o to, aby, po pierwsze, wprowadzić podopiecznego w przyjemny stan i budować pozytywne skojarzenia z osobą tutora, a po drugie, aby tutor w trakcie wypowiedzi podopiecznego miał możliwość wyszukania zasobów wychowanka, po to, aby za chwilę móc mu je odzwierciedlić. To rozpoczynanie od rzeczy przyjemnych i wzmacnianie od samego początku, pokazuje wyjątkowość tej relacji i inność w stosunku do tych wszystkich, z którymi prawdopodobnie podopieczny zetknął się wcześniej. Rozmowa wolna od problemów buduje otwartość. Poniżej prezentujemy przykład takiej rozmowy.

Tutor: „Zanim porozmawiamy o tym, co Cię tutaj sprowadza, Piotrze, chciałbym, abyś opowiedział mi kilka słów o sobie. Zależałoby mi na tym, aby Cię lepiej poznać. Czym się interesujesz?”

Piotr: „ Lubię piłkę nożną”.

Tutor: „Bardziej oglądać, czy grać?”

Piotr: „Zdecydowanie grać. Z kilkoma chłopakami mamy nawet swój zespół, z którym braliśmy udział w zawodach drużyn osiedlowych. Zajęliśmy trzecie miejsce w mieście. A w zawodach brało udział ponad trzydzieści drużyn”

Tutor: „To rzeczywiście duży sukces. Musisz być dobry?”

Piotr: „Tak, jestem kapitanem drużyny. Sam skompletowałem zespół”.

Tutor: „To oznacza, że masz zdolności przywódcze i potrafisz budować zespół. Gratuluję. Zdarza Ci się jeszcze gdzieś wykorzystywać te umiejętności?”

Piotr: „Nie bardzo. Inni uważają, że ze mną są same problemy i lepiej mnie nie angażować do żadnych aktywności…”

Tutor: „A Ty gdzie byś się najbardziej widział?”

Piotr: „Mógłbym na przykład pomóc szkolnej drużynie piłki, bo to co teraz reprezentują to żenada” Tutor: „Widzę, że masz dużo innym do zaoferowania…”

Piotr: „Tak, myślę, że tak…”

W powyższym przykładzie tutor inicjuje rozmowę na temat tego, co lubi podopieczny i podczas jego wypowiedzi szuka treści, które świadczyłyby o posiadaniu zasobów u wychowanka. Tutor pokazuje i wzmacnia zasoby podopiecznemu.

W podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu tutor, zamiast koncentrować się na problemach podopiecznych, pomaga im odkrywać te mocne strony, które mogą wykorzystywać do radzenia sobie z własnymi trudnościami. Tym samym wyposażają ich w narzędzia do skuteczniejszego radzenia sobie w życiu.

Wywiad motywujący (ang. motivational interviewing)

„Wywiad motywujący jest opartą na współpracy skoncentrowaną na kliencie formą wzbudzania i wzmacniania motywacji potrzebnej do zmiany. Nie należy jej jednak traktować jako specyficznej techniki, sposobu bądź czynności, która miałaby sprawić, że ktoś się zmieni. Jest to raczej łagodna metoda komunikowania się z ludźmi w związku z trudnościami dotyczącymi zmiany oraz możliwościami przejawiania innych, bardziej korzystnych zachowań, które pozostają w zgodzie z celami i wartościami wyznawanymi przez klienta, aby maksymalnie rozwinąć jego potencjał jako człowieka”[4].

Wywiad motywujący koncentruje się na specyficznym sposobie komunikacji z podopiecznym, ta- kim, który nie wywołuje oporu, a delikatnie popycha w kierunku zmiany. To podejście jest szczególne użyteczne, gdy klient ma małą motywację, waha się, czy zaangażować się w proces wspólnej pracy z tutorem lub ma trudności ze zmianą zachowań.

Wywiad motywujący jest oparty o trzy zasady, są to: autonomia, współpraca i wydobywanie[5]. Te trzy zasady charakteryzują tutora w pracy w relacji tutoringowej.

  • Autonomia – Tutor nie może zmienić podopiecznego, ani nie może sprawić, aby się on zmienił. Naciskanie do zmiany najczęściej skutkuje oporem, dlatego tutor wspiera podopieczne- go, prowokuje go do samodzielnych pomysłów, w pełni akceptując jego autonomię.
  • Współpraca – Tutor akceptuje wybory podopiecznego. Ich relacja jest symetryczna, oparta na współpracy. Tutor zachowuje równowagę pomiędzy pomaganiem, wspieraniem, a po- zwalaniem na eksperymenty i popełnianie błędów.
  • Wydobywanie – Zadaniem tutora jest budowanie wewnętrznej motywacji do zmiany. Stara się on wydobyć przyczyny dążenia do zmiany oraz towarzyszące zmianie Tutor nie doradza, nie mówi podopiecznemu, co ma robić, raczej stara się sprowokować podopiecznego, aby sam o nich mówił.

W ramach wywiadu motywującego tutor pracuje w oparciu o cztery zasady: 1) wyrażanie empatii, 2) rozwijanie rozbieżności, 3) wykorzystywanie oporu, 4) wspieranie samoskuteczności.

  • Wyrażanie empatii – Tutor przyłącza się do świata podopiecznego, nie kwestionuje go, ani nie odrzuca. Akceptacja jest kluczowa dla budowania relacji między tutorem a podopiecznym i wpływa znacząco na zmniejszenie oporu w relacji.
  • Rozwijanie rozbieżności – Poprzez odpowiednio zadawane pytania i stosowanie różnorodnych technik tutor stwarza i pogłębia postrzeganą przez podopiecznego rozbieżność między jego zachowaniem, a jego celami i wartościami. Im większy rozdźwięk, tym większa motywacja do zmiany.
  • Wykorzystanie oporu – Tutor nie zwalcza oporu, przyjmuje, że niechęć i ambiwalencja w stosunku do zmiany są naturalnym procesem. Nie narzuca w związku z tym podopieczne- mu swoich poglądów, nie daje rad, tylko przedstawia mu nowe informacje i stwarza okazję, aby zobaczył on problem w innej perspektywie. Kluczowe jest to, że zachowania wychowanków określane zwykle jako „opór”, w tym podejściu są sygnałem, informacją zwrotną dla tutora, aby zmienił on swoje podejście.
  • Wspieranie samoskuteczności – Oczekiwania tutora dotyczące prawdopodobieństwa zmiany u podopiecznego działają jak samospełniające się Jeśli tutor wierzy, że zmiana jest możliwa, zwiększa szansę na rzeczywista zmianę u podopiecznego. Zadaniem tutora jest wzmacnianie ufności w możliwość zmiany.

Tabela 1. Zasady pracy w wywiadzie motywującym – plik do pobrania

Ważną umiejętnością tutora jest rozpoznawanie gotowości do zmiany podopiecznego. Wypowiedzi o zmianie są oznaką gotowości podopiecznego do zmiany. Wyróżniamy cztery kategorie wypowiedzi o zmianie: minusy status quo, plusy zmiany, optymizm związany ze zmianą oraz za- miar wprowadzenia zmiany. Z kolei odwrotne wypowiedzi, tj. plusy status quo, minusy zmiany, pesymistyczne nastawienie do zmiany oraz brak zamiaru wprowadzenia zmiany świadczą o braku gotowości podopiecznego do zmiany.

Tabela 2. Wypowiedzi o zmianie i oznaki oporu – plik do pobrania

Jeśli tutor nie chce generować oporu w relacji z podopiecznym, to czego musi na pewno unikać, to unikać „orędownictwa”, czyli argumentowania na rzecz danej sprawy, czy rozwiązania. Próby orędownictwa skutkują zwiększaniem oporu w relacji i blokują zmianę.

Przykładowe zakazane reakcje tutora, to[6]:

  1. Bezpośrednie argumentowanie na rzecz zmiany – Sytuacja, w której tutor w bezpośredni sposób argumentuje i przekonuje za zmianą, zachęca, pokazuje korzyści.
  2. Przyjmowanie roli eksperta i okazywanie swojej wyższości – Tutor komunikuje się z podopiecznym w taki sposób, jakby „wiedział, co jest najlepsze dla podopiecznego”, naprowadza, sugeruje pytaniami, informuje, co jest najlepszą decyzją albo jest protekcjonalny w komunikacji z podopiecznym.
  3. Krytykowanie, zawstydzanie i obwinianie – Tutor rozmawiając z podopiecznym na temat jego obecnej sytuacji, wykorzystuje negatywne emocje – poczucie winy, poczucie lęku czy strach, aby pchnąć go w kierunku zmiany.
  4. Nadawanie podopiecznemu etykiet – Tutor używa w stosunku do podopiecznego etykiet, które mają opisywać lub uzasadniać zachowanie wychowanka, „osoba z ADHD”, czy „narkoman”.

Tutor, któremu zależy na tym, aby „popychać” delikatnie swojego podopiecznego w kierunku zmiany, powinien prowokować podopiecznego, by to on sam stawał się orędownikiem zmian. Tutor ma przynajmniej kilka sposobów na to, aby prowokować podopiecznego do wypowiedzi o zmianie[7].

  • Zadawanie pytań prowokujących wypowiedzi o zmianie – Jest to najprostsza metoda prowokowania wypowiedzi o Tutor poprzez pytania zachęca podopiecznego do wskazywania minusów status quo, plusów zmian oraz wypowiedzi świadczących o zamiarze wprowadzania zmian i optymistycznym nastawieniu do zmiany.

Przykłady pytań prowokujących wypowiedzi o zmianie:

Minusy status quo – „Co Cię najbardziej martwi w obecnej sytuacji?” Plusy zmiany – „Jaką korzyść byś osiągnął ze zmiany?”

Optymizm dotyczący zmiany – „Które Twoje cechy pomogłyby Ci wytrwać w zmianie?”

Zamiar wprowadzenia zmiany – „Jak myślisz, co mógłbyś w tej sytuacji zrobić?”

  • Analiza plusów i minusów – Metoda polega na tym, że tutor zachęca podopiecznego do analizowania pozytywnych i negatywnych aspektów obecnego zachowania lub sytuacji.
  • Pytania o skrajne konsekwencje – Tutor prosi podopiecznego, aby opisał skrajne konsekwencje swojego obecnego postępowania.

Przykład pytania o skrajne konsekwencje:

„Załóżmy, że nic się nie zmieni. Jakie możesz sobie wyobrazić potencjalne, najgorsze konsekwencje tego stanu rzeczy?”

  • Patrzenie wstecz – Tutor może poprosić podopiecznego o przypomnienie sobie czasów sprzed pojawienia się problemów i porównanie ich z sytuacją obecną.

Przykład patrzenia wstecz:

„Pamiętasz czasy, kiedy Twoje relacje były dobre z rodzicami? Jak wtedy było?”

  • Wybieganie myślą naprzód – Użyteczną techniką jest zachęcanie podopiecznego do tego, aby wyobraził sobie przyszłość po zmianie albo przyszłość w sytuacji, w której nic się nie

Przykład wybiegania myślą naprzód:

„Pamiętasz czasy, kiedy Twoje relacje były dobre z rodzicami? Jak wtedy było?”

„Jeśli nie zmienisz swojego zachowania, to jak będzie wyglądało Twoje życie za pięć lat?”

Jeśli podopieczny opowiada o zmianie, zadanie tutora polega na tym, aby: 1) rozwijać wypowiedzi o zmianie, poprzez dopytywanie o dalsze szczegóły, 2) wzmacniać je, poprzez podsumowania oraz 3) doceniać je poprzez zwykłe komentarze typu: „To świetny pomysł”, „Uważam, że naprawdę jesteś w stanie to zrobić”.

[1] W. R. Miller, S. Rollnick, Wywiad motywujący, Kraków 2010

[2] P. De Jong, I. K. Berg, Rozmowy o rozwiązaniach. Podręcznik, Kraków 2007

[3] O. Rzycka, współpraca W. Porosło, Menedżer coachem. Jak rozmawiać, by osiągnąć rezultaty, Kraków 2010, s. 105-106

[4] S. Naar-King, M. Suarez, Wywiad motywujący z młodzieżą i młodymi dorosłymi, Kraków 2012

[5] W. Miller, S. Rollnick, Wywiad motywujący, Kraków 2010, s. 43-49

[6] Tamże, s. 60

[7] Tamże, s. 94-100

9. Opór w relacji tutoringowej

Dotychczas, przy okazji omawiania wywiadu motywującego, mówiliśmy o tym, że opór jest przede wszystkim spowodowany zachowaniami tutora w relacji z podopiecznym. Jeśli tutor zbyt naciska na zmianę, jest jej głównym orędownikiem, wzbudza wycofanie i opór u podopiecznego. Nie jest to jednak jedyna przyczyna występowania oporu.

Źródła oporu mogą być różne: wcześniejsze negatywne doświadczenia podopiecznego w kontaktach z osobami pomagającymi, lęk przed odrzuceniem czy poczucie winy, itp.

Poniżej za A. Suchańską[1] prezentujemy przykładowe źródła oporu i możliwe formy interwencji tutora.

Tabela 3. Źródła oporu i interwencje tutora – plik do pobrania

Tutor może rozpoznać opór, jeśli bacznie będzie obserwował zachowania podopiecznego. Poniżej przedstawiam przykłady zachowań świadczących o oporze i propozycje właściwych interwencji tutora.

Tabela 4. Przejawy oporu i interwencje tutora – plik do pobrania

5 etapów kontraktowania wg J. Enright’a

Bardzo użyteczną koncepcję pracy z oporem proponuje Enright. Zakłada on, że opór w relacji jest spowodowany jednym z pięciu czynników:

  1. Podopieczny nie jest gotów, aby brać udział w procesie tutoringowym.
  2. Podopieczny nie odkrywa swojego rzeczywistego celu na proces tutoringowy.
  3. Podopieczny nie wierzy, że cel na proces tutoringowy jest realny do realizacji.
  4. Podopieczny kwestionuje tutora lub warunki procesu.
  5. Podopieczny ma korzyści z niezmieniania się.

Znając te pięć powodów oporu, tutor może zabezpieczyć się przed ich występowaniem omawiając każdy z powodów z podopiecznym przy okazji kontraktowania procesu wspólnej pracy.

Etap 1: Czy podopieczny jest gotowy by przyjąć pomoc?

Podopieczny powinien uznać, że wejście w relację wsparcia jest jego świadomym wyborem, że znajduje się w tej sytuacji dobrowolnie. Wystarczy na tym etapie, że podopieczny uzna, że praca z tutorem to jego wybór, nie musi on doświadczać głębokiego zaangażowania i motywacji do pracy.

Tutor: „Czemu chcesz nad tym pracować?”

Podopieczny: „Rodzice kazali mi, abym zrobił coś z tym wagarowaniem?”

Tutor: „A co Ty o tym myślisz?”

Etap 2: Jaki jest rzeczywisty cel podopiecznego?

Bardzo często podopieczni przychodzą z celami, które nie są ich rzeczywistymi problemami. Zada- niem tutora jest pomoc w określeniu rzeczywistego, doświadczalnego problemu wychowanka. To jest ważne, ponieważ ludzie są gotowi ciężko pracować nad tymi problemami, których doświadczają jako własne.

Przykłady pytań:

„W jaki sposób jest to dla Ciebie trudnością?”

„Skąd wiesz, że masz z tym problem?”

„W jaki sposób doświadczasz tego problemu?”

Etap 3: Jaki jest rzeczywisty cel podopiecznego?

Bardzo często podopieczni przychodzą z celami, które nie są ich rzeczywistymi problemami. Zada- niem tutora jest pomoc w określeniu rzeczywistego, doświadczalnego problemu wychowanka. To jest ważne, ponieważ ludzie są gotowi ciężko pracować nad tymi problemami, których doświadczają jako własne.

Przykłady pytań:

„W jaki sposób jest to dla Ciebie trudnością?”

„Skąd wiesz, że masz z tym problem?”

„W jaki sposób doświadczasz tego problemu?”

Etap 4: Czy ten trener i ta sytuacja są całkiem odpowiednie?

Na tym etapie sprawdzamy, czy jesteśmy osobą, z którym podopieczny chce pracować. Podopieczni mający złe doświadczenia z osobami oferującymi wsparcie może starać się kwestionować naszą użyteczność, a to blokuje zmianę. Tutor może omówić swoje doświadczenia zawodowe i przygotowanie merytoryczne do pracy, bądź może pokazać korzyści ze wspólnej pracy.

Charakterystyczne wypowiedzi podopiecznego kwestionujące osobę tutora:

„Nigdy nie wychowywałeś się w domu dziecka, skąd możesz wiedzieć, jak to jest”.

„Wygląda Pani na bardzo młodą, niedoświadczoną osobę”.

„Nie znasz specyfiki tej szkoły”.

„Wolałbym pracować z facetem”.

Przykładowe pytania:

„Czy według Ciebie jestem odpowiednią osobą, aby z Tobą pracować?”

„Czy fakt, że nie znam specyfiki szkoły, w której się uczysz, nie jest wystarczającym powodem, aby zmienić tutora?

Etap 5: Czy istnieją jakieś konkurencyjne motywy?

Jeśli podopieczny ma jakiś motyw konkurencyjny, czyli zysk wtórny z obecnej sytuacji, będzie on źródłem oporu przewijającym się przez cały czas relacji tutoringowej. Na tym etapie tutor sprawdza, czy korzyści z obecnej sytuacji nie są większe niż chęć zmiany. Tutor ma do dyspozycji kilka metod rozpoznawania konkurencyjnych motywów: pytanie wprost, magiczną propozycję, pytanie nie wprost.

Pytania o konkurencyjne motywy:

Pytanie wprost

„Czy nie sądzisz, że możesz mieć jakiś zysk z tego, że wyprowadziłeś się z domu?”

Propozycja magiczna

„Wyobraź sobie, że dotykam Cię czarodziejską różdżką i stajesz się najlepszym uczniem w szkole. Czy nie pojawia się jakaś niewygoda, chociaż ogólnie rzecz biorąc jest świetnie?”

Pytanie nie wprost

„Czy możesz sobie wyobrazić osobę, dla której Twój problem byłby sytuacją pożądaną?”

 

Źródło: Opracowanie na podstawie J. Enright, Terapia i poradnictwo bez oporu. Nowiny Psychologiczne 3 (50), Warszawa 1987

 

Według Enright’a przejście podczas pierwszej sesji procedury pięcioetapowego kontraktowania minimalizuje szanse oporu w trakcie procesu.

Omawiając koncepcję Enright’a mówiliśmy o tym, że jednym z powodów oporu w relacji tutoringowej może być brak gotowości do zmiany podopiecznego. Wspieranie w zamianie jest łatwe, gdy podopieczni są na nią gotowi. Warto zatem spojrzeć na relację tutoringową z perspektywy gotowości podopiecznego do pracy z tutorem.

Tutor może spotkać się z trzema rodzajami relacji: relacją współpracy, relacją narzekania oraz relacją goszczenia. Przyjrzyjmy się każdej z nich.

Relacja współpracy

W tym typie relacji podopieczny i tutor wspólnie definiują problem i cele do których będą wspólnie dążyć. Najczęściej ten typ relacji nawiązuje się z podopiecznymi, którzy sami przychodzą do tutora w poszukiwaniu wsparcia. Przy tej relacji jest dość łatwo pracować. Podopieczni są współpracujący, chętnie odpowiadają na pytania, uważnie słuchają tego, co tutor ma do powiedzenia.

Relacja narzekania

Relacja narzekania to taki typ relacji, w której tutor i podopieczny potrafią wspólnie określić problem podopiecznego, ale podopiecznemu trudno jest przyjąć, że to on jest częścią tego problemu. Uważa on, że aby zmiana jego obecnej sytuacji była możliwa musi zmienić się ktoś inny. W relacji narzekania podopieczny często chce, aby tutor zmienił osobę, której podopieczny przypisuje problem. Wychowanek oczekuje od tutora, aby ten podał konkretne instrukcje, jak ma postępować z osobą, której przypisuje odpowiedzialność za problem, aby móc ją zmienić.

Zadaniem tutora w relacji narzekania jest przenieść uwagę podopiecznego z innych osób na niego samego, tak aby mógł dostrzec jaką rolę pełni w sytuacji problemowej.

Adam: „To nie moja wina, to ona się na mnie uwzięła”.

Tutor: „Widzę, że to Ci bardzo doskwiera”.

Adam: „Gdyby ona przestała się na mnie pastwić, to nie denerwowałbym się tak, łatwiej byłoby mi się zmusić do pójścia na lekcje. Przez to jak ona się zachowuje mnie przestaje się chcieć i dlatego olewam ten przedmiot. Nie szanuje mnie, więc ja jej też nie będę szanował”.

Tutor: „To coś bardzo ważnego! Przypuśćmy, że ona zmieniłaby to podejście do Ciebie i nie dręczyła Cię już tak. Gdyby się to stało, co mówiłaby o zmianie Twojego podejścia do zajęć?”

Relacja narzekania może się przekształcić w relację współpracy. Jest to zależne od tego, co zrobi tutor, ale też od tego, co jest gotowy wnieść do relacji podopieczny. Może też tak być, że podopieczny swojego podejścia nie zmieni. Wtedy warto rozważyć decyzję o przerwaniu procesu.

Relacja goszczenia

Relacja goszczenia jest najtrudniejszą sytuacją. Ani tutor, ani podopieczny nie są wstanie określić celu na wspólną pracę. Podopieczny nie widzi problemu, nad którym miałby pracować z tutorem albo uważa, że ktoś inny jest winny całej problemowej sytuacji. Ten typ relacji powstaje najczęściej, gdy podopieczny jest zmuszany do spotkań z tutorem przez opie- kę społeczną, rodziców lub szkołę. W tej sytuacji jedyne co może zrobić tutor, jeśli nie chce przerywać relacji tutoringowej, to skoncentrować się na budowaniu zaufania do siebie i wyrażaniu akceptacji dla świata oraz postrzegania podopiecznego z nadzieją, że jego gotowość do zmiany z czasem się zwiększy.

Wskazówki jak postępować w relacji goszczenia:

  • Przyjmij, że podopieczny ma dobry powód, aby myśleć i zachowywać się w taki sposób, w jaki się zachowuje.
  • Zawieś sądy i zgódź się z historią podopiecznego, za którą kryje się jego ostrożna, obronna postawa.
  • Zawsze pytaj podopiecznego o jego historię, co leży w jego interesie, pytaj o to, co podopieczny może chcieć. Przyjmij jego odpowiedź.
  • Dopasuj się do sposobu mówienia i języka podopiecznego, używaj jego zwrotów. Ważne jest, aby w takich przypadkach tutor okazywał ciekawość podopiecznego.

Ważne jest, aby w takich przypadkach tutor okazywał ciekawość podopiecznego.

Podopieczny: „Niechodzenie do szkoły jest dla mnie dobre”

Tutor: „Co takiego dzieje się w Twoim życiu, co podpowiada Ci, że niechodzenie do szkoły jest dla Ciebie dobre? Co Ci mówi, że to pomaga Tobie?”

Podopieczny: „Niechodzenie do szkoły jest dla mnie dobre”

Tutor: „Przypuśćmy, ze zapytam Twojego ojca, w jaki sposób niechodzenie do szkoły przynosi Ci pożytek. Jak sądzisz, co by powiedział?”

Budowanie bezpiecznej relacji z podopiecznym to najważniejsze zadanie tutora. Od jakości tej relacji zależy, jak będzie przebiegała wspólna pracy i czy w ogóle będzie możliwa. Pracując nad budowaniem relacji tutor może spotkać się z wieloma wyzwaniami: brakiem gotowości do zmiany, oporem ze strony podopiecznego. Tutor, jeśli chce być efektywny, musi potrafić rozpoznać typ relacji i zastosować, zależnie od typu, odpowiednie strategie działania.

O czym warto pamiętać w sytuacji, kiedy pojawi się opór:

  • Jak najszybciej zauważyć i nazwać opór. Nie czekać aż sam zniknie.
  •  Informacja zwrotna udzielona w miarę możliwości niezwłocznie po zauważaniu trudnej sytuacji.
  • Kontrakt. Jeśli jest taka możliwość, warto odwołać się do niego.
  • Jeśli jesteś tutorem i nie wiesz co zrobić skontaktuj się z innym tutorem w celu uzyskania wsparcia.

 

[1] A. Suchańska, Rozmowa i obserwacja w diagnozie psychologicznej, Warszawa 2007

10. Tutor - coach

Praca tutora to ogromna odpowiedzialność, ale i pole niekończących się pokładów satysfakcji. Konieczna jest tu pasja i powołanie, odwaga w działaniu i niezłomność. To trudna i zarazem piękna praca. Wymagająca i bardzo potrzebna. Ważne są okazywane emocje, akceptująca postawa, otwarte serce. Istotna jest także wiara w zasoby drugiego człowieka, niegasnąca nadzieja, dawanie kawałka siebie, autentyczne wspieranie w rozwoju i motywowanie do wzrostu. Zachodząca dzięki temu i możliwa do zaobserwowania zmiana podopiecznego może dostarczyć wielu bezcennych wzruszeń. Bez wątpienia wchodząc na ścieżkę tutoringu wchodzi się na ścieżkę własnego nieustannego rozwoju. Warto zatem inspirować się różnorodnymi badaniami naukowymi, odkryciami.

Na pewno jedną z ciekawszych i niezwykle dynamicznie rozwijających się dziedzin, do której można sięgać i czerpać z niej garściami jest coaching. Niejako „brat” tutoringu, bo założenie towarzyszenia w zmianie i konieczność nawiązania specyficznej relacji są bliźniaczo podobne. Początki coachingu sięgają 1974 roku, kiedy to Tima Galwey wydał książkę „Tenis – wewnętrzna gra” (The Inner Game of Tenis), w której opisał charakterystyczny sposób wspierania sportowców w maksy- malizacji ich potencjału. Etymologia zaś słowa coaching to węgierskie miasto Kocs, gdzie produkowane były wozy. Takim coachingowym wozem jedzie się do określonego celu, osiąga założony rezultat. W tutoringu także ważne jest nazwanie stacji docelowej, umówienie się na konkretne wyniki. Zarówno te, jak i wiele innych podobieństw tych dwóch dziedzin powinny ośmielić i zachęcić tutorów do wnikliwej podróż po coachingowym świecie. Zdobyte w niej doświadczenia, sfotografowane techniki, poznane założenia i przetestowane główne narzędzia na pewno wzbogacą pracę z podopiecznym. Jeśli będą stosowane elastycznie, z wyczuciem i świadomością, mają szansę przyczynić się do szybszego i bardziej efektywnego wdrożenia pozytywnych zmian.

Tutoring i coaching są to metody pracy spersonalizowanej, które nieco się od siebie różnią. Granice miedzy tymi metodami są nieprecyzyjne i często zacierają się. Podstawowa różnica miedzy coachingiem a tutoringiem jest taka, że tutoring kojarzony jest z edukacją, a coaching z biznesem, co nie do końca jest prawdą, ponieważ w ostatnich latach tutoring jest coraz częściej stosowany poza edukacją.

Tutoring może występować jako tutoring naukowy oraz tutoring rozwojowy. Efektem tutoringu naukowego jest rozwój ucznia, studenta w wybranej przez niego dziedzinie nauki, pobudzenie jego aktywności poznawczej, pasji, ukierunkowanie jego zainteresowań naukowych, natomiast tutoring rozwojowy jest bardziej skoncentrowany na rozwoju kompetencji społecznych podopiecznego, uświadomienie mu jego mocnych stron, talentów oraz rozwój pozytywnych cech charakteru.[1]

Warto jednak podkreślić, że w praktyce oba rodzaje tutoringu przenikają się, a tutoring naukowy bez umiejętności prowadzenia tutoringu rozwojowego nie powiódłby się.[2] Tutoring naukowy jest metodą zbliżoną bardziej do mentoringu, natomiast tutoring rozwojowy jest bardzo zbliżony do coachingu. To co zdecydowanie odróżnia tutoring od coachingu jest właśnie tutoring naukowy, gdzie osoba prowadząca podopiecznego – tutor, musi być ekspertem, specjalistą w obszarze, w którym podopieczny chce się rozwijać, osiągnąć cel.

Coach uruchamia i wzmacnia zasoby klienta, które pomogą mu odkryć motywujący go do działania cel. Wspiera klienta w rozwijaniu kompetencji, dzięki którym klient lepiej i wytrwalej będzie radził sobie z realizacją przyjętych przez siebie zadań. Tutoring jest drogą pośrednią. Tutor pracuje na zasobach/mocnych stronach ucznia. Wzmacnia potencjał tutoranta. Równocześnie stawia pytania o cele i priorytety, proponuje nowe prorozwojowe zadania i wyzwania. Z perspektywy własnego doświadczenia i profesjonalnych kompetencji wchodzi w krytyczny dialog z podopiecznym. Inspiruje wychowanka do poszukiwania własnych celów i stylu pracy.[3]

 

[1] Ratajczak S. (2016), Tutoring akademicki – korzyści dla studenta, nauczyciela i uczelni wyższej,

[2] Ibidem.

[3] Krzychała S. Krzychała S. (2018), Nauczyciel-tutor. Prakseologiczna rekonstrukcja tutoringu szkolnego. Impuls Kraków.

10.1. Coaching - definicje, modele, obszary zastosowania

Coaching stał się w ostatnich latach coraz częściej stosowaną metodą pracy z ludźmi. Podejście, modele i techniki coachingowe wykorzystywane są zarówno na gruncie szkolnym, resocjalizacyjnym, jak i biznesowym. Ich skuteczność dowiedziona jest licznymi badaniami. Przeprowadzone przez Chartered Institute for Prosessional Development pokazały, że 99% respondentów uznało, iż coaching może przynieść wymierne korzyści, zaś 67% oceniło go jako „efektywny” i „bardzo efektywny”[1]. W innych udowodniono, że program coachingu przyniósł sześciokrotny zwrot z zainwestowanych środków. Kolejne, iż produktywność pracowników wzrosła z 22% do 88%[2]. W tutoringu może nie o ROI (Retutn of Investment), czyli zwrot z inwestycji chodzi, ale tutaj także istotne jest, by podjęte z podopiecznym działania przynosiły wymierne rezultaty.

Czym tak naprawdę jest coaching? Według International Coach Federation – międzynarodowej organizacji zrzeszającej coachów: „Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi”[3]. Ujęcie to pokazuje, że coaching obejmuje swym działa- niem całego człowieka – wymiar zawodowy, społeczny, jak i osobisty. Podobnie tutor – swoją pracą ma docierać do potrzeb, wartości, przekonań we wszystkich kontekstach życia podopiecznego. Do tego niezbędna jest wiedza i skuteczne narzędzia, których dostarcza właśnie coaching.

Inna definicja podkreśla, że jest to „pomoc danej osobie we wzmacnianiu i udoskonalaniu działania poprzez refleksję nad tym, jak stosuje konkretną umiejętność i/lub wiedzę”[4]. Tutor także ma zachęcać do eksperymentowania, mierzenia się z trudnościami, a następnie pomaga w wyciąganiu konstruktywnych wniosków.

Sir John Whitmore – bardzo ważna postać w tworzeniu fundamentów coachingu – pisze, iż celem coacha jest przede wszystkim budowa świadomości, odpowiedzialności i wiary w siebie osoby uczestniczącej w procesie. Sednem jest wiara w zasoby każdej osoby, uwolnienie jej potencjału, koncentracja na przyszłych możliwościach[5]. W coachingu ważne jest wsparcie w określeniu celów i priorytetów, uświadomienie mnogości możliwości do wyboru, a także wzbudzenie odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji[6]. Osoby poddane coachingowi, zwłaszcza te, które bywają określa- ne mianem „trudnych”, „do naprawy”, „z marginesu” – mogą być bardzo zaskoczone odkryciem w sobie nowych pokładów, a w otoczeniu licznych szans i możliwości takie refleksje na pewno będą stymulowały ich do samodzielnego działania i dalszego poszukiwania samego siebie.

Najszerszą definicję coachingu proponuje D. Taylor – autor książki „Trener bez maski”, który uważa, że zarówno szkolenia, mentoring, jaki i doradztwo mogą być nazywane coachingiem, bo „to każda interwencja, która sprawia, że ludzie, zespoły i organizacje zaczynają działać najlepiej, jak potrafią”[7]. Warto jednak zaznaczyć, może płynne i ledwo widoczne, ale jednak granice pomiędzy coachingiem a innymi formami pracy z ludźmi. To co szczególnie odróżnia coaching od innych metod, a wydaje się być jego siłą napędową, jest brak doradzania i podejmowania decyzji za uczestniczącego w procesie klienta. Coach nie może sugerować rozwiązań, prowadzić podopiecznego swoją drogą, tylko ma być towarzyszem na świadomie i samodzielnie wybranej przez niego ścieżce. Tutor – rozumiany często jako wzór do naśladowania i inspirator może mieć trudność z za- chowaniem takiej postawy. Stworzenie przestrzeni do odkrywania przez podopiecznego własnych potrzeb, marzeń i dążeń, brak licznych rad i sugestii może okazać się dla wielu tutorów dużym wyzwaniem i polem do ćwiczenia samodyscypliny.

Innym ważnym wyróżnikiem coachingu jest zapraszanie do procesu konkretnych osób, ponieważ nie każdy może być odbiorcą tej metody pracy. Obszary zastosowania określone są przez poziom dojrzałości, gotowości, motywacji potencjalnego uczestnika. Ważna jest także jego równowaga emocjonalna, samoświadomość i decyzyjność. Na początku współpracy zawsze należy dopytać o wszelkie możliwe przeciwwskazania do pracy coachingowej. Wyjaśnić wszelkie wątpliwe kwestie, by potem móc pracować w atmosferze otwartości, wzajemnego szacunku i szczerości. Dobierając osoby do coachingu można także zwrócić uwagę na ich poziom rozwoju. Według K. Blancharda[8] osoby będące na różnych poziomach, a wyróżnił ich cztery: R1, R2, R3 i R4, wymagają innego sposobu traktowania, motywowania i wspierania. Poziomy te zależne są od wysokości kompetencji i zaangażowania i zobrazowane zostały na rysunku 1 .

Rysunek 1. Model czterech poziomów rozwoju dr K. Blancharda – plik do pobrania

Oczywistym jest więc, że osobie z poziomu R1, która dopiero zaczyna się rozwijać, nie ma dostatecznej wiedzy by w danym obszarze szukać nowych rozwiązań – nie proponuje się coachingu jako formy wsparcia. Takiej osobie potrzebne jest raczej wsparcie szkoleniowe, doradcze, instruktażowe. Podobnie osoba z poziomu R2, której brak zaangażowania, nie będzie dobrym odbiorcą coachingowych technik, ponieważ motywacja do zmiany jest podstawową siłą napędową procesu. Coaching zatem nie jest potrzebny zawsze i wszędzie. Jego obszary zastosowania są bardzo szerokie, ale jednak określone i nazwane.

Kolejnym wyróżnikiem procesu coachingu jest specyficzna struktura, która zastosowana szczególnie w początkowej fazie bardzo ułatwia, porządkuje i skutecznie prowadzi w obranym kierunku. Jednym z takich modeli jest CARE[9], którego składowymi są cztery następujące po sobie etapy. Stosujący go tutor-coach na początku ustalałby jakie podopieczny ma potrzeby w kontekście całego programu rozwojowego, a następnie wspólnie definiował do jakich celów ów program ma dążyć. Następnie kreowałby okazje do podejmowania działań przez uczestnika – proponował ćwiczenia indywidualne, pomagał wymyślać prace domowe. Ważne by podopieczny miał szansę zadziałać w inny niż dotychczas sposób, mógł zebrać inspirujące doświadczenia, które staną się przedmiotem pogłębionej refleksji. Podjęta interakcja z otoczeniem, zmagania z samym sobą, pozwolą na ocenę użyteczności i skuteczności utartych schematów i nawyków. Zachowania samodzielnie do- strzeżone i ocenione przez podopiecznego jako destrukcyjne będą stanowiły wkład do kolejnej konceptualizacji, przeformułowania celów, zastosowania nowych technik. Cykl CARE może toczyć się przez miesiące wspólnej pracy, stanowić solidną konstrukcję kolejnych tutoriali. Taka systematyczność pozwoli bowiem utrzymać stały poziom motywacji do pracy nad sobą.

Rysunek 2. Model CARE – plik do pobrania

Modelem pozwalającym na pogłębienie refleksji nad działaniem podopiecznego jest zaproponowany przez J. Passmore trzyetapowy AID[10]. Po pierwsze koncentracja skierowana jest na opisie zachowań. Następnie na rezultatach jakie to zachowanie przynosi. Tutaj coach-tutor ma za zadanie wesprzeć w dostrzeżeniu zarówno pozytywnych aspektów, jak i obszarów wymagających dalszej poprawy. Ostatnim zaś elementem jest przypomnienie celu, odniesienie do pożądanego rezultatu.

Rysunek 3. Model AID – plik do pobrania

Innym modelem pomagającym nadać strukturę spotkaniom w coachingowym nurcie jest WIN[11]. Zakłada, iż na początku ważne jest dookreślenie do jakiego celu zmierza proces. Tu pada pytanie: Gdzie jesteś na drodze do obranego celu? Kolejnym krokiem jest wspólne poszukiwanie możliwości zmian, luk wymagających wypełnienia. Poszukiwana jest odpowiedź na pytanie: Jakich możesz dokonać zmian? Trzecim zaś szczegółowe dookreślenie niezbędnych działań, jakie uczestnik powinien podjąć, aby osiągnąć ustalony cel. Poza ich wymienieniem i nazwaniem – ważna jest deklaracja: Jakie konkretne działania podejmiesz?

Kolejnym, niezwykle użytecznym i najpopularniejszym wśród modeli coachingowych, jest GROW opisany przez Johna Whitmore’a. Wyróżniający go układ gwarantuje dotknięcie wszystkich kluczowych obszarów na drodze do zmiany. On także zakłada, że podstawą udanego procesu jest ustalenie w początkowej jego fazie konkretnego celu. Ma on być SMART-ny, czyli specyficzny dla podopiecznego (S), możliwy do zmierzenia (M), ambitny (A), realny (R) i osadzony w czasie (T). Wtedy zarówno coach, jak i uczestnicząca w spotkaniach osoba dokładnie wiedzą nad czym po- winni się skupiać, co omawiać, do czego dążyć. Po zakontraktowaniu szczegółowo opisanego rezultatu wspólnej pracy przechodzi się do rzeczywistości, czyli oglądu sytuacji „tu i teraz”, mocnych stron i słabości, szans i ograniczeń ważnych w kontekście realizacji celu. Następnie wkracza się w fazę generowania opcji, poszukiwania kreatywnych pomysłów, których realizacja mogłyby przybliżać do zaplanowanych rezultatów. Ostatnim etapem jest wybór konkretnych działań, a poza spotkaniami rzetelne wdrażanie ich w życie, testowanie, wychodzenie poza dotychczasową strefę komfortu, czyli szeroko rozumiany rozwój.

Rysunek 4. Model GROW – plik do pobrania

Jeszcze inne ujęcie wykorzystywane w coachingu inteligencji emocjonalnej przedstawia model EICOACH[12]. Zasadnicze składowe spotkania są podobne, ale to co różni go od opisanych wcześniej modeli jest skupienie na emocjach. Tutor-coach powinien w jego myśl pytać podopiecznego na początku sesji, jak i na jej zakończenie o uczucia: Jak się teraz czujesz? Z jakimi emocjami zaczynasz/ kończysz? Jakie uczucie dominuje? Co te emocje Ci mówią? Pozwala to uświadomić wagę emocji, ich siłę oddziaływania, wpływ na codzienne funkcjonowanie. Taki trening obserwacji, nazywania i oswajania uczuć na pewno pozytywnie wpływa na dojrzewanie podopiecznego do życia pełnią życia.

Rysunek 5. Model EICOACH – plik do pobrania

Reasumując – w zaprezentowanych ujęciach definicji i modeli coachingu można odnaleźć wspólny mianownik – jest nim wydobywanie potencjału z drugiej osoby, towarzyszenie w odkrywaniu zasobów, w dokonywaniu zmiany. Poza tym łączy je podobna struktura, której osią jest cel, poznanie siebie, wybór i działanie. Na każdym z kroków wymienionych struktur sesji coachingu wykorzystywane są określone techniki i narzędzia wspomagające i poszerzające samoświadomość klienta (szerzej opisane w rozdziale zawierającym narzędzia do pracy indywidualnej). Warto w odpowiedzialny i przemyślany sposób przenosić je na grunt tutoringu. Działając w podobnej kolejności, nawiązując przy tym charakterystyczną dla coachingu relację można osiągnąć zaskakujące rezultaty i rzeczywiście przyczynić się do osobowego i społecznego wzrostu podopiecznego.

 

[1] M. Wilczyńska, J. Kućka, M. Nowak, J. Sawicka, K. Sztajerwald. Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste, Gliwice 2011, s. 19.

[2] O. Rzycka, Menedżer coachem, Kraków 2010, s. 36.

[3] Strona internetowa International Coach Federation Polska, http://www.icf.org.pl/pl79,coaching.html, inf. z 20.09.2013.

[4] S. Thorpe, J. Clifford, Podręcznik coachingu, Poznań 2011, s. 17.

[5] J. Whitmore, Coaching. Trening efektywności, Warszawa 2011, s. 15-28.

[6] O. Rzycka, Menedżer coachem, Kraków 2010, s. 31.

[7] D. Taylor, Trener bez maski, Warszawa 2012, s. 50.

[8] K. Blanchard, P. Zigarmi, D. Zigarmi, Jednominutowy menedżer i przywództwo, Warszawa 2008, s. 49.

[9] Ł. T. Marciniak, Proces coachingu w Philips Lighting – model CARE, [w:] Coaching – teoria, praktyka i studia przypadków, red. M. Sidor-Rządkowska, Kraków 2009, s. 247-255.

[10] J. Passmore, Behavioural Coaching, [w:] P. Smółka, Coaching. Inspiracje z perspektywy nauki, praktyki, klientów, Gliwice 2009, s. 53.

[11] C. Wilson, Coaching biznesowy, Warszawa 2010, s. 252.

[12] S. Neale, L. Spencer-Arnell, L. Wilson, Coaching inteligencji emocjonalnej, Warszawa 2010, s. 180-182.

10.2. Warunki relacji coachingowej na gruncie tutoringu

W stosowaniu coachingu niezwykle istotne jest zrozumienie specyfiki warunków jakie powinny być spełnione podczas nawiązywania i budowania relacji pomiędzy coachem a klientem, a tym samym pomiędzy tutorem-coachem a jego podopiecznym. Jej warunkami są przede wszystkim[1]:

  • partnerstwo,
  • zaufanie,
  • rozłożenie odpowiedzialności,
  • autentyczność.

W tutoringu, gdzie jednak równowaga pomiędzy uczestnikami jest zachwiana, ponieważ jest opiekun i podopieczny, starszy i młodszy, przeszkolony i wymagający szkolenia bądź resocjalizacji, jest szczególnie ważne, aby dbać o zachowanie wyżej wymienionych warunków relacji. Dopiero wtedy spotkania te mogą stać się rzeczywistym katalizatorem zmian. Pod pojęciem partnerstwa należy przede wszystkim rozumieć podmiotowe traktowanie podopiecznego, zgodę na jego odrębność, decyzyjność, na bycie sobą. Dlatego też cele określa, definiuje i wybiera klient. On też ma podjąć w pełni aktywną rolę, a zadaniem coacha jest go do tego zachęcać. W tej relacji spotyka się przede wszystkim człowiek z człowiekiem, ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Warto przypominać zarówno sobie jak i uczestnikowi fundamenty partnerstwa:

  • „Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć – tak długo, dopóki nie ranisz innych.
  • Masz prawo do wyrażania siebie – nawet jeśli rani to kogoś innego – dopóki twoje intencje nie są agresywne.
  • Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóki uznajesz, że oni mają prawo odmówić.
  • Są sytuacje, w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sytuacji z drugą osobą.
  • Masz prawo do korzystania ze swoich praw. ”[2]

Zaufanie to drugi podstawowy warunek. Podopieczny, który miał trudne doświadczenia w sferze życia społecznego, będzie z dystansem podchodził do tutora-coacha. Ważne więc, aby od pierwszego spotkania budować poczucie bezpieczeństwa, zapewniać o dyskrecji, poufności. Oczywiście niezbędne jest nakreślenie granic zaufania i konsekwencji ich przekroczenia – wspólnie nazwane i zaakceptowane przez obie strony będą wspomagały, a nie ograniczały postępy procesu. Zobowiązanie do zachowania dyskrecji coacha zawiera podstawowy wyjątek – stanowią go udzielone przez uczestnika informacje, które są racjonalną podstawą, że istnieje poważne zagrożenie dla klienta lub dla innych oraz jeżeli zachowanie poufności wiąże się ze złamaniem prawa. Generalnie tutor-coach powinien działać z wyczuciem – naciskanie może spowodować wycofanie się z relacji, atak, obronę naruszonego terytorium, zaś zbyt delikatne podejście nie sprzyja efektywnej zmianie. Trudne momenty w relacji należy nazywać, odzwierciedlać, prowadzić wtedy coaching obecności, a nie tylko bez tchu biec do celu.

Samostanowienie o sobie, działanie zgodnie z odkrytymi własnymi wartościami i przekonaniami, a nie ślepe wykonywanie poleceń, nakazów, realizacja pomysłów innych, to kolejny niezbędny warunek relacji i zarazem najlepsza droga do spełnienia. „Możesz uzyskać wiele informacji, a nie zmienić się. Jednak kiedy przejmujesz odpowiedzialność za świadomość, którą zdobyłeś, to motywuje Cię do zmiany. Odpowiedzialność za siebie działa przyspieszająco.”[3] Rozłożenie odpowiedzialności więc i podkreślenie, że podopieczny ma odpowiadać za siebie – może być dla niego unikatowym wydarzeniem. Często uczestnicy programów rozwojowych oczekują, że ktoś się teraz nimi zaopiekuje, zarządzi, powie co i jak mają robić. Sami zwalniają się z odpowiedzialności myśląc, że oto przyszli do specjalisty po receptę „jak żyć”. Tutorzy zaś, szczególnie pracujący z uczniami, czy osobami poddanymi resocjalizacji, mają naturalną skłonność do przejmowania odpowiedzialności, napędzania procesu, udzielania rad. W ten sposób koło się zamyka i kręci wokół własnej osi, a nie w kierunku zaplanowanych celów. Prowadzi do wypalenia pokładów kreatywności i zaangażowania tutora oraz nie sprzyja nauce i zmianie postawy podopiecznego. Dlatego też rozłożenie odpowiedzialności jest warunkiem niezbędnym i podstawowym w tutoringu opartym na filozofii coachingu. Niezbędne jest oddzielenie go od terapii, doradztwa, opieki zdrowia psychicznego, poradnictwa, interwencji psychiatrycznej oraz podkreślenie, że jest dedykowany osobom w pełni zdrowia psychicznego, którym zależy na pozytywnych zmianach w swoim życiu. Obustronne zaufanie wymaga wyjaśnienia przez coacha czym coaching jest i czym nie jest, a od klienta dookreślenia jakiego rzeczywiście wsparcia potrzebuje.

Autentyczność to czwarty istotny element relacji. Tutor-coach nie może nikogo udawać, musi być szczery co do swoich kompetencji, wiedzy, obaw, przekonań. Ważne, aby nie bał się oddawać uczestnikowi jak go odbiera, by nie starał się na siłę być niewidzialny i nieczujący. Emocjonalna mumia nie pomoże drugiej osobie w odkrywaniu siebie i poszerzaniu samoświadomości. Uczestnik procesu ma mieć możliwość usłyszeć, zobaczyć i zrozumieć jak wpływa na innych ludzi, jakie wzbudza emocje i wywołuje reakcje. Ma także prawo zawiesić swój udział w procesie w każdym momencie z zachowaniem oczywiście szacunku i szczerości w podawaniu powodów niechęci do jego kontynuacji. Taka wolność wyboru, autentyczność na wszystkich polach współpracy – sprzyja skutecznemu przebiegowi procesu coachingowego. Obustronna otwartość i akceptacja są więc niezwykle potrzebne. Podstawą jest nieustannie poszukiwanie w sobie spójności, ciągłe doskonalenie swoich kompetencji tutora-coacha.

To tylko cztery i aż cztery warunki nawiązania silnej i skutecznej relacji coachingowej. Pielęgnowanie ich jest niejako obowiązkiem osoby pracującej jako tutor-coach, ale i uczestnika. Warto więc już na początku uświadomić podopiecznemu, że to właśnie te elementy są bardzo ważne i że dzięki nim podejmowany proces rozwoju ma szansę być efektywny. Obustronne dbanie o partnerstwo, zaufanie, odpowiedzialność i autentyczność może doprowadzić do szybkiego wzrostu samoświadomości podopiecznego, a następnie zaowocować osiągnięciem celu, trwałą zmianą zachowań i postaw.

 

[1] D. Kukiełka-Pucher, Coach – klient: etapy budowania relacji, [w:] Coaching – teoria, praktyka i studia przypadków, red. M. Sidor-Rządkowska, Kraków 2009, s. 97-107.

[2] M. Król-Fijewska, Stanowczo, łagodnie, bez lęku, Warszawa 2007, s. 5.

[3] S. Neale, L. Spencer-Arnell, L. Wilson, Coaching inteligencji emocjonalnej. Warszawa 2010, s. 249.

10.3. Kluczowe kompetencje tutora-coacha

Obok omówionych warunków relacji coachingowej, istotnym jest, aby tutor-coach rozwijał w sobie i z najwyższą starannością wykorzystywał w procesie rozwoju podopiecznego kluczowe kompetencje jakimi są:

  • aktywne słuchanie,
  • klaryfikacja,
  • odzwierciedlanie,
  • zadawanie pytań,
  • wyrażanie uznania i kibicowanie.

Według International Coach Federation pod pojęciem aktywnego słuchania należy rozumieć „umiejętność całkowitego skupienia się na tym co mówi a czego nie mówi klient, w celu zrozumienia znaczenia słów klienta w kontekście jego pragnień oraz w celu wspomagania klienta w autoekspresji”[1]. To słyszenie niewypowiedzianego, wrażliwość na mowę ciała oraz wzajemne zrozumienie. Coach ma za zadanie pomagać docierać do sedna i nie prowokować długich opisów sytuacji. Ważna jest oczywiście przestrzeń na wyrzucenie z siebie danej historii, obejrzenie jej z różnych perspektyw, ale wszystko po to, by móc ruszyć do przodu.

W coachingowym słuchaniu ważna jest koncentracja na drugiej osobie, wyczulenie nie tylko na słyszane fakty, ale i na ukryte emocje, wartości, przekonania. W literaturze spotyka się rozróżnienie na dwa typy słuchania A i B[2], których specyfikę obrazuje rysunek 6.

Rysunek 6. Słuchanie typu A i B – plik do pobrania

Pierwszym krokiem jest dopasowanie słuchacza z rozmówcą na poziomie tonu głosu, mowy ciała, w kolejnym zaś przekierowanie uwagi z treści na emocje, cechy osobowościowe, atmosferę. Takie przejście możliwe jest dzięki empatii – zaakceptowaniu punktu widzenia drugiej osoby i szczerym współodczuwaniu.

Inna typologia rozróżnia trzy poziomy słuchania,[3] które zostały przedstawione na rysunku 7.

Rysunek 7. Trzy poziomy słuchania – plik do pobrania

Na pierwszym poziomie najważniejsze jest co wypowiadane słowa znaczą dla słuchającego. Potrzebuje on dodatkowych wyjaśnień szczegółów. Uwaga skierowana jest do wewnątrz, do własnych osądów, myśli, emocji i wniosków. Na drugim zaś poziomie – koncentracja przechodzi z „ja” na „ty”. Będąc na tym poziomie słyszy się słowa i wyrażane emocje, dostrzega zmiany w tonie głosu, potrafi się wychwycić co jest ważne i szczere. To poziom współpracy, obiektywnego lustra i podążania za mówiącym. Trzeci poziom zaś jest pełen intuicji, odbioru informacji wszystkimi zmysłami, dostrzegania pozornie niedostrzegalnych niuansów. Ciągła praktyka, samoobserwacja i samodyscyplina pozwala coachom na dochodzenie do III poziomu słuchania. To cenna i ważna umiejętność, gwarantująca nawiązanie szczerej, głębokiej i unikatowej w swym wyrazie relacji z klientem.

Klaryfikacja jest nieodłącznym elementem aktywnego słuchania. Jego istotą jest upewnianie się, czy dane zagadnienie jest rozumiane w ten sam sposób przez obie strony. Ujmowanie istoty sprawy, zmiana perspektywy poprzez stwierdzenia typu: „Brzmisz, jakbyś…”; „Słyszę, że…” pozwala precyzyjniej spojrzeć na omawianą sprawę.

Odzwierciedlanie jest także bardzo ważnym elementem komunikacji w procesie coachingu. Pozwala drugiej osobie poczuć się słuchaną z uwagą, zauważoną, co sprzyja budowaniu relacji pełnej zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Takie oddawanie przez coacha tego co zostało powiedziane pozwala na głębszą refleksję, nabranie dystansu i dostrzeżenie przez klienta, może niewidzianych dotychczas, odcieni danej sprawy. Może on lepiej poznać siebie, zobaczyć jak inna osoba na niego reaguje, jak go odbiera. Podczas odzwierciedleń należy używać języka klienta, mówić kim jest, jakie uwidaczniają się jego cechy charakteru. Ważne też, aby nie powtarzać wszystkiego co powiedział, ale krótko oddawać emocje, spostrzeżenia, analogie. Warto słuchać intuicji, odzwierciedlać też to, co nie zostało wypowiedziane. Można także posługiwać się metaforą, porównaniem, obrazem.

Kolejną podstawową umiejętnością, którą powinien posiadać tutor-coach jest bez wątpienia za- dawanie pytań. Jest wiele powodów, dla których ta forma komunikacji jest potrzebna i skuteczna. Pięć głównych wymienia Tony Stoltzfus autor książki „Sztuka zadawania pytań w coachingu”[4]:

  1. Klient posiada wszelkie informacje.
  2. Zadawanie pytań motywuje do zaangażowania.
  3. Zadawanie pytań uzdalnia.
  4. Zadawanie pytań rozwija zdolności przywódcze.
  5. Zadanie pytań daje poczucie autentyczności.

 

Pod kompetencją zadawania pytań ICF rozumie zaś „pytania sięgające dna”, czyli pozwalające odkryć informacje pomocne w uzyskaniu założonego efektu. Mają one pobudzać do myślenia, odkrywania nieznanego, zagłębiania się w siebie. Ważne, aby stanowiły wyzwanie, zachęcały do projektowania działań, przybliżały do marzeń, a nie koncentrowały na przeszłości i blokujących ocenach. Żeby spełnić te warunki muszą to być przede wszystkim pytania otwarte, czyli zaczynające się np. od: jak, kto, kiedy, co. Powinny być zadawane pojedynczo, z przestrzenią na zastanowienie się i odkrycie nowych aspektów danej sytuacji. Unikać zaś należy pytań zamkniętych, sugerujących od- powiedź, a także typu dlaczego? brzmiących oskarżająco. Mocne pytania[5] są krótkie i proste np.:

  • Czego tak naprawdę chcesz?
  • Co by się stało, gdybyś zrobił.….. ?
  • Kiedy to wykonasz?
  • O co tak naprawdę chodzi?
  • Co Cię powstrzymuje?
  • Kto może Ci pomóc?
  • Co jest w tym najważniejsze?

Kolejną ważną kompetencją jest wyrażanie uznania i kibicowanie uczestniczącej w procesie rozwoju osobie. Stawianie wyzwań i dodawanie przy tym odwagi do działania[6] jest niezwykle ważną siłą napędzającą w kierunku zmiany. Wyrażając uznanie coach wydobywa na jaw wartość, w imię której dana osoba podjęła działanie. Wzmacniając mocne strony podopiecznego tutor-coach pomaga dostrzec często niezauważane dotąd pozytywy. Ważne, aby nie tylko przekazać słowa uznania, ale także przyjrzeć się jakie one wywarły wpływ oraz czy były trafione.

Opisane kompetencje są podstawą coachingowego podejścia. Pielęgnowanie i ciągły ich rozwój jest ambitnym wyzwaniem, ale i niejako obowiązkiem każdego coacha. Ta specyficzna forma komunikacji zapewnia zaskakujące, pozytywne i trwałe efekty. Warto zatem też w tutoringu skupiać swoją energię na tych aspektach relacji z uczestnikiem. Uważne eksperymentowanie z pytaniami, słuchaniem, czy odzwierciedlaniem może stać się nie tylko polem do rozwoju podopiecznego, ale i bodźcem do bardziej świadomego życia tutora-coacha.

 

[1] Strona internetowa International Coach Federation Polska, http://www.icf.org.pl/pl81,kluczowe-kompetencje- coacha-icf.html, inf. z 23.09.2013.

[2] O. Rzycka, Menedżer coachem, Kraków 2010, s. 189-197.

[3] L. Whitworth, K. Kimsey-House, H. Kimsey-House, P. Sandahl, Coaching koaktywny, Warszawa 2010, s. 55-61.

[4] T. Stoltzfus, Sztuka zadawania pytań w coachingu, Wrocław 2012, s. 9.

[5] O. Rzycka, Menedżer coachem, Kraków 2010, s. 198.

[6] T. Stoltzfus, Sztuka zadawania pytań w coachingu, Wrocław 2012, s. 70.

II. Metodologia diagnozy indywidualnej opartej na zasobach

 

„Kiedy jednostka zdobywa dostateczną pewność siebie

by swą koncepcję własnego „ja” wydobyć z krainy cienia i wystawić na słońce,

kiedy świadomie i celowo kieruje swoim zachowaniem,

poprzez wartościowanie i dokonywanie wyborów

z ogromnym wysiłkiem zdobywa swój ostateczny cel w życiu,

którym jest pełna samorealizacja –

wówczas jednostkę taką można nazwać dobrze zorganizowaną”

Virginia Axline

1. Kompetencje – bilans mocnych i słabych stron

1.1. Wstęp

Współczesny Człowiek wiele uwagi poświęca ogólnie pojętemu rozwojowi osobistemu, który dotyczy zdrowia, kształtowania zdolności i poszerzania wiedzy, kariery zawodowej, doskonalenia umiejętności interpersonalnych, hobby, rekreacji i wielu innych obszarów. W celu sprostaniu wy- zwaniom, jakie przed nami stawia codzienne życie, potrzebujemy nie tylko jasno określić cele, do jakich zmierzamy, ale również ukształtować w sobie dostatecznie silne motywy podejmowanych działań. Cztery główne aspekty (przedstawione również w formie rysunku 1.) w życiu Człowieka mają na to wpływ[1]:

  • Aspekty źródłowe – jak na przykład nastawienie na cel, siła napędowa, wytrwałość, nadzieja na sukces i obawa przed niepowodzeniem.
  • Aspekty peryferyjne – takie jak na przykład samodzielność czy orientacja na status, dbanie o prestiż.
  • Skłonność do atrybucji[2]: odnosi się do tego jak ludzie wyjaśniają przyczyny swojego bądź cudzego zachowania, tzw. naiwne teorie przyczynowości.

W szczególności wyróżniane są:

  • atrybucja zewnętrzna,
  • atrybucja wewnętrzna – inaczej atrybucja dyspozycyjna; rodzaj atrybucji zakładający iż przyczyną danego zdarzenia były cechy jego sprawcy (np. zdolności lub ich brak, inteligencja, włożony wysiłek, cechy osobowości) w przeciwieństwie do czynników zewnętrznych wobec sprawcy (np. przypadek, trudność zadania, sytuacja zewnętrzna, rola społeczna, normy społeczne, itp.).
  • Cechy osobowości, czyli np. świadomość obowiązku, która może wynikać z sumienności lub dominacja – aspekt wynikający z ekstrawertyczności.

Rysunek 1. Cebulowy model rozwoju osobistego – plik do pobrania

W każdym z nas nieustannie panuje konflikt między podstawowymi tendencjami „zbliżania” (nadzieja na sukces) i „unikania” (lęk przed niepowodzeniem). Ma na to wpływ w pierwszej kolejności koncepcja jaką mamy na siebie, poczucie własnej wartości oraz subiektywne przekonanie o własnej roli sprawczej wobec doświadczanych sukcesów i porażek.

Rolą Tutora jest pomoc swojemu Wychowankowi w rozpoznaniu cech i zdolności, które dadzą mu szansę na rozwój i trwałą zmianę – na zrobienie kroku do przodu ku polepszeniu swojej teraźniejszości i przyszłości.

Charakterystycznymi cechami kompetencji[3] jest to, że:

  • mają podmiotowy charakter;
  • są stopniowalne i wymierne;
  • umożliwiają skuteczne realizowanie zadań na odpowiednim poziomie;
  • wiążą się z określoną sytuacją;
  • mają zróżnicowany zakres treściowy;
  • są ujawnieniem swoich potencjalności w formie aktów motywacyjnych nie tylko w sytuacji zadania, ale także zawsze wobec kogoś;
  • mają charakter dynamiczny; ich rozwój polega na rekonstrukcji (a nie na zastępowaniu starych przez nowe);
  • raz ukształtowane systemy kompetencyjne w jakimś stopniu odzwierciedlają stan przygotowania zawodowego i kierunek jego doskonalenia;
  • mają one możliwość przenoszenia na inne sytuacje zadaniowe.

Proces zdrowego wzrostu jest nigdy nie kończącym się ciągiem sytuacji wolnego wyboru, wobec których jednostka staje w każdym momencie przez całe swoje życie, kiedy musi wybierać między:

  • Przyjemnościami bezpieczeństwa a wzrastaniem;
  • Zależnością a niezależnością;
  • Regresem a postępem;
  • Niedojrzałością a dojrzałością.

Ideą, jaka przyświecała powstaniu tego rozdziału było przede wszystkim pragnienie zauważenia podstawowej zasady, która powinna przyświecać pracy Tutora – czyli WSPOMAGANIE w rozpoznaniu i rozwoju kompetencji/ zdolności osoby, z którą pracuje. Aby wspomniana zasada mogła być szczerze stosowana, niezbędna jest pamięć o tym, iż wzrost zwykle postępuje małymi krokami, przy czym każdy krok do przodu możliwy jest dzięki poczuciu bezpieczeństwa. Jest to swego rodzaju wypuszczanie się w nieznane z bezpiecznego rodzimego portu, odważenie się na coś, gdy można się jeszcze wycofać:

  • Zapewnione bezpieczeństwo pozwala na ujawnienie się i doskonalenie wyższych potrzeb i impulsów.
  • Narażenie na szwank bezpieczeństwa oznacza regres do bardziej pierwotnej postawy.
  • Potrzeba bezpieczeństwa przeważa nad potrzebą wzrostu.
  • Tylko dziecko, które czuje się bezpiecznie, odważa się na zdrowy wzrost!
  • Jednocześnie w ostatecznym rozrachunku każda osoba musi wybierać sama. Nikt nie powinien za często wybierać za nią, bo już to samo ją osłabia, podrywa jej zaufanie do siebie i zakłóca jej zdolność do odczuwania własnej, wewnętrznej przyjemności z tego doświadczenia, własnych impulsów, sądów i uczuć oraz do odróżniania ich od wewnętrznych standardów innych osób.

Patrząc na powyższe punkty można zauważyć jak delikatnym tworem są kompetencje w życiu Człowieka, a pomoc w ich rozwoju zagubionej Jednostce przypomina taniec, w którym Tutor może i prowadzi, ale musi być bardzo wrażliwy na sygnały, które płyną od partnera dopóki nie wygra do końca ich wspólna melodia, a opowiedziana historia zakończy się „happy endem”.

 

[1] Schuler i Prochaska, 2000, s.9 za: Klinkosz W., Sękowski A.E. (2013): „Inwetntarz Motywacji osiągnięć H. Schulera,

G.C. Thorntona, A. Frintrupa o M. Prochaski”

[2] Źródło: www. Wikipedia.org

[3] Kompetencje kluczowe, Realizacja koncepcji na poziomie szkolnictwa obowiązkowego, Eurydice – sieć informacji o edukacji w Europie.

1.2. Kompetencje osobiste

Generalnie na kompetencje osobiste Człowieka składają się:

Temperament: można powiedzieć, że kluczowymi elementami w pojęciu temperamentu są różnice indywidualne w jakości emocji, które pojawiają się wcześnie, pozostają względnie stałe, są dziedziczone i oparte na procesach biologicznych:

  • Emocjonalność: łatwość pobudzenia w sytuacjach niepokojących; ogólna nerwowość.
  • Aktywność: tempo i energiczność zachowań motorycznych, bycie cały czas w ruchu, niecierpliwość.
  • Towarzyskość: orientacja na inne osoby, łatwość zaprzyjaźniania się przeciwstawiona nieśmiałości.
  • Impulsywność: niezdolność do hamowania lub kontroli zachowania, popędliwość, łatwość nudzenia się.

Osobowość: charakterystyka osoby, która wyjaśnia spójny wzorzec uczuć, myślenia i zachowania; ma na nią wpływ proces socjalizacji:

1.2.1. Samoświadomość

  • Świadoma wiedza o sobie samym, wymaga kontaktu ze sobą, swoimi uczuciami, emocjami, ciałem.
  • Wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej świadomi siebie, t.j. własnych cech osobowości – zgodnie z tym, jaki jest plan rozwoju[1] człowieka.
  • Zaczynamy oceniać samych Dzięki obserwowaniu własnych zachowań i działań na tle grupy, w porównaniu z innymi – stajemy się coraz bardziej zdolni do tego, by uzyskać wgląd we własne motywy i skłonności. Dlaczego to jest takie ważne?: Wgląd pozwala na wprowadzenie pewnych zmian, możemy zmodyfikować posiadane cechy osobowości, które są dla nas szkodliwe. Dzięki większej wiedzy o sobie, poszerza nam się pole wyboru i kontroli własnych zachowań.
  • „Kim jestem?” – jest to pytanie, które w okresie dorastania staje się prawdziwym wyzwaniem. A całe dzieciństwo poświęcone jest takim czy innym próbom znalezienia na nie odpowiedzi.
  • „Ja” – najłatwiej myśleć o tym pojęciu jak o „teorii”, jaką tworzy każdy z nas na swój To, co o sobie myślimy, jak siebie postrzegamy ma ogromny wpływ na to, jak odnajdujemy się w różnych sytuacjach życiowych oraz – jak potrafimy dostosować się do społeczeństwa.
  • Człowiek rozwija się całe życie – to dobra wiadomość. W żadnym okresie naszego życia „Ja” nie funkcjonuje jako zamknięty twór – ulega modyfikacjom – pozostaje pod ciągłym wpływem do- świadczenia, oceny ze strony innych w szczególności.
  • Posiadanie takiej teorii „Ja” i pogłębianie swojej wiedzy na ten temat jest wydarzeniem niezwykle pożytecznym. 2 główne powody, to:
    • Mamy poczucie ciągłości.
    • „Ja” stanowi punkt odniesienia, kiedy dokonujemy wyboru „jak chcemy się zachować” względem innych, w jakiejś sytuacji – poszukujemy takich rozwiązań, które są najbliższe naszemu obrazowi samych siebie.

Tabela 1. ZMIANY ROZWOJOWE W ZAKRESIE POJĘCIA WŁASNEJ OSOBY – plik do pobrania

[1] Poznanie siebie, rozwijanie wglądu we własne cechy charakteru, niedoskonałości, ale także rozpoznawanie własnych mocnych stron – jest krokiem do poszerzania wiedzy o sobie – samoświadomości.

1.2.2. Somoocena

  • Według badaczy motorem napędzającym proces konstruowania systemu wiedzy o własnej osobie jest MOTYWACJA do unikania bodźców awersyjnych[1] i poszukiwania bodźców dostarczających przyjemności.
  • Mechanizmem bezpośrednio odpowiedzialnym za monitorowanie i regulowanie proporcji między doświadczeniami przyjemnymi i nieprzyjemnymi jest SAMOOCENA.
  • Strukturę samooceny można rozpatrywać na III poziomach:
  1. Poziom najniższy – znajdują się tutaj bardzo szczegółowe sądy oceniające o samym sobie od- noszące się do konkretnych zdarzeń /np. „ale byłam wredna dla tej ekspedientki w sklepie”/
  2. Poziom pośredni – tu znajdują się samowartościowania odnoszące się do specyficznych, głównych obszarów funkcjonowania każdego człowieka, takich jak jego kompetencje (zdolności), bycie kochanym czy atrakcyjność fizyczna
  3. Poziom najwyższy – tu ulokowana jest samoocena ogólna, która odnosi się do najbardziej zgeneralizowanego poczucia własnej wartości, łączącego wszystkie oceny z niższych poziomów.

Optymalna samoocena to taka struktura, która umożliwia efektywne konstruowanie napływających informacji. Pełni funkcje regulacyjne, kieruje bowiem zachowaniem człowieka w taki sposób, by osiągnął on zadowalającą (czyli wzmacniającą) równowagę między informacjami awersyjny- mi i doświadczeniami przyjemnymi. Wpływa na efektywność poszukiwania i asymilowania (czyli przyswajania) danych, informacji z otoczenia – to prowadzi do rozbudowy i zwiększenia spójności samowiedzy. Obszerna i spójna samowiedza pozwala na podtrzymanie poczucia zintegrowanej tożsamości (wiem kim jestem) – kluczowa sprawa dla zdrowego funkcjonowania.

 

[1] sygnał lub sytuacja, które wywołują u jednostki doświadczanie przykrych doznań zarówno fizycznych, jak i psychicznych

1.2.3. Inteligencja emocjonalna

Rysunek 2. Uwarunkowania kompetencji – Inteligencja – plik do pobrania

Inteligencja emocjonalna odnosi się do zdolności rozpoznawania przez nas naszych własnych uczuć i uczuć innych, do zdolności motywowania się i kierowania emocjami zarówno naszymi własnymi, jak i osób, z którymi łączą nas jakieś więzi.

Są to zdolności odmienne od inteligencji akademickiej, czyli umiejętności mierzonych ilorazem inteligencji, ale je uzupełniające.

Na inteligencję emocjonalną składa się pięć podstawowych kompetencji emocjonalnych i społecznych[1]:

  • Samoświadomość – wiedza o tym, co odczuwamy w danej chwili, oraz wykorzystanie tych uczuć dla kierowania naszym procesem decyzyjnym; realistyczna ocena naszych zdolności i uzasadniona wiara w swoje możliwości.
  • Samoregulacja – panowanie nad emocjami, aby zamiast utrudniać nam wykonanie bieżącego zadania, ułatwiały to; sumienność i umiejętność odłożenia nagrody na później, po to, by zająć się osiągnięciem wyznaczonego celu; szybkie dochodzenie do siebie po kłopotach emocjonalnych.
  • Motywacja – kierowanie się swoimi największymi preferencjami w wyznaczaniu celów i dążeniu do nich, przejmowaniu inicjatywy i staraniach doskonalenia się oraz w nieustawaniu w wysiłkach mimo niepowodzeń, porażek i zawodów.
  • Empatia – wyczuwanie uczuć innych osób, umiejętność spojrzenia na sytuację z ich punktu widzenia, tworzenie i podtrzymywanie więzi porozumienia z nimi.
  • Umiejętności społeczne – dobre panowanie nad emocjami w kontaktach z innymi i dokładne rozpoznawanie sytuacji społecznych oraz sieci powiązań, bezkolizyjne utrzymywanie kontaktów z innymi oraz wykorzystywanie tych umiejętności dla przewodzenia, negocjowania i łagodzenia sporów, współpracy i pracy zespołowej.

Podsumowując:

W pracy z młodzieżą podstawowe umiejętności z zakresu kompetencji osobistych, nad którymi się pracuje, to [2]:

Umiejętności emocjonalne:

  • Rozpoznawanie i nazywanie uczuć.
  • Wyrażanie uczuć.
  • Ocenianie i intensywność uczuć.
  • Kierowanie uczuciami.
  • Odkładanie zaspokojenia pragnień na później.
  • Panowanie nad impulsami.
  • Redukowanie stresu.
  • Rozpoznawanie różnic między uczuciami i działaniami.

Umiejętności poznawcze:

  • Rozmowa z samym sobą – prowadzenie „dialogu wewnętrznego” jako sposobu radzenia sobie z tematem, stawianie czoła wyzwaniu lub wzmocnienia swego zachowania.
  • Odczytywanie i interpretowanie sygnałów społecznych, na przykład umiejętność dostrzegania wpływu otoczenia na zachowania jednostki i widzenia siebie jako części społeczności.
  • Korzystanie z poszczególnych kroków procesu skutecznego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, takich jak:
    • Panowanie nad impulsami;
    • Ustanawianie sobie celów;
    • Dostrzeganie alternatywnych posunięć;
    • Przewidywanie skutków.
  • Rozumienie punktu widzenia innych.
  • Rozumienie norm zachowania (tego co jest, a co nie jest dopuszczalnym zachowaniem).
  • Pozytywne nastawienie do życia.
  • Samoświadomość, na przykład tworzenie sobie realistycznych oczekiwań co do własnych celów.

 

[1] D.Goleman (1999) „Inteligencja emocjonalna w praktyce.”

[2] D. Goleman (1997) „Inteligencja emocjonalna.”

1.3. Kompetencje społeczne

Umiejętność współpracy w grupie jest jedną z podstawowych zasad życia społecznego. Rzadko zdarza się, że robimy coś w pojedynkę. Pracujemy w grupach w szkole, na studiach, w pracy. Dla- czego grupa jest dla nas ważna? Można wymienić kilka przyczyn:

  • małe grupy zaspokajają ważną dla ludzi potrzebę przynależności i zapewniają jednostkom wsparcie w momentach kryzysowych, stresu.
  • grupy łatwiej znajdują rozwiązania – poprzez różnorodność członków grupy, łatwiej jest grupie znaleźć rozwiązanie danego problemu, w grupie więcej jest innowacyjności i kreatywności niż w poszczególnych jednostkach.
  • grupy trafniej podejmują decyzje – decyzje podjęte przez grupy są bardziej przemyślane. Dzięki różnorodności członków grupy, grupa ma możliwość rozważenia problemu z wielu stron.
  • grupy sprawniej wdrażają zmiany i rozwiązania – dzięki silnej dyscyplinie grupowej, podziałowi ról, który wykorzystuje siły jednostek; grupom sprawniej i szybciej idzie wykonanie zadań.

Czym są kompetencje społeczne?

  • są to złożone umiejętności warunkujące efektywność radzenia sobie w określonego typu sytuacjach społecznych, nabywane przez jednostkę w toku treningu społecznego.
  • POWSTAJĄ W EFEKCIE TRENINGU SPOŁECZNEGO, KTÓREGO INTENSYWNOŚĆ ZALEŻY OD ZMIENNYCH OSOBOWOŚCIOWO – TEMPERAMENTALNYCH (jak ekstrawersja bądź reaktywność). (Efektywność natomiast od inteligencji, zwłaszcza od inteligencji społecznej i inteligencji zwłaszcza od inteligencji społecznej i emocjonalnej).

Człowiek jest samodzielnym bytem, ale nie da się go oderwać od życia społecznego. Osobowość jednostki, jej rozwój, dojrzałość, rozpatrujemy bardzo często indywidualnie. Na każdego patrzymy jak na osobne podmioty.

Jednak kiedy się chwilę zastanowimy, zauważymy, że już od narodzin (już nawet przy poczęciu) towarzyszyła nam grupa. Od początku życia bierzemy udział w życiu przeróżnych zbiorowości ludzkich.

Myśląc o kompetencjach społecznych mamy na myśli:

  • Kompetencje warunkujące efektywność zachowań w sytuacjach intymnych – oznaczają bliskie kontakty interpersonalne i związane z daleko idącym ujawnianiem się partnerów (jak np., zwierzanie się z osobistych problemów czy wysłuchiwanie tego rodzaju zwierzeń);
  • Kompetencje warunkujące efektywność zachowań w sytuacji ekspozycji społecznej – oznaczają bycie obiektem uwagi i potencjalnej oceny ze strony wielu osób;
  • Kompetencje warunkujące efektywność zachowań w sytuacjach wymagających asertywności – oznaczają realizowanie własnych celów czy potrzeb przez wywieranie wpływu na innych lub opieranie się wpływowi innych;
  • Jak również umiejętności zachowania się w sytuacjach formalnych, czyli wymagających dostosowywania się do ściśle określonych reguł czy przepisów.

Przejawiać się one mogą w takich zachowaniach, jak:

  • Radzenie sobie w sytuacji
  • Stosunek do starszych, niepełnosprawnych, słabszych, młodszych.
  • Umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach (przy stole, w restauracji, na imprezie).
  • Relacje z rówieśnikami.
  • Relacje z dorosłymi.

Poniższy rysunek przedstawia schemat rozwoju kompetencji społecznych:

Rysunek 3. Rozwój kompetencji społecznych – plik do pobrania

Kompetencje społeczne nie mają struktury hierarchicznej, a ewentualne związki między nimi wynikają stąd, że na kompetencje te składają się – w różnych kombinacjach – pewne podstawowe umiejętności (z których jednak żadna w pojedynkę nie wystarcza do poradzenia sobie z rzeczywistą sytuacją społeczną, zawsze posiadającą złożony charakter).

Do takich elementarnych umiejętności zaliczamy na przykład:

  • umiejętność udzielania wzmocnień społecznych, empatii czy korzystnej autoprezentacji;
  • nadawanie, odbieranie i kontrolowanie komunikatów werbalnych;
  • nadawanie, odbieranie i kontrolowanie komunikatów niewerbalnych.

Niewiele jest rzeczywistych sytuacji społecznych, które wymagałyby tylko jakiejś jednej z wymienionych umiejętności, na przykład tylko odbierania lub tylko nadawania informacji czy tylko werbalnej lub tylko niewerbalnej komunikacji; o kompetentnym radzeniu sobie stanowi zwykle połączenie wielu podstawowych umiejętności.[1]

Trening społeczny jest tym bardziej efektywny im większe możliwości intelektualne prezentuje dana Jednostka.

Podsumowując:

W pracy z młodzieżą podstawowe umiejętności z zakresy kompetencji społecznych[2], nad którymi się pracuje, to:

  • umiejętności niewerbalne:
    • komunikowanie poprzez kontakt wzrokowy,
    • wyraz twarzy,
    • ton głosu,
    • gesty
    • itp.
  • umiejętności werbalne:
    • jasne stawianie pytań,
    • skuteczne reagowanie na uwagi krytyczne,
    • opieranie się negatywnym wpływom,
    • uważne wysłuchiwanie innych osób,
    • pomaganie innym,
    • przynależność do przyzwoitych grup rówieśników.

 

[1] Ibidem

[2] D. Goleman (1999) „Inteligencja emocjonalna w praktyce.”

1.4. Kompetencje zawodowe

Mając na myśli Ucznia i kompetencje zawodowe najbardziej adekwatną definicją będzie:

  • stwierdzenie, że kompetencje są zbiorem wiedzy, umiejętności, dyspozycji, postaw i wartości niezbędnych dla skutecznej realizacji założonych zadań;
  • sednem jest tutaj wiedza proceduralna, wyrażająca się w stwierdzeniu: „wiedzieć JAK”.

O kompetencjach zawodowych warto mówić z powodu następującej zależności – im bardziej Wy- chowanek zauważa, że jest w czymś dobry, tym posiada wyższą motywację do robienia tego.

Wiedza, umiejętności i przekonanie potrzebne do efektywnej pracy czynią Podopiecznego partnerem w procesie kształcenia.

Bardzo ważnym elementem kompetencji zawodowych jest złożony zespół zdolności Ucznia nie- zbędnych do rozpoznania, kiedy informacja jest potrzebna i wymagana, aby jednostka potrafiła rozpoznawać potrzebę informacji, umiała ją lokalizować, oceniać i efektywnie wykorzystywać.

Wychowanek, który ma dobrze rozwinięte kompetencje zawodowe:

  • uznaje, że dokładna i kompletna informacja jest podstawą sprawnego decydowania,
  • rozpoznaje potrzebę informacji,
  • identyfikuje potencjalne źródła informacji,
  • rozwija skuteczne strategie poszukiwania,
  • ocenia zakres potrzebnych informacji,
  • kompetentnie odczytuje informację i ocenia jej wartość,
  • odrzuca informację niedokładną i błędną,
  • włącza potrzebne informacje do zasobu swojej wiedzy,
  • wykorzystuje informacje do krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów,
  • uzyskuje i wykorzystuje informacje zgodnie z prawem.

Na rozwój kompetencji zawodowych Podopiecznego można patrzeć także pod kątem poniższych kategorii[1]:

Elastyczność

  1. dotyczy sposobu radzenia sobie z sytuacjami i zadaniami nowego rodzaju. Elastyczność oznacza też gotowość do zmiany.
  2. Elastyczny, otwarty, gotowy do zmian.

Odwaga

  1. dotyczy przewidywania efektów działania, w tym możliwości niepowodzenia.
  2. Bez obawy, bez lęku, dzielny, zdecydowany, śmiały.

Preferowanie trudnych zadań

  1. wyznacza poziom wybieranych wymagań i ryzyka przy realizacji zadań.
  2. Szukający wyzwań, gotowy na ryzyko, wymagający od siebie, poddający próbie własne zdolności.

Niezależność

  1. oznacza samodzielność w działaniu.
  2. Samodzielny, odpowiedzialny za siebie, decydujący, samowystarczalny, wolny.

Wiara w sukces

  1. chodzi tu o przewidywanie wyników działań w kategorii sukcesu.
  2. Ufny we własne siły, przekonany o własnych możliwościach, wierzący w siebie, pełen nadziei, pełen zaufania do siebie, antycypujący sukces.

Dominacja

  1. oznacza tendencję do wywierania wpływu na innych.
  2. Wpływający, kierujący, z inicjatywą, przekonujący, odpowiedzialny, dyrygujący.

Zapał do nauki

  1. dotyczy dążenia do poszerzania wiedzy.
  2. Głodny wiedzy, ciekawy, zainteresowany, dążący do zrozumienia, umysłowo wymagający.

Ukierunkowanie na cel

  1. wyznacza postawę w odniesieniu do przyszłości.
  2. Stawiający sobie cele, podnoszący wymagania, ukierunkowany na przyszłość.

Wysiłek kompensacyjny

  1. dotyczy wysiłku wkładanego w realizację zadań w obliczu lęku przed „niesprawdzeniem się”. Jest to konstruktywna reakcja na obawę przed niepowodzeniem.
  2. Konstruktywny, unikający strachu, zdolny do radzenia sobie w stresie.

Dbanie o prestiż

  1. dotyczy starań o to, by odgrywać ważną rolę w środowisku społecznym i zajmować wiodą- cą pozycję w hierarchii społecznej.
  2. Dążący do zdobycia uznania, pragnący odnieść sukces, odczuwający satysfakcję z podwyższania poziomu swoich osiągnięć.

Satysfakcja osiągnięć

  1. oznacza źródło motywacji do osiągnięć zawodowych, które tkwią w potrzebie ciągłego przeżywania uczuć związanych z sukcesem. Duma z dokonań.
  2. Uzależniony od sukcesu, dumny z dokonań. Mierzący siebie własnymi dokonaniami.

Zaangażowanie

  1. czyli gotowość do wysiłku.
  2. Cieszący się pracą, skrzętny, wydajny, obrotny, ruchliwy, niespokojny.

Nastawienie na rywalizację

  1. tendencja do traktowania rywalizacji i kontrolowania jako bodźców motywujących do wykonywania pracy.
  2. Konkurujący, pragnący być lepszym.

Flow

  1. oznacza tendencję do intensywnego zaangażowania. Eliminację wszelkich rozproszeń. Wysoka koncentracja, która poświęcana jest zawodowym zadaniom i problemom.
  2. Zapominający o sobie, refleksyjny, trwający przy swoim.

Internalizacja

  1. dotyczy sposobu wyjaśniania skutków działania.[2]
  2. Ufający sobie, sam decydujący, pewny siebie, autonomiczny.

Wytrwałość

  1. dotyczy wytrwałości i korzystania z własnych sił w pracy zawodowej
  2. Uporczywy, konsekwentny, niezłomny, odporny na wpływy.

Samokontrola

  1. odnosi się do sposobu organizowania i realizowania zadań.
  2. Kontrolujący się, zdyscyplinowany, poprawny, można na nim polegać.

 

[1] W. Klinosz, A.E. Sękowski (2013) „Inwentarz Motywacji Osiągnięć. LMI.”

[2] Osoby, z mocno rozwiniętą tą cechą, charakteryzują się tym, że efekty i konsekwencje swoich zachowań tłumaczą przyczynami wewnętrznymi. Są przekonane, że większość wydarzeń ich życiu zależy od nich samych, od ich własnego zachowania i wysiłku.

2. Diagnoza kompetencji

Aby stworzyć matrycę zasobów podopiecznego, należy najpierw rozpoznać jego potrzeby, sfery problemowe i wymagające Należy zadać sobie kilka pytań, m.in.:

  • Co chcemy osiągnąć?
  • Jakie kroki podejmiemy?
  • W jakiej kolejności?

W tym celu w pierwszej kolejności diagnozuje się zasoby podopiecznego. Może się to odbyć za pomocą różnych technik. Podstawowymi są:

  • Wywiad;
  • Kwestionariusze;
  • Nieprzerwana obserwacja.

2.1. Wywiad

Zalecana forma wywiadu, który można przeprowadzić rozpoczynając pracę z Wychowankiem, wygląda następująco[1]: – plik do pobrania

Bardzo ważnym czynnikiem w planowaniu wywiadu pogłębionego z Podopiecznym – jest odpowiednie przygotowanie osoby, z którą rozpoczynamy współpracę jako Tutorzy. Poniżej znajduje się kilka zasad[2]:

  1. Ukształtowanie odpowiedniego stosunku Wychowanka w stosunku do osoby przeprowadzającej rozmowę jak wiadomo chodzi tu o nawiązanie pozytywnego kontaktu emocjonalne- go i intelektualnego przez obie strony.
  2. Ustalenie wystarczająco silnej motywacji, która uaktywni rozmówcę i skłoni go do pod- jęcia szczerego wysiłku aby sprostać wymaganiom – motywacja dotyczy przede wszystkim gotowości dobrowolnego i akceptowanego przez rozmówcę poddaniu się kierownictwu Tutora.
  3. Musi powstać i utrzymać się przez cały czas trwania spotkań motywacja skłaniająca Wychowanka do intensywnego i szczerego współdziałania w rozwiązywaniu wszystkich wymaganych przez Tutora zadań.
  4. Stosunek Podopiecznego do samego siebie, któremu towarzyszyć będzie kontakt z Tutorem, który podejmuje się współpracy.
  5. Na pierwszym spotkaniu należy unikać wszystkiego, co mogłoby nasunąć przyszłemu Podopiecznemu myśl, że Tutor nad nim góruje, że jest wymagającym kierownikiem, któremu trzeba się bezwzględnie podporządkować.

Ta więź, która angażuje dwie osoby, wyklucza podejście przyrodnicze Tutora do Podopiecznego, typu podmiot – przedmiot, a wręcz narzuca relacje podmiot – podmiot, co jest kolejnym warunkiem spotkania, aby było ono autentyczne[3].

Co jednak, gdy pomocy potrzebuje autentyczny młody i zagubiony Człowiek, który na spotkanie przyprowadzany jest przez rodziców lub wysyłany jest przez pedagoga szkolnego? Jak można tu mówić o wolności wyboru?

Najważniejsze wydaje się, aby podejść do Wychowanka jak do osoby, która nawet w sytuacji ograniczenia poprzez czynniki zewnętrzne – wciąż może mieć pole do swobodnego decydowania o sobie i w ten sposób go rozumieć[4]:

  1. Młody Człowiek jest jednostką aktywną i poszukującą, a z tego wynika, że Tutor powinien wsłuchiwać się w to, co się do niego mówi, rozważać dany problem także z Wychowanka (może nawet przede wszystkim) punktu widzenia, starać się uzyskać akceptację dziecka przy wyborze postępowania z nim, a także pytać o propozycje i w miarę możliwości uwzględniać je.
  2. Młodzież ma sobie właściwe tempo i rytm rozwoju, dlatego mniej ważne może okazać się normatywne ujmowanie jego rozwoju niż ocenianie z Tutora indywidualnej Nie tylko w okresie dzieciństwa, ale także w okresie dojrzewania, wiele problemów wynika z nieuwzględniania indywidualnych właściwości rozwoju oraz właściwej dla wieku dziecięcego zmienności zachowania.
  3. Młody Człowiek jest uwikłany w problemy współczesnego świata: w dzieciństwie trudne problemy współczesności docierają do dziecka przez pryzmat rodzicielskich uczuć, pełniących funkcję ochronnej Jednak im dziecko jest starsze, w tym większym stopniu staje się ono obserwatorem, niekiedy świadkiem, a nieraz także obiektem różnych kulturowych i cywilizacyjnych wynaturzeń.
  4. Człowiek ma niemal od początku swojego rozwoju poczucie własnej godności, które należy do elementarnych składników rozwijającej się na przestrzeni lat tożsamości. Jest ono niestety często przez dorosłych lekceważone, szczególnie w relacjach z małymi dziećmi. Poczucie godności ma oczywiście swój indywidualny wymiar, tak pod względem reaktywności, jakości przeżywania, jak i skutków.

Podsumowując, wydaje się, że autentyczne spotkanie z Podopiecznym w pracy tutorskiej jest możliwe, pod warunkiem, że podejdzie się do niego jako do osoby, a nie przedmiotu badania. Można stwierdzić, że istotą kontaktu tutorskiego jest relacja emocjonalna, bo tylko, kiedy się ona wytworzy możliwe staje się wzajemne zrozumienie, bez którego nie można rozpocząć dialogu, a tym samym procesu naprawczego, dążącego do rozwoju Jednostki. Jak w każdym spotkaniu najważniejsza jest tu otwartość, autentyczność i szczerość. Należy, aby terapeuta był sobą, nie udawał ani lepszego, ani gorszego, a jedyne, czego trzeba unikać, to traktowania drugiej Osoby przedmiotowo, noszenia maski i oceniania, reszta powinna pozostać artystyczną improwizacją. Istnieje pewna „wielka piątka pytań”, którą warto sobie zadać, gdy przystępuje się do spotkania z drugim Człowiekiem, jako osobą, której ma się nieść pomoc[5]:

  • Kogo? – kogo diagnozuję, czyli: KIM JEST to Dziecko? Co przeżywa w kontakcie ze mną? Jakie jest moje rozumienie człowieka, będącego dzieckiem w danym wieku? Co w to rozumie- nie wnoszę z własnego dzieciństwa czy młodości? Czy dziecko jest partnerem dialogu, czy „przypadkiem” do rozpoznania?
  • Po co? – jaki jest konkretny cel naszych spotkań? Czemu i komu ma służyć?
  • Co? – co jest przedmiotem moich działań?
  • Jak? – jakie metody wybieram i dlaczego oraz jak je realizuję?
  • Kto? – kim ja jestem w kontakcie z dzieckiem i z jakiej pozycji je traktuję? Jakie uczucia ono we mnie wzbudza?

Tak naprawdę, od tego, w jaki sposób Tutor odpowie sobie na powyżej przedstawione pytania, zależy jakość spotkania z Wychowankiem jako Osobą we wspólnej pracy. Sądzę, że autentyczne spotkanie w takiej specyficznej sytuacji jest możliwe, aczkolwiek w dużej mierze zależy od osoby Tutora – jeśli nie przede wszystkim – i od jego podejścia do drugiego człowieka w ogóle.

[1] N. McWilliams (1994/2013) „Diagnoza psychoanalityczna.”

[2] S. Gerstm (1972) „Rozmowa i wywiad w psychologii”

[3] A. Kępiński, 2001

[4] I. Obuchowska, 2005

[5] Ibidem

2.2. Kwestionariusze

Test psychologiczny[1]:

  • Zbiory pytań lub sytuacje, służące do badania własności jednostek lub grup ludzkich przez wywoływanie u nich określonych obserwowalnych reakcji werbalnych lub niewerbalnych, będących w miarę możności reprezentatywnymi próbkami ich zachowania (Choynowski, 1971, za: Brzeziński, 1996)
  • Narzędzie badawcze może być uznane za test psychologiczny jedynie w kontekście określonej teorii psychologicznej, której istotnym elementem jest dana wielkość psychologiczna, właśnie przez ten test operacjonalizowana.
  • Jak również w kontekście określonej teorii psychometrycznej (ta zaś zakłada jakąś teorię statystyczną) nadającej sens pomiarowy stosowanemu narzędziu, właśnie jako testowi psychologicznemu.
  • Owe teorie określają też granice sensownego i (uzasadnionego!) użycia testu.
  • Bardzo ważna sprawa – nie wszystko co z wyglądu przypomina profesjonalny test psychologiczny, jest nim w rzeczywistości.

Test psychologiczny ma być:

  • Trafny
  • Rzetelny -> błąd standardowy
  • Obiektywny
  • Wystandaryzowany
  • Znormalizowany

Zmienna:

  • Jeżeli o danej właściwości możemy powiedzieć, że przyjmuje ona różne (i co najmniej dwie war- tości) to jest to zmienna
  • I tak spotykamy:
    • Zmienne dychotomiczne
    • Zmienne trychotomiczne
    • Zmienne politomiczne
    • Zmienne ciągłe i dyskretne
    • Zmienne jakościowe czyli kategorialne i zmienne ilościowe

Trafność:

  • Pytanie o trafność, to pytanie o to, co można poprawnie wywnioskować na podstawie wyniku testowego (czy mierzy to co mierzy?).
    1. Jakie wnioski można wyciągnąć na temat tego, co jest mierzone przez test?
    2. Jakie wnioski można sformułować o innych (pozatestowych) zachowaniach?

Trafność – klasyfikacja:

  • Teoretyczna (kongruencyjna)
  • Diagnostyczna (treściowa, kryterialna)
  • Prognostyczna (j.w.)

Rzetelność:

  • Jest to miara dokładności pomiaru dokonywanego za pomocą testu (rtt) (na ile dokładnie mierzy to, co mierzy?)
  • Im wyższa, tym większa dokładność, z jaką mierzy on daną zmienną i tym mniejszy błąd pomiaru
  • Przedział ufności (1-alfa: 0,68 – z = 1,0 ;0,85 – z = 1,44; 0,90 – z = 1,64; 0,99 – z = 1,96; 0,999– z = 3,29)

Obiektywność i Standaryzacja:

  • Test zaopatrzony w jasną instrukcję, odpowiednio sporządzony arkusz odpowiedzi i należycie opracowany klucz, którego ocenia się odpowiedzi, to warunki spełnienia kryterium obiektywności i standaryzacji:
  • Sposób obliczania/interpretacji wyników jest na tyle jednoznaczny, że każdy diagnosta dochodzi do takich samych wyników.
  • Taki sam przebieg badania, instrukcja i materiał dla każdego badanego.

Normalizacja:

  • rozkład normalny populacji
  • Interpretacja wyniku danej osoby odnosi się do jej miejsca w populacji pod względem natężenia cechy mierzonej danym testem.
  • Najpopularniejsze skale:
    • tenowa – 100 pkt.
    • stenowa – 10 pkt.

Podsumowanie

Test Psychologiczny:

  • Pozwala na uzyskanie takiej próbki zachowań, o których można przyjąć, że są wskaźnikami interesującej nas cechy psychicznej.
  • Dostarcza reguł obliczania wartości mierzonej cechy.
  • Spełnia kryteria formalne.
  • Określa zakres i rodzaj dopuszczalnych zachowań ze strony diagnosty.
  • Zakłada kooperacyjną postawę osoby badanej.
  • Testy psychometryczne mierzą w sposób obiektywny zdolności ogólne, specjalne oraz ich deficyty.
  • Mogą też mierzyć nasilenie różnych cech i syndromów.

Prawa Osoby Badanej:

I. Czy można poddać badaniom testowym osobę bez jej zgody (lub zgody jej prawnych opiekunów)?

  1. Gdy stanowi ono element postępowania regulowanego odpowiednimi przepisami prawnymi.
  2. Gdy jest ono przewidziane jako stały element edukacji.
  3. Gdy zgoda na poddanie się badaniu testowemu jest jednoznacznie założona w postępowaniu danej instytucji.

II. Czy osobę badaną można poinformować o celu badania i jego ewentualnych konsekwencjach dla niej?

III. Czy osobie badanej należy udzielić przed badaniem lub po jego zakończeniu, wyczerpujących informacji o teście, za pomocą którego przeprowadza się badanie?

IV. Czy osobę badaną należy poinformować o uzyskanym przez nią wyniku?

V. Komu i w jakiej postaci diagnosta może (powinien) udostępnić informacje o osobie badanej, uzyskane w wyniku przeprowadzonego badania testowego?

  • Sposób postępowania musi być indywidualnie dopasowany i do charakteru informacji, która ma być przekazana, i do osoby badanej (jej charakterystyki osobowościowej, poziomu inteligencji, wykonywanego zawodu, rodzaju problemów, z którymi się zwróciła).
  • Pamiętajmy o tym, że jeżeli przeprowadzimy tę rozmowę nieudolnie, to możemy wytworzyć u osoby badanej trwałe, negatywne nastawienie do udziału (dobrowolnego) w badaniach (i to nie tylko testowych).
  • Należy postępować w sposób ostrożny i uważny w celu uniknięcia ewentualnej stygmatyzacji.

Skala Typu a/b wersja DM – TAB (Ogińska – Bulik, Juczyński)

  • Jest to skala samoopisu.
  • Składa się z 16 par przeciwstawnych stwierdzeń.
    • Kiedy w coś gram, to chcę wygrać 0 0 0 0 0 Zwycięstwo w grze nie jest dla mnie najważniejsze.
    • Wiele rzeczy robię w pośpiechu 0 0 0 0 0 To co robię, robię bez pośpiechu.
  • Ocena: skala pięciostopniowa.
  • Przeznaczona jest do badania Typu A/B dzieci i młodzieży.
  • Dzieci w wieku szkolnym i młodzież.
  • Czas trwania: w przybliżeniu 10 min.
  • 4 elementy składowe:
    • Rywalizacja
    • Niecierpliwość
    • Pośpiech
    • Wrogość
  • Badanie: indywidualnie lub grupowo

Tabela 1. TAB – Typ osobowości A/B – plik do pobrania

TAB – Typ A:

  • WZA – Wzór zachowania A:
    • Osoba z WZA postrzega otoczenie jako zagrażające i żyje w ciągłej fazie alarmowej,
    • Charakteryzuje ją neurotyczna ekstrawersja i niski poziom ugodowości,
  • Wysokie poczucie własnej wartości i skuteczności oraz aktywne radzenie sobie ze stresem – przy dobrze dobranym programie terapeutycznym.

TAB – obliczanie i interpretacja wyników:

  • Odpowiedzi skrajne otrzymują:
    • Z lewej strony – 5 pkt.
    • Z prawej strony – 1 pkt.
    • Pozostałe, kolejno od lewej: 4, 3,2.
  • Suma wszystkich punktów jest wskaźnikiem ogólnego nasilenia cech charakterystycznych dla zachowania typu A/B.
  • Wyższy wynik: zachowania charakterystyczne dla Typu A.• Ocenie podlega zarówno wynik ogól- ny, jak i elementy składowe Typu A t.j.
    • rywalizacja, niecierpliwość, pośpiech, wrogość
  • Uzyskany wynik należy porównać uwzględniając wiek, płeć i środowisko, z wynikami grupy normalizacyjnej.
  • Ponadto wynik ogólny przelicza się na jednostki standaryzowane w skali stenowej.
    • Sten w granicach 1 – 4: 33% wszystkich wyników – niskie – wskazujące na Typ B
    • Sten w granicach 7 – 10: wysokie – typ A
  • Bardziej szczegółowy podział:
    • Skrajny Typ A: 9 – 10 sten
    • Umiarkowany Ty A: 7 – 8 sten
    • Typ niezróżnicowany: 5 – 6 sten
    • Umiarkowany Typ B: 3 – 4 sten
    • Skrajny Typ B: 1 – 2 sten

TAB – Typ A:

  • WZA – Wzór zachowania A:
    • Osoba z WZA postrzega otoczenie jako zagrażające i żyje w ciągłej fazie alarmowej,
    • Charakteryzuje ją neurotyczna ekstrawersja i niski poziom ugodowości,
  • Wysokie poczucie własnej wartości i skuteczności oraz aktywne radzenie sobie ze stresem – przy dobrze dobranym programie

TAB – obliczanie i interpretacja wyników:

  • Odpowiedzi skrajne otrzymują:
    • Z lewej strony – 5
    • Z prawej strony – 1
    • Pozostałe, kolejno od lewej: 4, 3,
  • Suma wszystkich punktów jest wskaźnikiem ogólnego nasilenia cech charakterystycznych dla zachowania typu A/B.
  • Wyższy wynik: zachowania charakterystyczne dla Typu A.• Ocenie podlega zarówno wynik ogól- ny, jak i elementy składowe Typu A t.j.
    • rywalizacja, niecierpliwość, pośpiech, wrogość
  • Uzyskany wynik należy porównać uwzględniając wiek, płeć i środowisko, z wynikami grupy nor-
  • Ponadto wynik ogólny przelicza się na jednostki standaryzowane w skali

– Sten w granicach 1 – 4: 33% wszystkich wyników – niskie – wskazujące na Typ B

  • Sten w granicach 7 – 10: wysokie – typ A
  • Bardziej szczegółowy podział:
    • Skrajny Typ A: 9 – 10 sten
    • Umiarkowany Ty A: 7 – 8 sten
    • Typ niezróżnicowany: 5 – 6 sten
    • Umiarkowany Typ B: 3 – 4 sten
    • Skrajny Typ B: 1 – 2 sten

Skala Ekspresji Gniewu – SEG (Ogińska – Bulik, Juczyński)

  • 20 stwierdzeń samoopisowych
  • II podskale:
    • 10 stwierdzeń – gniew kierowany na zewnątrz
    • Również 10 stwierdzeń – gniew kierowany do wewnątrz
  • ! To ważne – skala służy do pomiaru nasilenia gniewu niezwiązanego ze specyficzną sytuacją, lecz odnosi się do sytuacji ogólnych i reakcji zazwyczaj przejawianych w tego typu sytuacjach.
  • Gniew utożsamiany jest nie tylko z zachowaniami wrogimi, agresywnymi lecz także z formami zachowań akceptowanych społecznie.
  • Skala może być stosowana do pomiaru gniewu zarówno u dzieci (od 11 roku życia), jak i u młodzieży.
  • Ważne znowu – skala wymaga dalszych badań porównawczych, zwłaszcza z tymi metodami, które mierzą różne predyspozycje osobowościowe odgrywające znaczącą rolę w kształtowaniu zachowań zdrowotnych.

SEG

Sposób Badania:

  • Indywidualnie lub grupowo
  • Po zapoznaniu się z instrukcją badani dokonują oceny własnego zachowania zaznaczając jedną z następujących odpowiedzi: nigdy, rzadko, czasami, często, zawsze

SEG

Przykłady stwierdzeń

  • Podskala I:
    • Kiedy ktoś mnie zdenerwuje, wyładowuję się na nim
    • Okazuję swój gniew w kontaktach z innymi ludźmi
    • Kiedy mi się nie wiedzie, mam ochotę kogoś uderzyć

SEG

Przykłady stwierdzeń

Skala II:

  • Wpadam w złość, lecz nie okazuję tego
  • Potrafię zachować spokój, nawet gdy ktoś mnie źle traktuje
  • Zachowuję spokój, gdy ktoś staje mi na drodze

SEG

Obliczanie i interpretacja wyników:

  • Każde stwierdzenie oceniane od 1 (nigdy) do 5 (zawsze)
  • Ogólny wynik stanowi suma uzyskanych punktów, oddzielnie dla gniewu kierowanego na zewnątrz i gniewu kierowanego do wewnątrz
  • Teoretyczny zakres wyników mieści się w przedziale od 10 do 50 punktów
  • Uzyskane wyniki porównujemy ze średnimi grupy normalizacyjnej
  • Wyniki surowe przelicza się na jednostki standaryzowane w skali stenowej.

Tabela 2. SEG – Pozycje – plik do pobrania

Tabela 3. SEG – Steny – Dzieci – plik do pobrania

Tabela 4. SEG – Steny – Młodzież – plik do pobrania

 

SEG

Steny:

  • 9 – 10 sten – bardzo wysokie nasilenie
  • 7 – 8 sten – wysokie
  • 5 – 6 sten – umiarkowane
  • 3 – 4 sten – niskie
  • 1 – 2 sten – bardzo niskie

SEG

Czynnik Gniewu:

  • Nie można go traktować jako wyizolowanej zmiennej.
  • Z badań wiadomo, że u dzieci i młodzieży o Typie A nadmierna potrzeba osiągnięć może współwystępować z agresją oraz wrogością
  • Samoocena!!!!!
  • Tłumienie – zaburzenia nerwicowe, psychosomatyczne, autoagresja

Kwestionariusz Samooceny – STAI – Inwentarz Stanu i Cechy Lęku

  • Kwestionariusz Spielberga
  • Składa się z dwóch części:
    • X1 – dotyczy lęku jako stanu
    • X2 – dotyczy lęku jako cechy
  • Składa się z 40 pozycji – 20 dla x1 i 20 dla x2
  • X1
    • Bada poziom lęku jako stanu przejściowego, uwarunkowanego sytuacyjnie
    • Lęk – stan charakteryzuje się subiektywnymi, świadomie postrzeganymi obawami i napięciem, któremu towarzyszy aktywacja lub pobudzenie AUN (Autonomiczny Układ Nerwowy).
  • X2
    • Bada poziom lęku jako cechy stałej charakteru czyli dyspozycji człowieka do reagowania lękiem w różnych sytuacjach
    • Lęk jako cecha ma charakter nabytej dyspozycji behawioralnej, która czyni jednostkę podatną na postrzeganie szerokiego zakresu różnorodnych sytuacji , jako zagrażających i reagowanie na nie lękiem nieproporcjonalnym do zagrożenia
  • STAI – zastosowanie:
    • Ocena poziomu lęku jako stałej cechy osobowościowej
    • Ocena aktualnego poziomu lęku

Skala Kompetencji Osobistej – KompOs (Juczyński)

  • Przypisywana sobie kompetencja wyznacza siłę zaangażowania się w działanie, jak i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia zaplanowanego wyniku
  • U osób dorosłych poczucie skuteczności jest jednym z najważniejszych wyznaczników zachowania.
  • Uogólnione poczucie własnej skuteczności, czy inaczej poczucie kompetencji osobistej można traktować jako właściwość odzwierciedlającą osobiste zasoby jednostki pomocne w radzeniu sobie z problemami w różnych dziedzinach życia.
  • Uważa się, że przekonanie o własnej skuteczności wpływa istotnie na podjęcie każdego działania i jest podstawowym warunkiem ZMIANY ZACHOWANIA.

Opis skal i zastosowanie[2]:

  • Skala składa się z dwóch podskal
  • Każda z nich zawiera po 6 stwierdzeń
  • Sformułowania są w połowie pozytywne, a w połowie negatywne,
    • Np.:
    • Zazwyczaj gdy znajduję się w bardzo kłopotliwej sytuacji:
    • Znajduję jakieś rozwiązanie
    • Nie wiem co mam robić
  • Skala mierzy uogólnione poczucie własnej skuteczności oraz dwa jego elementy:
  1. Przekonanie dotyczące dysponowania siłą, konieczną do zainicjowania działania
  2. Związane z wytrwałością, niezbędną do kontynuowania działania -Zazwyczaj, gdy zamierzam zrobić coś dla mnie ważnego:
    • Robię to nawet gdy jestem bardzo zmęczona
    • Rezygnuję z tego, gdy nie widzę szans powodzenia
  • Badanie można przeprowadzić indywidualnie lub grupowo
  • Czas trwania: około 10 minut
  • Badany dokonuje oceny sześciu stwierdzeń dotyczących oczekiwań związanych z podjęciem działania, a następnie sześciu kolejnych, dotyczących częstotliwości występowania określonych zachowań

KompOs – ocena na skali:

Sytuacja A

  • 4 – stopniowa skala:
  • Badany zaznacza poziom aprobaty
  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie

Sytuacja B

  • 4 – stopniowa skala:
  • Badany zaznacza częstotliwość
  • Prawie zawsze
  • Zawsze
  • Prawie nigdy
  • Nigdy

Obliczanie i interpretacja punktów:

  • Odpowiedzi o treści sformułowanej pozytywnie
    • Tak lub prawie zawsze– 4
    • Raczej tak lub często – 3
    • Raczej nie lub czasem – 2
    • Nie lub prawie nigdy – 1
  • Odpowiedzi o treści sformułowanej negatywnie
    • Tak lub prawie zawsze– 1
    • Raczej tak lub często – 2
    • Raczej nie lub czasem – 3
    • Nie lub prawie nigdy – 4
  • Obliczanie i interpretacja punktów:
    • Oblicza się sumę dla całości i oddzielnie dla podskal A i B
    • Wynik I skali: poczucie siły
    • Wynik II skali: poczucie wytrwałości
    • Rozpiętość wyników może wynosić od 6 do 24 punktów dla każdej z podskal
    • Dla całej skali od 12 do 48 punktów

KompOs

  • Obliczanie i interpretacja wyników:
  • Im wyższy wynik tym wyższe poczucie własnej skuteczności oraz siły i wytrwałości
  • W interpretacji można otrzymane wyniki porównać ze średnimi, uwzględniając płeć, wiek i środowisko badanego
  • Przeliczenie na jednostki standaryzowane w skali stenowej

Tabela 5. KompOs Steny – plik do pobrania

Profilaktyka:

  • W stosunku do Dzieci i Młodzieży najbardziej efektywne okazują się te programy profilaktyczne, które:
  • Uczą odporności na wpływ rówieśników
  • Rozwijają umiejętności radzenia sobie
  • Kształtują poczucie własnej wartości i skuteczności.

Wady i Zalety Metod Kwestionariuszowych:

  • Wady
    • Poznanie osobowości polega na korzystaniu z wiedzy o samym sobie.
    • Pytania są wieloznaczne i bardzo często mało precyzyjne.
    • Możliwe jest świadome fałszowanie wyników.
    • Osoba badana musi mieć co najmniej przeciętnie dobry poziom sprawności intelektualnej.
  • Zalety
    • Łatwość konstruowania i i normalizacji.
    • Możliwość badań zbiorowych.
    • Możliwość porównywania wyników między badaniami tej samej osoby w różnym czasie.
    • Badanie nie wymaga pomocy ani aparatury.

 

[1] Brzeziński, J. (2003)

[2] Juczyński, Z. (2001).

3. Matryca Bilansu zasobów

3.1. Indywidualny Folder Uczestnika (IFU)

Cele:

Folder służy do następujących celów:

  • Rejestrowanie danych społeczno-demograficznych wychowanka;
  • Poznanie wychowanka;
  • Samopoznanie wychowanka, refleksja nad sobą i swoimi osiągnięciami;
  • Wyrażenie potrzeb i oczekiwań wychowanka, w związku z udziałem w projekcie;
  • Ustalenie zasad udziału w projekcie;
  • Monitorowanie przebiegu procesu zmian;
  • Ewaluacja procesu zmiany.

Sposób wykorzystania:

Folder indywidualny podsumowuje działania mające na celu zebranie w jednym dokumencie wszystkich informacji dotyczących odbiorcy. Powstaje od pierwszego spotkania z odbiorcami projektu i jest wykorzystywany podczas wszystkich dalszych etapów. Jest wypełniany dokumentami tworzonymi stopniowo na podstawie wyników testów i materiałów diagnostycznych – jest przechowywany według ustalonych zasad.

  1. Dane metryczkowe
  2. Sytuacja rodzinna
  3. Sytuacja szkolna
  4. Najważniejsze osiągnięcia i sukcesy
  5. Najważniejsze braki

3.2. Diagnoza Wychowawcza

  1. Stan zdrowia
  • Sprawność analizatorów
    • Wzrok
    • Słuch
  • Poziom intelektualny
  • Specyficzne trudności w uczeniu się
  1. Historia oddziaływań w rodzinie
    • Struktura
    • Opis relacji
    • Ważne procesy w rodzinie
    • Dysfunkcje
  1. Charakterystyka funkcjonowania / potrzeby zmiany
  • Rzeczywistość postrzegana jako:
  • Sposobem reakcji na rzeczywistość jest:
  • Stosunek wychowanka do norm społecznych:
  • Funkcjonowanie w obszarze ja- ja,
  • Wychowanek zna, rozumie i potrafi dbać o zaspokojenie w sposób społecznie akceptowalny następujących potrzeb:
  • Wychowanek posiada następujące cechy pomocne w procesie zmian;
  • Funkcjonowanie w relacjach międzyludzkich
  • Wychowanek funkcjonuje w grupie na zasadzie:
  • Funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych
  • Wychowanek radzi sobie z problemami poprzez:
  • Wychowanie;
  • Wychowanek ma na właściwym poziomie rozwinięte następujące cechy
  • Dbałość o porządek i estetykę otoczenia
  • Gotowość do pokonywania sytuacji trudnych
  • Obowiązkowość, sumienność
  • Odpowiedzialność
  • Sprawność rozumowania: zamiar – działanie – skutek – wina – konsekwencje
  • Umiejętność stawiania celów, planowania działań i realizacji zamierzeń
  • Wdrożenie do czynności samoobsługowych.

3.3. Diagnoza Relacyjna

Diagnoza relacyjna – plik do pobrania

3.4. Wnioski z Diagnozy

W oparciu o powyższą listę, przeprowadzić należy rozmowę pogłębiającą, w celu rozeznania się którą sferą najlepiej jest się zająć w pierwszej kolejności.

Dobrym pomysłem wydaje się stworzenie matrycy wspólnie z Wychowankiem w formie graficznej. Dlaczego?

  • Jak wykazują badania i praktyka – rysunek przynosi wiele korzyści w pracy z osobami ograniczonymi werbalnie, wycofanymi, pełnymi złości lub stawiającymi opór. Takim podopiecznym na ogół łatwiej jest wyrażać swoje uczucia, pragnienia i przemyślenia poprzez sztukę, jakieś dzieło.

Grafika – na dużym brulionie wraz z Podopiecznym tworzy Tutor matrycę – może mieć ona kształt mapy – jak np. Podopieczny marzy o podróży do Włoch – matryca może mieć kształt tego państwa. Dzielicie ją na trzy obszary, zgodnie z kompetencjami. Zatytułowane:

  • „ja” – „ja”
  • „ja” – „inni”
  • „ja” – „osiągnięcia”

W każdą część wpisujecie jakiś realny cel do zrealizowania:

Np. zawodowe: stworzenie portfolio składającego się z 3 prac lub określona frekwencja na zajęciach; brak nagan, itp.

Np. społeczne – niewchodzenie w konflikty z nauczycielami/opiekunami w danym okresie; brak bójek itp.

Np. osobiste: Prowadzenie pamiętnika swoich emocji; ćwiczenia relaksacyjne codziennie po 5 minut; napisanie pracy lub stworzenie graficznego obrazu pt.: „Moja maska i to co znajduje się pod nią” i analiza wspólnie z Tutorem podczas pracy indywidualnej.

3.5. Podsumowanie

Młodzież, jak każdy człowiek na każdym etapie rozwoju, wyposażona jest w zasoby osobiste, na które składają się:

  • zasoby przedmiotowe nazywane też materialnymi (są to wszystkie zasoby natury fizycznej: mieszkanie, ubranie, zabawki, sprzęt sportowy, komputer, itp.),
  • zasoby stanu zwane często uwarunkowaniami (wiek, role społeczne, stan zdrowia, pozycja w grupie, przyjaźnie, status rodzinny),
  • zasoby osobiste (zdolności, cechy osobowości, umiejętności interpersonalne, poczucie skuteczności, pozytywny obraz siebie, styl poznawczy, itp.),
  • zasoby energetyczne (czas, pieniądze, wiedza, konkretne umiejętności).

Na poziomie systemowym możliwość zmiany zasobów przedmiotowych czy uwarunkowań jest znikoma. Tym, co można w znaczący sposób zmienić – już na poziomie szkolnym, na poziomie profilaktycznym – to wiedza, umiejętności i zasoby osobiste. To właśnie zasoby osobiste osób zagrożonych wykluczeniem społecznym charakteryzuje:

  • krótki czas koncentracji uwagi,
  • brak poczucia sprawstwa,
  • neurotyczność,
  • niska samoocena, nieadekwatna do posiadanych możliwości,
  • niski poziom dojrzałości emocjonalno-społecznej,
  • pesymizm życiowy,
  • zewnątrzsterowność.

Zadania rozwojowe, jakie stoją przed każdym człowiekiem w procesie indywidualnego rozwoju, muszą być rozwiązywane samodzielnie. Jednak nie wyklucza, a wręcz w sytuacji trudnej wymagane jest wsparcie mentora, bliskiej osoby dojrzałej.

Zadania, o których mowa, odnoszą się do zmiany zachowania, przetwarzania odbieranych informacji, sposobu organizacji osobowości i relacji z otoczeniem. W procesie rozwoju i wychowania, w wyniku wykonywania i rozwiązywania zadań rozwojowych, następuje wzrost różnorodności zachowań, kształtuje się adekwatność w odbiorze i interpretacji doświadczeń, następuje zmiana ilości i jakości właściwości osobowościowych człowieka oraz zmiana jego pozycji społecznej, sposobów realizowania ról osobistych, rodzinnych, społecznych oraz zawodowych. Skuteczne rozwiązanie konkretnych zadań na niższym etapie rozwoju, sprzyja twórczemu działaniu w dal- szych stadiach rozwojowych. O ile brak spełnienie prowadzi do poczucia osobistej, indywidualnej przegranej, dezaprobaty ze strony społeczeństwa oraz trudności w realizacji następnych zadań to osiąganie sukcesu w realizacji zadań rozwojowych daje poczucie satysfakcji i zadowolenia.

Zostało do tej pory przekazanych wiele słów, stąd niech za podsumowanie niniejszego rozdziału posłuży pewien schemat przedstawiony rysunkowo:

Rysunek 1. Tutoring jako proces – ujęcie konceptualne – plik do pobrania

III METODY I NARZĘDZIA PRACY TUTORÓW

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

 

Konfucjusz

(551 – 479 p.n.e.)

1. Wprowadzenie

Ta część „Poradnika” ma przede wszystkim być przewodnikiem dla Tutorów pracujących z Wy- chowankami, służącym temu, by Użytkownik mógł korzystać z podręcznego, skondensowanego i klarownego zbioru zadań.

Zamieszczone techniki są gotowe do użycia w pracy z Podopiecznymi z różnymi kłopotami: zarówno na gruncie trudności indywidualnych, społecznych lub/i zawodowych, czyli z osobami o różnej etiologii zaburzeń, prezentującymi rozmaite trudności w funkcjonowaniu społecznym i szkolnym. Proponowane ćwiczenia mają na celu pomoc Podopiecznemu w rozwoju potencjału.

Materiał został podzielony na trzy części:

  • Część dotyczącą pracy nad kompetencjami indywidualnymi – są to techniki nakierowane głównie na poznanie wartości oraz przyjrzenie się indywidualnym problemom Wy- Stosowanie ich daje szansę na pogłębienie samopoznania. Zadania pomagają w obserwacji indywidualnego sposobu funkcjonowania Uczestnika, w tym jego przekonań, uczuć i zachowań. Obserwacja ta służy głównie unaocznieniu trudności, jak i potencjału i zdolności danej osoby. W konsekwencji przyczynia się do zmian postrzegania jej problemu i sposobów radzenia sobie z nim. Dzięki temu możliwe staje się nowe, głębsze i pełniejsze rozumienie swojej sytuacji, co daje możliwość wprowadzenia zmian w nieprzystosowawcze schematy funkcjonowania.
  • Część dotyczącą rozwoju kompetencji społecznych ich zadaniem jest ujawnienie pozycji i roli, jaką Wychowanek przyjmuje w grupie. Ich celem jest rozpoznanie swojego zachowania przez Uczestnika w danej Poznanie tego, jaką rolę dany Podopieczny pełni w grupie, może go ustrzec przed powtarzaniem błędów w przyszłości. Często bowiem jest tak, że role te są przyjmowane i odtwarzane w różnych sytuacjach. Uświadomienie ich sobie – dostrzeżenie i nazwanie – może zmienić niepożądany schemat zachowania.
  • Część opisującą techniki wspomagające podniesienie kompetencji zawodowych – umożliwiają proste i szybkie przyjrzenie się temu, jaką motywację osiągnięć prezentuje dany Wychowanek, jakie są jego cele i aspiracje na gruncie rozwoju zawodowego. Umożliwia zweryfikowanie marzeń z rzeczywistością, wyznaczanie celów krótko – i długoterminowych oraz ścieżkę dążenia do nich.

Rozdział III stanowi źródło pomysłów i inspiracji, zwłaszcza dla młodych, początkujących Tutorów. Jego celem jest zachęcenie do wprowadzania i rozwijania swoich twórczych pomysłów na podstawie rzetelnej wiedzy.

2. Zestaw narzędzi do pracy indywidualnej – rozwój kompetencji osobistych

W niniejszym rozdziale zaprezentowano wybrane narzędzia wspomagające rozwój kompetencji przeznaczone do pracy indywidualnej podczas sesji coachingowej. Narzędzia te można z powodzeniem wykorzystywać w trakcie tutoringu. Są to:

  • Koło życia (Rysunek 1)
  • Model KASH (Tabela 1)
  • Metoda lustra
  • Model V. Pantalona
  • Technika B. Franklina
  • Analiza mocnych stron (Tabela 2)
  • Moje mocne strony (Arkusz 1)
  • Słońce (Rysunek 2)
  • Praca z przekonaniem (Arkusz 2)
  • Obraz własnej osoby (Arkusz 3)
  • Planowanie w małym kroku

 

2.1. Koło życia

NAZWA TECHNIKI

KOŁO ŻYCIA [1]

CELE

Rozpoznanie i określenie celu na wspólną pracę.
Pogłębienie samoświadomości w kontekście balansu życiowego, wartości, zarządzania czasem, dotychczasowych i docelowych wyborów.

KIEDY STOSOWAĆ?

Najlepiej tę technikę zastosować na początku wspólnej pracy – kiedy tutor i podopieczny zastanawiają się na jakich obszarach powinni się skupić, co jest ważne w tym momencie i co wymaga zmiany.

OPIS

Ćwiartki koła nazwane są takimi obszarami, nad jakimi uczestnik chce się zastanowić. Zależnie od potrzeby – mogą to być różne dziedziny życia (np. rodzina, zdrowie, finanse, nauka/życie zawodowe, przyjaciele i znajomi, rozrywka i odpoczynek, duchowość, rozwój osobisty), wartości ważne dla podopiecznego, albo kompetencje wymagane na danym stanowisku (jeśli omawiane jest zagadnienie związane z poszukiwaniem pracy). Mogą być wypełnione przez tutora przed rozpoczęciem spotkania, albo naniesione wspólnie w drodze dyskusji i wyboru najlepszych. Po wypełnieniu ćwiartek odpowiednimi nazwami – zadanie dla podopiecznego polega na określeniu na skali 1-10 poziomu satysfakcji w danym obszarze. Jednym kolorem niejako „odcina” się ćwiartki tortu. Następnie tutor zadając pomocnicze pytania pomaga podopiecznemu dostrzec obszary wymagające zmiany i ustala z nim na czym powinien skupić się w najbliższym czasie, żeby zwiększyć satysfakcję z życia, żyć w zgodzie z wartościami, czy zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania pracy. Warto innym kolorem zaznaczyć te obszary – zapisać do jakiego poziomu i w jakim czasie uczestnik procesu chce dojść.To bardzo uniwersalna technika bazująca na samo- świadomości podopiecznego umożliwia wypracowanie realnych celów do realizacji w procesie rozwojowym. Ważne, by była wykonana w bezpiecznej atmosferze, bez piętnowania niedomagań i luk.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Popularność metody może spowodować znudzenie i niechęć podopiecznego do pracy z narzędziem, które już zna.
Wypracowanie listy wartości może być trudne, bądź wykonane w sposób szablonowy. Podopieczny może kierować się tym, co akceptowalne społeczne, a nie zgodne z nim (może nie chcieć przyznać się, że np. wartość władzy jest teraz dla niego istotna).
Metoda wymaga zbudowanego zaufania, otwartości i chęci współpracy podopiecznego. Bez tych warunków technika nie zadziała, a wyciągane wnioski będą powierzchowne i nic nie wnoszące do procesu.

MATERIAŁY

Kartka z wydrukowanym „Kołem życia” (Rysunek 1). Długopisy lub flamastry – najlepiej w dwóch kolorach.

[1] T. Stoltzfus, Sztuka zadawania pytań w coachingu, Wrocław 2012, s. 34-35.

Rysunek 1. Koło życia – plik do pobrania

2.2. Model KASH

NAZWA TECHNIKI

MODEL KASH[1]

CELE

Autodiagnoza czterech obszarów – wiedzy, umiejętności, nawyków i nastawienia.
Ocena zadowolenia ze stanu obecnego oraz refleksja nad możliwymi obszarami do zmiany.
Pogłębianie samoświadomości, refleksja nad przyczynami i skutkami oraz wpływem na kształtowanie swojego życia.

KIEDY STOSOWAĆ?

Najlepszym momentem zastosowania jest kolejny etap procesu, kiedy tutor-coach i podopieczny mają już ustalony cel i wiedzą jakie rezultaty powinna przynieść wspólna praca.
Może być to też technika stosowana w początkowej fazie współpracy, kiedy cel jest jeszcze niedookreślony, a podopiecznemu zależy na autodiagnozie. Po rzetelnym wykonaniu i przeanalizowaniu modelu KASH mogą pojawić się właśnie konkretne potrzeby i obszary wymagające dalszej pracy.

OPIS

Model KASH powinien być wypełniany samodzielnie przez uczestnika procesu. Tutor-coach po przed- stawieniu celów zadania ma zachęcać do otwartego i szczerego generowania odpowiedzi. Warto osadzić model w konkretnym kontekście – celu na proces (co uczestnik w kontekście realizacji celu już wie, potrafi, jakie ma do niego nastawienie i które z nawyków będą pomocne), ogólnej diagnozy, a może poszukiwania pracy (co w odniesieniu do danej oferty pracy uczestnik już wie, potrafi itp.). Najpierw na zasadzie„burzy mózgu” zapełniane są poszczególne ćwiartki, Warto zadawać pomocnicze pytania, poza podanymi w tabeli np. Jaką wiedzę/umiejętności dostrzegasz u siebie….? Co jeszcze? Na ile Twoje umiejętności są zgodne z wymaganiami na danym stanowisku? Które z codziennych zachowań są najważniejsze w kontekście Twojego celu? Co z tego co widzisz będzie wspierać Cię najbardziej w realizacji Twoich zamierzeń? Czego najbardziej Ci brakuje? W drugiej kolejności poddawany jest ocenie poziom zadowolenia ze stanu obecnego. Skala jest od 1 do 10, przy czym 1 oznacza niewielką wiedzę/umiejętności, negatywne nastawienie i nawyki, zaś 10 oznacza najlepszą wiedzę/umiejętności oraz pozytywne nastawienie i wspierające nawyki. Na końcu zaś zbiera się wszystkie refleksje zachęcając do wyboru obszaru, w którym podopieczny wyznaczy ambitne działania i dokona pierwszych kroków w kierunku zmiany. Możliwe pytania: Jaką masz teraz re- fleksję? Co jest z tego zadania dla Ciebie najważniejsze? Który obszar chcesz zmienić? Co przed Tobą? Od czego zaczniesz?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Możliwą trudnością jest powierzchowne wypełnienie, nieprzyłożenie się podopiecznego do pogłębionej re- fleksji. Poza tym zbyt niska samoocena uczestnika może spowodować blokadę i odrzucenie takiego za- dania. Może pomyśleć, że w obszarze wiedzy i umiejętności jest zbyt mało do wpisania, więc zaneguje model w ogóle. Bardzo ważna jest wspierająca postawa tutora-coacha, zachęta do pracy, a także próba zmiany perspektywy podopiecznego poprzez metody kreatywne. Pomocne może okazać się także spojrzenie na samego siebie oczami innych.

MATERIAŁY

Kartka z wydrukowaną (Tabela 1).

Długopis.

[1] S. Neale, L. Spencer-Arnell, L. Wilson, Coaching inteligencji emocjonalnej. Warszawa 2010, s. 100-101.

Tabela 1. – Model KASH – plik do pobrania

2.3. Model lustra

NAZWA TECHNIKI

METODA LUSTRA[1]

CELE
Poszerzenie samoświadomości, lepsze poznanie swoich cech, motywacji, zasobów, wartości, a tym samym sposobów na osiągnięcie postawionych sobie celów.Poznanie idealnego obrazu siebie, dookreślenie: kim jestem,a kim chcę się stać. Tym samym jest podstawą do wyznaczenia sobie nowych celów.
Odkrycie własnego, niepowtarzalnego kierunku działania, wybór ścieżki życiowej.
Ułatwia rozstrzyganie dylematów, świadome podejmowanie decyzji o dalszym rozwoju i działaniu.

KIEDY STOSOWAĆ?

Z racji abstrakcyjnej formy tej techniki – powinna zostać zastosowana w kolejnych etapach wspólnej pracy tutora z podopiecznym. Niezbędne jest bowiem wzajemne zaufanie, otwartość na kreatywne sposoby pracy. Warto zaproponować ją osobom, które mają niską samoświadomość i trudno nazwać im własne cechy charakteru.Dobrym momentem jest także ten, kiedy potrzebna jest praca nad dookreśleniem lub stworzeniem nowych celów np. związanych ze zmianą zachowań, nawyków. Spojrzenie na idealny obraz zapewne pozwoli wskazać odpowiednie obszary do zmiany.

OPIS

Wprowadzeniem do ćwiczenia jest krótka historia np. Wyobraź sobie, że idziemy drogą i spotykamy mędrca. Ten prowadzi nas do starego domu, w którym w jednym z pokoi widzisz wielkie lustro. Odbija się w nim cała Twoja postać. Historia może być inna, ale ważne by przenieść podopiecznego trochę w inny świat i pomóc mu się otworzyć na myślenie abstrakcyjne. Kolejnym krokiem jest prośba o wyobrażenie sobie, że w lustrze widzi się siebie pod postacią zwierzęcia. Kiedy uczestnik powie co to za zwierzę, tutor-coach ma za zadanie zapytać o trzy powody wyboru właśnie takiego zwierzęcia, najlepiej zapisać je, by po zakończeniu zadania poddać analizie.Następne lustrzane odbicia to: postać tej samej płci, postać innej płci, miasto, kolor, piosenka, każde z wymienionymi trzema powodami wyboru.Na zakończenie tutor-coach mówi, że lustro zostało zakryte i uczestnik ćwiczenia już nie widzi siebie pod innymi postaciami. Po wymienieniu tych postaci, które widział – prosi o refleksję i wnioski z wykonanego ćwiczenia.Ważne, by pogłębiać odkryte przez podopiecznego analogie. Stworzyć warunki na uświadomienie dążeń i poszerzenie wiedzy na swój temat. Dokonanie solidnego podsumowania może być trampoliną do wyznaczania konkretnych działań do realizacji, projektowania zadań domowych. Może dać silną motywację do zmiany.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Na pewno trudnością może być opór przed ćwiczeniami z elementem abstrakcyjnym, dlatego rekomendowane jest stosowanie takich zadań w później- szych etapach wspólnej pracy.

MATERIAŁY

Kartka A4 i długopis do notowania skojarzeń i powodów wyboru danego wyobrażenia.

[1] M. Wilczyńska, J. Kućka, M. Nowak, J. Sawicka, K. Sztajerwald. Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste, Gliwice 2011, s. 96-101.

2.4. Model V. Pantalona

NAZWA TECHNIKI

MODEL M. V. PANTALONA[1]

CELE
Przełamanie oporu uczestnika. Dotarcie do wewnętrznych motywacji.
Przejście od problemu do celów, od niechęci do pracy i konkretnego działania.
Może być zastosowany w dowolnym momencie – na początku, w trakcie, albo pod koniec współpracy tutora z podopiecznym – wszędzie tam, gdzie pojawia się spadek motywacji. Powinien zadziałać bez względu na poziom bezpieczeństwa i głębokość relacji.

KIEDY STOSOWAĆ?
Zastosować można wtedy, gdy widoczny jest spadek motywacji podopiecznego.
Może być skuteczną reakcją na wycofanie i brak wiary uczestnika w możliwość dokonania zmiany.

OPIS
Ten sześcioetapowy model polega na zadawaniu kolejno następujących pytań:
1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?
2. W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę (1-10)?
3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby?
4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłyby jej pozytywne skutki?
5. Dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne?
6. Jak jest następny krok, jeśli taki istnieje?

Powyższe pytania mogą być zadawane i pogłębiane podczas swobodnej rozmowy. Inną opcją, zwłaszcza podczas pracy z osobą zamkniętą w sobie, może być czytanie pytań i zapisywanie odpowiedzi przez podopiecznego na kartce. Poddanie ich dyskusji następuje dopiero po zakończeniu zadania. Wtedy też tutor- coach dodatkowymi pytaniami wspiera w ustaleniu konkretnych kroków działania. Jego koncentracja po- winna skupiać się na dalszym pobudzeniu powstałej motywacji do zmiany.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Trudnością może być tak silny opór uczestnika, że nie zechce on odpowiedzieć na żadne z zadanych pytań. Wtedy warto zachęcić do zapisywania odpowiedzi, a nie mówienia ich na głos. Jeśli to nie pomoże – trzeba przyjrzeć się temu oporowi, poznać lepiej uczestnika i bez przekonywania na siłę – pokazać korzyści z podjętej wspólnie pracy i osiągniętych możliwych rezultatów w jej wyniku.

MATERIAŁY

Zapisane na kartce kolejne pytania.
Kartka i długopis do zapisywania odpowiedzi przez uczestnika.

[1] M. V. Pantalon, Błyskawiczne wywieranie wpływu, Gdańsk 2011.

 

2.5. Technika Beniamina Franklina

NAZWA TECHNIKI

TECHNIKA BENIAMINA FRANKLINA

CELE
Wsparcie w dokonaniu wyboru, w zdecydowaniu się na najlepszą z możliwych na „tu i teraz” opcji.
Pokazanie mnogości „za i przeciw” każdej z opcji. Przyjrzenie się wartościom, przekonaniom, dążeniom w odniesieniu do konkretnego dylematu.

KIEDY STOSOWAĆ?
Warto stosować po etapie, w którym podopieczny tutora wygenerował kilka opcji działań i teraz ma trudność z wybraniem najlepszej.
Kiedy uczestnik procesu ma dylemat życiowy, trudność z dokonaniem wyboru właściwej drogi, oferty pracy, szkoły, sposobu wykorzystania wolnego czasu itp.

OPIS
Podopieczny wypisuje w nagłówku opcje, które chce rozważyć. Następnie generuje cechy, które dany wybór charakteryzują.
Po sporządzeniu takich list (może trwać to chwilę w towarzystwie tutora-coacha, może być też zada- niem domowym wykonywanym pomiędzy spotkaniami), każda cecha zostaje poddana ocenie w skali od 0 do 5 pod względem znaczenia, atrakcyjności, korzyści, pozytywnego wpływu (0-nieistotny, 1-mało ważny, 2-raczej nieważny, 3-raczej ważny, 4-ważny, 5-bardzo ważny).
Kolejnym etapem jest zsumowanie i porównywanie wyników w rozważanych opcjach lub skreślanie podobnych wag i dopiero poddanie refleksji wyniku zadania.
Tutor-coach może zadać kilka pomocnych pytań np.:
Czego dowiedziałeś się dzięki temu ćwiczeniu? Jak teraz widzisz swój dylemat?
Jakie inne opcje teraz dostrzegasz?
Jaki masz teraz cel do zrealizowania? Co przed Tobą? Od czego zaczniesz dalsze działania?
Tym sposobem sesja poświęcona wyborom i rozstrzyganiu dylematów może stać się przyczyną podejmowania dalszych działań przybliżających do pozytywnych i ambitnych celów rozwojowych.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Trudnością może być generowanie cech charakteryzujących daną opcję. Mogą być tendencyjne, może ich być bardzo niewiele. Warto wtedy zadać kilka pomocniczych pytań i zmienić optykę uczestnika na daną opcję np. poprzez spojrzenie na dylemat oczami kogoś innego – rodzica, przełożonego, przyjaciela, mentora itp.

MATERIAŁY
Kartka i długopis lub flipchart i mazaki do zapisy- wania cech danej opcji.
Mogą być to też karteczki post-it – każda cecha zapisana na innej karteczce. Następnie są grupowane i poprzeklejane wg nadanej rangi.

 

2.6. Analiza mocnych stron

NAZWA TECHNIKI

ANALIZA MOCNYCH STRON

CELE
Poszerzenie samoświadomości podopiecznego na te- mat jego mocnych stron.
Pokazanie zasobów i zmotywowanie do dalszego rozwoju.
Zmiana perspektywy poprzez bazowanie na pozytywach – skupienie na dalszym wzroście jako człowiek, a nie „naprawianiu”.
Pokazanie jakie mocne strony będą szczególnie
„pomagały” w realizacji celów.

KIEDY STOSOWAĆ?
Analizę można przeprowadzić na początku wspólnej pracy, aby nadać jej pozytywny kierunek, zbudować relację, wyznaczyć motywujące cele.
Można także wprowadzić analizę w momencie, gdy widoczny jest spadek motywacji, obniżona samoocena, niechęć uczestnika do dalszej pracy. Taka zmiana perspektywy z trudności i problemów na mocne i pozytywne strony może pomóc w przełamaniu oporu.

OPIS
Analizę warto rozpocząć wprowadzeniem w temat, zachętą do refleksji nad mocnymi stronami podopiecznego. Można odnieść je do zakontraktowane- go celu na proces, albo do zaobserwowanego spadku motywacji do dalszej pracy.
Tutor-coach albo zachęca do swobodnego wypisania wszelkich mocnych stron jakie podopieczny uważa, że posiada, albo podaje listę przygotowanych cech (Tabela 2). Najpierw prosi, aby podopieczny zaznaczył wszystkie cechy, które uważa, że do niego pasu- ją… Następnie prosi o wybranie z tego 10, potem 7 i na końcu 3 kluczowych. Te najważniejsze w oczach podopiecznego mocne strony poddawane są dalszej
analizie. Poszukiwana jest odpowiedź na pytania: Jak możesz rozwijać te mocne strony? Jakie możesz podjąć działania, żeby te cechy wzmocnić? Co te cechy ułatwiają w kontekście realizacji celu? Pogłębiona analiza najważniejszych cech może zostać uzupełniona poszukiwaniem cech, których podopiecznemu najbardziej brakuje, a które byłyby przydatne w kontekście realizacji celu.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Podopieczny może nie chcieć generować cech samo- dzielnie, a z zaproponowanej listy wybrać tylko 1-2. Ważne jest wtedy życzliwe zachęcanie do spojrzenia na siebie bardziej łagodnym okiem. Można dopytać jakie mocne strony widzą w uczestniku przyjaciele, rodzina, osoby z otoczenia.

MATERIAŁY

Kartka z wydrukowaną Tabelą 2. „Lista mocnych stron”
Kolorowe długopisy do zaznaczania kolejno wybranych mocnych stron.

 

Tabela 2. Lista mocnych stron – plik do pobrania

2.7. Moje mocne strony

NAZWA TECHNIKI

MOJE MOCNE STRONY

CELE
Pobudzenie do autorefleksji. Pogłębienie samowiedzy.
Wzrost poczucia własnej wartości.

KIEDY STOSOWAĆ?
Analizę można przeprowadzić na początku wspólnej pracy, aby nadać jej pozytywny kierunek, zbudować relację, wyznaczyć motywujące cele.
Można także wprowadzić analizę w momencie, gdy widoczny jest spadek motywacji, obniżona samo- ocena, niechęć uczestnika do dalszej pracy. Taka zmiana perspektywy z trudności i problemów na moc- ne i pozytywne strony może pomóc w przełamaniu oporu.

OPIS
Podopieczny dostaje arkusz z czternastoma zdaniami do dokończenia, odnoszącymi się do jego mocnych stron w zakresie umiejętności, zdolności, kontaktów międzyludzkich, cech osobowości. Następnie tutor odwołując się do tych odpowiedzi prowadzi rozmowę na temat zawodów, w których dane cechy mogą być przydatne, czy podopieczny wyobraża sobie siebie wykonującego określony zawód zgodny z jego mocnymi stronami itp.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Przy niskim poczuciu własnej wartości oraz niskim poziomie wglądu podopieczny może mieć trudności z odpowiedzią na niektóre pytania. Wtedy rolą tutora jest zadawanie pytań naprowadzających, zwłaszcza jeżeli dysponuje on wiedzą na temat określonych cech podopiecznego.

MATERIAŁY

Wydrukowane „Moje mocne strony” (Arkusz 1).
Długopis.

 

Arkusz 1. „MOJE MOCNE STRONY”

  1. Uważam za swój sukces ……………………………………………………………………………………………
  2. Umiem doskonale   ……………………………………………………………………………………………………
  3. Od sukcesu ważniejsze jest dla mnie …………………………………………………………………………..
  4. Najchętniej (robię)   ……………………………………………………………………………………………………
  5. To, co wiem i umiem, pomaga mi w …………………………………………………………………………..
  6. Zalety mojego  charakteru  to:  …………………………………………………………………………………….
  7. W kontaktach z ludźmi potrafię …………………………………………………………………………………
  8. Uważam, że inni lubią mnie, bo …………………………………………………………………………………
  9. Ja lubię siebie za ……………………………………………………………………………………………………..
  10. Uważam, że inni cenią mnie, ponieważ ……………………………………………………………………..
  11. Ja cenię  siebie  za  ……………………………………………………………………………………………………
  12. Podziwiają mnie  za  …………………………………………………………………………………………………
  13. Ja podziwiam siebie, bo ………………………………………………………………………………………….
  14. To, jaka/jaki jestem, pomaga mi w …………………………………………………………………………….

2.8. Praca z przekonaniem

NAZWA TECHNIKI

PRACA Z PRZEKONANIEM

CELE
Przyjrzenie się przekonaniu, które działa ograniczająco lub wzmacniająco. Zrozumienie skąd pochodzi, co powoduje, jakie płyną z niego korzyści i ograniczenia. Wygenerowanie sposobów na zmianę negatywnego lub wyeksponowanie pozytywnego przekonania.

KIEDY STOSOWAĆ?
Warto zastosować kiedy zaobserwuje się u podopiecznego powtarzające się przekonanie ograniczające, które działa jak blokada i utrudnia podejmowanie działań.
Można też wykorzystać to narzędzie do wzmocnienia przekonań pozytywnych i służących podopiecznemu, pomagających w realizacji celów.

OPIS
Zadanie warto rozpocząć od krótkiego wprowadzenia, że przekonania są to powtarzające się myśli na swój temat, na temat otaczającego świata lub innych ludzi np. Nic mi się nie udaje; Wszyscy kradną; Świat jest pełen zła. Następnie podkreślić, że takie przekonania mogą działać ograniczająco, dlatego warto się im przyjrzeć, zdiagnozować i zmienić na pozytywne. Wzbudzenie motywacji do pracy z danym przekonaniem jest pierwszym krokiem w kierunku efektów.
Po wprowadzeniu podopiecznego w temat można zadawać mu kolejno pytania:
W jakich okolicznościach po raz pierwszy spotkałeś się z tym twierdzeniem?
Do jakiego stopnia, jak głęboko jesteś dzisiaj o tym przekonany i dlaczego?
Jakie korzyści daje ci to przekonanie?
Co tracisz wierząc w to przekonanie?
Jaka byłaby twoja reakcja emocjonalna, gdyby się okazało, że to przekonanie jest absolutną nieprawdą?
Co mogłoby lub kto mógłby zmienić twoje obecne przekonanie?
Czy znasz kogoś, kto ma dokładnie odwrotne przekonanie? Jakie korzyści i straty ma ten ktoś z tego odwrotnego przekonania?
Co myślałabyś, gdybyś mieszkał, np. w Iranie lub Tybecie?
Gdybyś był osobą o innym wyznaniu religijnym, jak wtedy wyglądałoby twoje przekonanie?
W jaki sposób twoi przyjaciele formułują swoje przekonania? Jakie są ich źródła informacji?
Na podstawie odpowiedzi projektowane są następnie możliwe działania pozwalające na zmianę negatywnego przekonania, albo większe wzmocnienie i rozkwit przekonania pozytywnego.
Możliwe jest także zastosowanie tego narzędzia jako pracy domowej i przekazanie uczestnikowi wydrukowanego Arkusza 2. z prośbą o samodzielne, rzetelne wypełnienie. Na kolejnym spotkaniu omawia się tylko główne wnioski z ćwiczenia, projektuje możliwe działania.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Trudnością może być w ogóle zauważenie przez podopiecznego takiego przekonania, dlatego zastosowanie tego narzędzia może wymagać wcześniejszej pracy domowej i samoobserwacji.
Jeśli uczestnik miałby problem z odpowiadaniem na postawione pytania – można przekazać je w formie pisemnej i dać czas na spokojne ich przemyślenie.

MATERIAŁY
Wydrukowane „Pytania do pracy z przekonaniami” (Arkusz 2).

 

Arkusz 2. Pytania do pracy z przekonaniami – plik do pobrania

2.9. "Słońce"

NAZWA TECHNIKI

SŁOŃCE

CELE
uświadomienie sobie mocnych stron,
zainteresowań, pasji, wartości.

KIEDY STOSOWAĆ?
W pracy z każdym podopiecznym, który potrzebuje wsparcia w określeniu mocnych stron, talentów, pasji, wartości.

OPIS
Podopieczny uzupełnia Rysunek 2. „SŁOŃCE”. Kiedy tutor widzi, że podopieczny ma problem z uzupełnieniem zadaje pytania otwarte dotyczące upodobań, sukcesów małych i dużych. Po uzupełnieniu Rysunku 2 „SŁOŃCE” tutor zadaje pytania pogłębiające do każdego uzupełnionego pola.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Brak wiary we własne sukcesy, niska samoocena podopiecznego może spowodować, że podopieczny nie będzie wiedział co ma wpisać.

MATERIAŁY

Wydrukowane „SŁOŃCE” (Rysunek 2).
Długopis.

Rysunek 2. SŁOŃCE – plik do pobrania

2.10. Obraz własnej osoby

NAZWA TECHNIKI

OBRAZ WŁASNEJ OSOBY
(na podstawie Paszkowskiej – Rogacz, 2002)

CELE
skłonienie wychowanka do refleksji nad samym sobą,
uświadomienie sobie mocnych i słabych stron,
ukierunkowanie wychowanków na myślenie o własnym rozwoju

KIEDY STOSOWAĆ?
Pytania kwestionariusza odnoszą się do różnych właściwości człowieka, prezentowanych przez niego poglądów, jego cech osobowościowych, postaw i opinii. Jego wykorzystanie służy skłonieniu odpowiadającego do zastanowienia się nad samym sobą. Szczere i dokładne odpowiedzi dają jak najdokładniejszy i najpełniejszy portret osoby.

OPIS
Kwestionariusz składa się z 12 otwartych pytań, do‐ tyczących upodobań, sukcesów, porażek, celów, na które należy odpowiedzieć, by zobaczyć swój własny portret.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Ryzyko niewłaściwego rozumienia pojęcia otwartości. Należy wypełniającym wyjaśnić co rozumiemy pod pojęciem otwartości, której blisko do spontaniczności, szczerości, a nie np. intymności.

MATERIAŁY
Wydrukowany „Obraz własnej osoby” (Arkusz 3).
Długopis.

 

Arkusz 3. Obraz własnej osoby

Przedstawiona niżej pytania dotyczą różnych właściwości człowieka, jego cech, poglądów, postaw i opinii. Odpowiedzi na pytania są dobrą okazją do zastanowienia się nad sobą. Postaraj się na nie odpowiedzieć, a jeśli lista pytań nie jest wyczerpująca, możesz ją uzupełnić. Postaraj się tak odpo- wiedzieć, by odpowiedzi dały jak najpełniejszy i jak najdokładniejszy obraz Twojej osoby.

  1. Co Ci się w Tobie najbardziej podoba?
  2. Co Ci się w Tobie nie podoba (lub najmniej podoba)?
  3. Co najbardziej lubisz u innych ludzi?
  4. Czego najbardziej nie lubisz u innych ludzi?
  5. Co Cię śmieszy, bawi?
  6. Co Cię denerwuje?
  7. Co uważasz za swoje największe osiągnięcie?
  8. Co uważasz za swoje największe niepowodzenie?
  9. Co chciałbyś przede wszystkim w życiu osiągnąć?
  10. Czego chciałbyś przede wszystkim w życiu uniknąć?
  11. Co chciałbyś przede wszystkim rozwijać?
  12. Co chciałbyś przede wszystkim wyeliminować?

2.11. Planowanie w małym kroku

NAZWA TECHNIKI

PLANOWANIE W MAŁYM KROKU

CELE
rozwój umiejętności planowania,
przełamanie barier związanych z tworzeniem planów,
pozytywna konotacja planowania

KIEDY STOSOWAĆ?
W sytuacjach, kiedy potrzebne jest pobudzenie motywacji u Wychowanka do sięgania po to, czego pragnie.
W sytuacjach potrzeby zwiększania świadomości własnych potrzeb u Podopiecznego.

OPIS
Instrukcja:
Zastanów się jak wyglądałby Twój dzień, gdybyś miał czas tylko dla siebie i mógł zrobić to, co chcesz.
Pomyśl, co tak naprawdę chcesz zrobić? Co chcesz mieć? Gdzie chcesz pojechać? Jakie kraje zwiedzić? Z kim chcesz się spotkać? W jakiej dziedzinie chcesz się rozwijać? Co jest Twoją pasją? Jakie przeżywasz emocje w swoim wymarzonym dniu? Które uczucia są dla Ciebie ważne?
Gdy już napiszesz, jak ma wyglądać Twój wymarzony dzień, zastanów się:
Co sprawia Tobie radość?
Jakie decyzje podejmiesz, by zbliżyć się do marzeń? Jakie mają być Twoje działania?
Co chciałbyś zmienić?
Nad czym masz pracować? Kto może Tobie pomóc?
Gdy uwierzysz, że zrealizowanie Twojej idealnej przyszłości jest dla Ciebie możliwe, będziesz mieć motywację, by sięgnąć po swoje marzenia. Dążąc do swoich marzeń sięgasz do przyszłości. Masz poczucie wpływu i odpowiedzialności. Czujesz radość ze skutecznego wypełniania zadań przybliżających Cię do Twojego celu. Skoro umiesz zaplanować jeden dzień, a przyszłość składa się z pojedynczych dni, to spróbuj tak samo pomyśleć o swojej przyszłości.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Niechęć spowodowana brakiem pomysłów, widmem porażki: „nie ma sensu nawet wyobrażać sobie czego bym chciał/a, bo i tak się nie uda”.
Brak wiary w działanie metody.

MATERIAŁY
Materiały z informacjami dotyczącymi asertywności.

 

IV ZESTAW NARZEDZI DO PRACY INDYWIDUALNEJ - ROZWÓJ KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH

W tej części publikacji zaprezentowano kilka wybranych narzędzi, które mogą być wykorzystane przez tutora do pracy z podopiecznymi w obszarze rozwoju kompetencji społecznych. Są to:

  • Formularz autodiagnozy kompetencji społecznych (Arkusz 4)
  • Mapa asertywności (Tabela 3, Arkusz 5, Arkusz 6)
  • Asertywność (Arkusz 7)
  • Empatia
  • Rozmowa za pomocą jednego słowa
  • Mapa wsparcia społecznego (Rysunek 3)
  • Analiza sytuacji problemowej wg schematu Thomanna (Rysunek 4)
  • Pomysł na siebie (Tabela 4)

 

 

1. Formularz autodiagnozy kompetencji społecznych

NAZWA TECHNIKI

FORMULARZ AUTODIAGNOZY KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH

CELE
Pogłębienie samoświadomości w obszarze posiadanych kompetencji społecznych.
Uświadomienie podopiecznemu, że w niektórych obszarach posiada rozwinięte umiejętności społeczne, a niektóre z obszarów wymagają wsparcia

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę wykorzystujemy w procesach tutoringowych, w których celem jest poprawienie relacji podopiecznego z otoczeniem – rodzicami, wychowawcami, podopiecznymi. Ćwiczenie najlepiej stosować w fazie współpracy, już po nawiązaniu relacji i zbudowaniu bezpieczeństwa.

OPIS
Tutor zaprasza podopiecznego do przyjrzenia się jego umiejętnościom społecznym, które mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób podopieczny radzi sobie w relacjach z innymi. Tutor wyjaśnia, dlaczego ta technika może być dla niego użyteczna – pokazuje, że czasem wystarczy nieco zmienić sposób reakcji, aby osiągnąć zupełnie inną reakcję ze strony rozmówcy. Tutor przekazuje podopiecznemu formularz auto- diagnozy do samodzielnego wypełnienia.
Następnie wspólnie z podopiecznym analizuje wyniki. Sprawdzają, w jakich sytuacjach podopieczny sobie radzi, a które z sytuacji sprawiają mu trudność.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Podstawowa trudność jest związana z zaproponowaniem techniki w sytuacji, gdy między tutorem i podopiecznym nie ma zbudowanej relacji zaufania i bezpieczeństwa. Wtedy podopieczny wypełniając formularz autodiagnozy może ocenić się bardzo wysoko, pokazując w ten sposób tutorowi, że nie ma takich obszarów, nad którymi powinien pracować. Wtedy najlepszą strategią jest wykorzystać wysokie oceny w autodiagnozie do wzmocnienia podopiecznego i zaproponować działania zorientowane na budowanie relacji. Inną strategią, gdybyśmy jednak zdecydowali się na pracę w obszarze mocnych stron i obszarów rozwojowych, jest proszenie podopiecznego, aby wybrał 5 sytuacji, w których czuje się najlepiej i 5 sytuacji, w których czuje się najmniej dobrze. Następnie prosi się o uszeregowanie od najbardziej komfortowych do najmniej komfortowych. Nawet, gdy wszystkie z sytuacji były ocenione na poziomie maksymalnym, wymuszamy na podopiecznym zróżnicowanie tych sytuacji pod względem komfortu bycia w nich. Tym samym pojawia nam się przestrzeń do dalszej pracy. Możemy zadać pytanie: „Co jest takiego w tej sytuacji, że czujesz się bardziej komfortowo, niż w pozostałych?”

MATERIAŁY
Wydrukowany „Formularz autodiagnozy kompetencji społecznych” (Arkusz 4). Długopis lub ołówek.

 Arkusz 4. Formularz autodiagnozy kompetencji społecznych – plik do pobrania

 

2. Mapa asertywności

NAZWA TECHNIKI

MAPA ASERTYWNOŚCI

CELE
Autodiagnoza poziomu asertywności – zidentyfikowanie mocnych stron i obszarów do rozwoju.
Wzmocnienie podopiecznego, poprzez pokazanie mu, że są takie sytuacje, w których jest asertywny.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę stosujemy w sytuacjach, gdy podopieczny nie radzi sobie konstruktywnie w sytuacjach społecznych – przejawia postawę uległą lub agresywną oraz kiedy chcemy pokazać mu, że posiada zasoby, które pozwalają mu na to, aby być bardziej asertywnym.
Ćwiczenie najlepiej stosować w fazie współpracy, już po na- wiązaniu relacji i zbudowaniu bezpieczeństwa.

OPIS
Tutor pyta podopiecznego, czym jest asertywność i po czym poznać osoby asertywne. Następnie wyjaśnia pojęcie uległości i agresywności oraz prosi podopiecznego o podanie kilku przykładów z jego życia, gdy on sam lub osoby w jego otoczeniu zachowywały się w sposób uległy, agresywny i asertywny. Zanim przejdziemy do zasadniczej części ćwiczenia, potrzebujemy mieć pewność, że podopieczny nie ma trudności w rozróżnieniu zachowań uległych, agresywnych i asertywnych. Tutor wyjaśnia, że nie jest tak, że jesteśmy zawsze ulegli, agresywni lub asertywni, tylko zależnie od kontekstu bywamy bardziej ulegli, agresywni czy asertywni. Świadomość tego, w których obszarach przyjmujemy jaką postawę, może być pomocna w budowaniu większej asertywności.
Tutor pyta podopiecznego, dlaczego warto być asertywnym, jakie ma się z tego korzyści.
Tutor przekazuje podopiecznemu formularz autodiagnozy do samodzielnego wypełnienia.
Wersja I
W pierwszym kroku podopieczny wypisuje osoby lub grupy osób, które będzie poddawał analizie, np. imiona rodzeństwa, imiona przyjaciół, osoby, które są autorytetem, itp. Jeśli na przykład dziadkowie podopiecznego nie żyją, tutor dba, aby te osoby nie pojawiły się na liście. W drugim kroku podopieczny określa, jaką postawę przyjmuje w konkretnej sytuacji w relacji z daną osobą lub grupą osób, stawiając „+”, gdy zachowuje się agresywnie, „-” gdy zachowuje się ulegle, „0”, gdy przyjmuje postawę asertywną. Dla przykładu: w relacji z matką, odmawiając, przyjmuje postawę agresywną (wpisuje do arkusza „+”), a w relacji z przyjacielem Piotrem odmawiając, przyjmuje postawę uległą (wpisuje do arkusza „-”). Kiedy wszystkie pola w tabeli są wypełnione, tutor prosi podopiecznego, aby zliczył wyniki w wierszach i kolumnach, przy czym „+” i „-” nawzajem się znoszą. Na przykład, podopieczny w relacji z ojcem osiągnął następujące wyniki: trzy „+”, dwa „-”, dwa „0”, wtedy w kolumnie suma wpisuje wynik „+1”. Na podstawie zsumowanych wyników tutor może rozmawiać z podopiecznym na temat tego, w których obszarach i w relacji z jakimi osobami lub grupami osób jest bardziej uległy, agresywny lub asertywny.
Wersja II
Mapa asertywności pomoże sprawdzić, w jakich sytuacjach Wychowanek korzysta ze swego prawa do asertywnego zachowania, a w jakich ma z tym kłopot.
Jak – w różnych sytuacjach – radzi sobie z wyrażaniem siebie i uwzględnianiem praw innych osób.
Chodzi o to, żeby znaleźć sytuacje, które pogarszają nastrój, zmniejszają wiarę w siebie, których się osoba boi, unika, w których czuje własną bezradność. Albo też zachowuje się w sposób, który zupełnie jej nie zadowala. Zacienione kratki wskazują obszary trudności.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Trudnością może być sytuacja, gdy podopieczny nie ma jasności, jakie zachowania są oznaką postawy uległej, agresywnej lub asertywnej. W takiej sytuacji może mieć trudności w określeniu postawy, jaką przyjmuje w relacjach ze znaczącymi osobami. Ważne jest tutaj to, aby tutor dokładnie wyjaśnił różnice w postawach i upewnił się, czy podopieczny te różnice rozumie.

MATERIAŁY
Wydrukowana „Mapa asertywności”(Arkusz 5 lub Arkusz 6) i „Asertywność względem agresywności i uległości (Tabela 3).
Wersja I: Tabela 3, Arkusz 5
Wersja II – Tabela 3, Arkusz 6
Długopis lub ołówek.

 

Tabela 3. Asertywność względem agresywności i uległości – plik do pobrania

Arkusz 5. Mapa asertywności – plik do pobrania

Arkusz 6. Mapa asertywności – plik do pobrania

Mapa asertywności pomoże Ci sprawdzić, w jakich sytuacjach korzystasz ze swego prawa do asertywnego zachowania, a w jakich masz z tym kłopot.

Jak – w różnych sytuacjach – radzisz sobie z wyrażaniem siebie i uwzględnianiem praw innych osób.

Chodzi o to, żeby znaleźć sytuacje, które pogarszają Twój nastrój, zmniejszają Twoją wiarę w siebie, których się boisz, unikasz, w których czujesz własną bezradność. Albo też zachowujesz się w sposób, który zupełnie Cię nie zadowala. Zacienione kratki wskazują obszary Twoich trudności.

Wstaw krzyżyk do odpowiedniej kratki, przyjmując, że pierwsza oznacza Tak- raczej tak, a druga

Nie- raczej nie.

Wróć teraz do tych punktów Mapy, przy których Twój krzyżyk znalazł się w zacienionej kratce. Przypomnij sobie, o jakich sytuacjach z Twojego życia myślałeś, odpowiadając na dane pytanie. Spisz na kartce te sytuacje, z którymi masz kłopot, uwzględniając nie tylko te okoliczności, ale przede wszystkim osoby, których dotyczy ta trudność. Teraz zaplanuj zmianę.

 

3. Asertywność

NAZWA TECHNIKI

ASERTYWNOŚĆ [1]

CELE
Trening umiejętności komunikacyjnych.
Poprawa codziennego funkcjonowania w sytuacjach społecznych.
Zwiększenie komfortu oraz spójności zachowania z uczuciami i potrzebami.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę stosujemy w sytuacjach, gdy podopieczny nie radzi sobie konstruktywnie w sytuacjach społecznych – przejawia postawę uległą lub agresywną oraz kiedy chcemy pokazać mu, że posiada zasoby, które pozwalają mu na to, aby być bardziej asertywnym.
Ćwiczenie najlepiej stosować w fazie współpracy, już po nawiązaniu relacji i zbudowaniu bezpieczeństwa.

OPIS
Instrukcja:
Przed wszystkim Wychowanek powinien zapoznać się z materiałami dotyczącymi asertywności, otrzymanymi od Tutora.
W następnej kolejności zadaniem będzie odegranie scenek i sprawdzenie jak Podopieczny się zachowa. Zadanie powinno być powtarzane do momentu, kiedy obie osoby z pary nie będą miały zastrzeżeń co do asertywnego zachowania.
Po treningu należy zaproponować ćwiczenie relaksacyjne, możliwość odreagowania napięcia (np. ćwiczenia oddechowe, spacer, gra planszowa).
Pytania:
W której roli było Ci najtrudniej?
Czy postąpiłaś/postąpiłeś zgodnie z tym co czujesz?
Po czym rozpoznajemy zachowania asertywne, uległe i agresywne?
Czy domaganie się poszanowania Twoich spraw sprawia Ci kłopot?
Dlaczego tak jest?
Należy zwrócić uwagę, jakie trudności z postawą asertywną pojawiają się u danej osoby (agresja, uległość, wycofanie)?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Trudność w wejściu w rolę, sztywność, lęk przed negatywną oceną ze strony Tutora.

MATERIAŁY
Kartka z wydrukowaną lub wypisaną listów przedmiotów.
Przekazanie jasnej instrukcji Wychowankowi – ustnie lub na papierze (lub w obu wersjach).
Przykładowy spis (dla Tutora) scenek, gdzie można trenować zachowania asertywne (Arkusz 7).

[1] S. Stankiewicz, K. Tomczak (2012) „Psychodrama w psychoterapii”

 

Arkusz 7. Asertywność – scenki

  1. Jesteście gdzieś ze znajomymi ze szkoły. Twój kolega zaprasza Cię na imprezę, która ma uczcić Wasz (jakiś) wspólny Ty nie chcesz przyjść. Jak mu odmówisz?
  2. Twój znajomy prosi Cię o pożyczenie pieniędzy na bilet, jak razem jedziecie do szkoły. Jak mu pożyczysz, nie będziesz miał na drugie śniadanie, na którym Ci zależy i chcesz je kupić. Jak mu odmówisz?
  3. Czytasz książkę w Niedaleko Ciebie dwie osoby śmieją się głośno i głośno rozmawiają. Przeszkadzają Ci. Jak reagujesz?
  4. Podczas rozmowy Twój kolega poklepuje Cię po ramieniu. Denerwuje Cię takie zachowanie. Jak mu o tym powiesz?
  5. Stoisz w długiej kolejce w szkolnej stołówce i jesteś bardzo głodny. Nagle ktoś wchodzi przed Ciebie. Jak reagujesz?
  6. Nauczyciel prosi Cię o pozostanie po lekcjach, bo potrzebuje Twojej pomocy przy organizacji festynu rodzinnego w szkole.
  7. Obiecałeś swojej sympatii, że spotkacie się po lekcjach. Jak odmówisz nauczycielowi?
  8. W szkole macie dodatkowe nagrody za rzetelne i na czas wykonywanie Chociaż po- prawiłeś swoje wyniki o 10%, zostałeś pominięty. Co powiesz?
  9. Wpada do Ciebie koleżanka. Mówi, że tylko na chwilę… po czym wygodnie siada i zaczyna opowiadać z detalami, jak minął jej wczorajszy dzień. Masz jeszcze dzisiaj pilne prace do wy- konania. Zamierzałeś także poleniuchować, pobyć samemu, zanim do domu wrócą rodzice. Głośno posłuchać muzyki. Samemu. Co zrobisz?Odbierasz Siostra oznajmia, że nie ma z kim zostawić córki, a Ty masz przecież tyle czasu… więc zaraz ją przywiezie. Masz inne, ważne dla Ciebie plany. Co robisz?
  10. Wykonujesz bardzo dobrze swoje obowiązki w klasie już dłuższy czas. Zamierzasz zwrócić się do Wychowawcy, żeby Cię docenił. Jak to zrobisz?
  11. Kilka tygodni temu pożyczyłeś koledze dużą sumę pieniędzy. Od tamtej pory nie porusza- liście tego Teraz znalazłeś się w sytuacji, w której te pieniądze są ci potrzebne. Jak upomnisz się o zwrot pożyczki?
  12. Spotykasz w szkole osobę, która od dawna Ci się Chcesz ją zagadać, a w konsekwencji zaprosić na randkę. Jak to zrobisz?

 

4. Empatia

NAZWA TECHNIKI

EMPATIA[1]

CELE
Trening ujawniania stosunku emocjonalnego do drugiego człowieka.
Trening negatywnych komunikatów
Ćwiczenie konfrontacji.
Uwolnienie napięcia.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę stosujemy w sytuacjach, gdy podopieczny nie radzi sobie konstruktywnie w sytuacjach społecznych – nie potrafi emocjonalnie pokazać siebie i zobaczyć drugiego człowieka. Stosujemy ją również wtedy, kiedy chcemy pokazać mu, że posiada zasoby, które pozwalają mu na to, aby być bardziej wrażliwym na siebie i innych.
Ćwiczenie najlepiej stosować w fazie współpracy, już po nawiązaniu
relacji i zbudowaniu bezpieczeństwa.

OPIS
Instrukcja:
Zadaniem wykonującego zadanie jest zwrócenie się do drugiej osoby, która siedzi na środku i dokończenie zdania: „Czuję, że czujesz…”
To co zostanie powiedziane, może dotyczyć sytuacji „tu i teraz” lub innych uczuć, które – zdaniem mówiącego – odczuwa dana osoba.
Inny wariant: „Myślę, że myślisz…”
Pytania:
Jak czułeś się w tym zadaniu?
Co było dla Ciebie najtrudniejsze?
Czego dowiedziałeś się o sobie?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Trudność w wejściu w rolę, sztywność, lęk przed negatywną oceną ze strony Tutora.

MATERIAŁY
Brak

[1] S. Stankiewicz, K. Tomczak (2012) „Psychodrama w psychoterapii”

 

5. Rozmowa za pomoca jednego słowa

NAZWA TECHNIKI

ROZMOWA ZA POMOCĄ JEDNEGO SŁOWA

CELE
Trening komunikacji niewerbalnej.
Zwrócenie uwagi na rolę modulacji głosu.
Ćwiczenie kreatywności.
Integracja.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę stosujemy w każdej sytuacji, żeby uwrażliwiać Wychowanka na komunikaty płynące od drugiego Człowieka – rozpoznawanie ich. Ćwiczenie najlepiej stosować w fazie współpracy, już po nawiązaniu relacji i zbudowaniu bezpieczeństwa.

OPIS
Instrukcja:
Usiądźcie wygodnie i zacznijcie rozmawiać ze sobą za pomocą jednego, wybranego przez siebie słowa np.
„kamień”.
Jedna osoba stara się przekazać coś drugiej, a następnie jest zmiana.
Instrukcję można modyfikować w kolejnych powtórzeniach; na przykład: najpierw spokojna rozmowa, potem kłótnia, następnie opowiadanie o czymś z przejęciem. Za każdym razem używacie tylko jednego słowa.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Trudność w wejściu w rolę, sztywność, lęk przed negatywną oceną ze strony Tutora.

MATERIAŁY
Ewentualnie karteczki ze słowami i nastrojami,
w jakich ma być dana wypowiedź (np. kamień, senność).

 

6. Mapa wsparcia społecznego

NAZWA TECHNIKI

MAPA WSPARCIA SPOŁECZNEGO

CELE
Uświadomienie podopiecznemu, że posiada zasoby w postaci osób, do których może się zgłosić w trudnych sytuacjach.
Wzmocnienie podopiecznego poprzez pokazanie mu, że nie jest sam w trudnych sytuacjach.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę wykorzystujemy najczęściej na etapie budowania planu działania, który ma pomóc w rozwiązaniu obecnych problemów podopiecznego. Tutor pomaga przygotować się podopiecznemu do realizacji planu, wskazując mu, z jakich zasobów społecznych może on korzystać w trudnych chwilach.

OPIS
Tutor zaprasza podopiecznego, aby przyjrzał się osobom ze swojego otoczenia, które mogą być dla niego wsparciem w trudnych chwilach.
Ćwiczenie może być wykonywane indywidualnie, poprzez wypełnienie Rysunku 3. Mapa wsparcia społecznego albo razem z tutorem. W drugim przypadku tutor zadaje pytania, które mają pomóc podopiecznemu w zidentyfikowaniu jak największej ilości obszarów wsparcia.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Jedyna trudność, która tutaj może się pojawić, to sytuacja, w której podopieczny nie jest w stanie wymienić osób lub grup, które mogą być dla niego wsparciem. Może być wtedy potrzeba zaopiekowania się podopiecznym i wzmocnienia go, a następnie przekierowanie jego uwagi w obszar, co może on zrobić, aby takie wsparcie pozyskać.

MATERIAŁY
Wydrukowana „Mapa wsparcia społecznego” (Rysunek 3).
Długopis lub ołówek.

 

Rysunek 3.  Mapa wsparcia społecznego – plik do pobrania

7. Analiza sytuacji problemowej wg schematu Thomanna

NAZWA TECHNIKI

ANALIZA SYTUACJI PROBLEMOWEJ WG SCHEMATU THOMANNA

CELE
Przyjrzenie się sytuacji problemowej, z którą mierzy się podopieczny. Poszerzenie perspektywy problemu o kontekst systemiczny oraz wewnętrzną sytuację podopiecznego.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technikę wykorzystujemy wtedy, gdy podopieczny zmaga się z jakimś wyzwaniem i chcemy, aby popatrzył na to wyzwanie z różnych nowych perspektyw.
Technika dobrze się sprawdza na etapie definiowania celów na sesje tutoringową, szczególnie wtedy, kiedy podopiecznemu jest trudno określić temat do wspólnej pracy.

OPIS
Tutor wyjaśnia podopiecznemu, na czym polega technika i jakie są korzyści z jej użycia – przyjrzenie się sytuacji problemowej z różnych perspektyw i doprecyzowanie celu na wspólną pracę.
Tutor prezentuje arkusz – Schemat Thomanna – i wyjaśnia co oznaczają:
Konkretna sytuacja kluczowa – przykład sytuacji inter- personalnej w przeszłości, która dobrze obrazuje problem podopiecznego, a którą podopieczny dobrze pamięta, np. ostatnia kłótnia z ojcem.
Kontekst systemiczny – schemat ukazujący wszystkie osoby zaangażowane w sytuację, z którą się mierzy podopieczny i relacje między tymi osobami, np. podopieczny, ojciec, matka, rodzeństwo, itp.
Wewnętrzna sytuacja – to co dzieje się z podopiecznym w związku z sytuacja problemową, np. myśli, które się pojawiają, emocje, itp.
Życzenie – cel, nad którym chciałby pracować podopieczny sformułowany w formie pytania: „Jak mógł- bym…?”, np. „Jak mógłbym naprawić relację z moim ojcem?”
Następnie tutor po kolei omawia z podopiecznym każde z pól schematu Thomanna. Ważna jest kolejność: 1) konkretna sytuacja kluczowa, 2) kontekst systemiczny, 3) wewnętrzna
sytuacja, 4) życzenie.

Tutor prosi, aby podopieczny przywołał w pamięci przykład sytuacji, która dobrze obrazuje jego problem. Podopieczny opowiada o sytuacji, a tutor dopytuje, np. „Na czym polega trudność tej sytuacji?”, „Jak często takie sytuacje mają miejsce?”, „Co jest istotą tej sytuacji?”, itp. Tutor prosi, aby podopieczny na rysunku w odpowiednim polu narysował symbolicznie sytuację kluczową.
Następnie tutor prosi, aby podopieczny popatrzył na sytuację z perspektywy wszystkich osób zaangażowanych w tę sytuację, opowiedział o tym, a następnie narysował w odpowiednim miejscu schemat sytuacji – ważne, aby symbole odzwierciedlały wszystkie osoby zaangażowane w sytuację oraz aby miejsce tych osób odzwierciedlały jak najwierniej rzeczywiste relacje między nimi.
W trzecim kroku tutor prosi podopiecznego, aby się przyjrzał jego wewnętrznej sytuacji, która jest efektem tego problemu, jego myślom, obawom, emocjom. Tak jak w poprzednich przypadkach, następnie prosi podopiecznego, aby ten narysował rysunek symbolizujący sytuację wewnętrzną.
W ostatnim kroku tutor prosi, aby podopieczny na podstawie tego, co zrobił do tej pory zdefiniował życzenie do pracy. Ważne, aby życzenie miało formułę: „Jak mógłbym…?”
Potem tutor prosi, aby podopieczny nadał tytuł obrazowi i wpisał go w odpowiednim miejscu arkusza.
Na końcu tutor może zapytać podopiecznego o wnioski z pracy nad życzeniem.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Podopieczny może nie rozumieć, po co analizować wyzwanie z kilku perspektyw. Tutor powinien wyjaśnić, że samo przyglądanie się sytuacji problemowej z różnych perspektyw, może podsunąć mu pomysły na rozwiązania sytuacji.
Drugą trudnością jest sytuacja, w której podopieczny mówi tutorowi, że nie umie rysować. Warto wtedy powiedzieć, że rysowanie pozwala uchwycić często rzeczy, których nie widać, gdy opowiada się o danej sytuacji. Nie ma też znaczenia, czy te rysunki są ładne, czy nie. Ważne, aby schematycznie ujmowały istotę problemu.

MATERIAŁY

Wydrukowany „Schemat Thomanna” (Rysunek 4).
Długopis lub ołówek.

 

Rysunek 4. Schemat Thomanna – plik do pobrania

8. "Pomysł na siebie"

NAZWA TECHNIKI

POMYSŁ NA SIEBIE

CELE
rozwój samoświadomości,
pozyskanie i uszeregowanie informacji o sobie
rozpoznawanie siebie w kontekście komunikatów od ważnych postaci

KIEDY STOSOWAĆ?
Warto stosować, kiedy Wychowanek przejawia silne utożsamianie się z opiniami wyrażanymi przez grupę, lub odwrotnie – kiedy neguje ważność tego, jak inni oceniają jego osobę.
U Podopiecznego, który wykazuje zagubienie w stosunku do pomysłu na siebie.

OPIS
Instrukcja:
Pomyśl i przypomnij sobie wszystkie informacje dotyczące Twojej przyszłości, o których mówiły Ci inne osoby (np. rodzice i inni członkowie rodziny, nauczyciele, znajomi). Co mógłbyś robić? Kontynuować naukę? Znaleźć ciekawą pracę?
Co proponowali Ci inni? Zapisz je w tabeli.

Po wypełnieniu tabeli – dyskusja:
Które pomysły wydają Ci się ciekawe? Dlaczego? Które pomysły nie pasuję do Ciebie? Dlaczego?
Może warto zapytać innych i zebrać jeszcze więcej informacji o sobie? Kogo możesz poprosić o opinię?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Niechęć spowodowana brakiem pomysłów, widmem porażki: „nie ma sensu nawet wyobrażać sobie czego bym chciał/a, bo i tak się nie uda”.
Brak wiary w działanie metody.

MATERIAŁY
Wydrukowana tabele „Pomysł na siebie” (Tabela 4).

 

Tabela 4. Pomysł na siebie – plik do pobrania

V ZESTAW NARZEDZI DO PRACY INDYWIDUALNEJ - DIAGNOZA I ROZÓJ KOMPETENCJI ZAWODOWYCH

W tej części podręcznika zaprezentowano kilka wybranych narzędzi, które mogą być użyteczne w pracy z podopiecznymi w obszarze diagnozy i rozwoju kompetencji zawodowych. Są to:

  • MŁOKOZZ (Arkusz 8a, Arkusz 8 b)
  • Mapa myśli „JA” (Rysunek 5)
  • Linia życia (Rysunek 6)
  • Siła perswazji (
  • Szukam pracy
  • Rozmowa o pracę
  • Samoocena i rozwój (Arkusz 9)
  • Blaski i cienie (Arkusz 10)
  • Moje słabe strony (Arkusz 11)
  • Moje mocne strony (Arkusz 12)
  • Karta Zainteresowań (Arkusz 13)
  • Menadżer – Impresario
  • Cele i ambicje zawodowe
  • Mapa pracy i piramida priorytetów (Rysunek 7)
  • Cele i ambicje zawodowe
  • TECZKA: Moja Kariera Zawodowa

 

 

1. MŁOKOZZ

NAZWA TECHNIKI
Młodzieżowy Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych (MŁOKOZZ)

CELE

Diagnoza i autodiagnoza zainteresowań zawodowych.

KIEDY STOSOWAĆ?
Na początku procesu doradczego, ponieważ kwestionariusz oraz uzyskane w nim wyniki są dobrym punktem wyjścia do rozmowy doradczej.

OPIS
Kwestionariusz składa się z 60ciu stwierdzeń dotyczących różnych czynności, charakterystycznych dla określonych grup zawodów. Środowiska pracy, którym odpowiadają stwierdzenia, to: Przedmiotowe (P), Innowacyjne (I), Artystyczne (A), Społeczne (S), Kierownicze (K) i Metodyczne (M). Osoba badana ustosunkowuje się do podanych stwierdzeń na pięciostopniowej skali, a następnie przenosi odpowiedzi do tabeli według podanego klucza. Kategorie z najwyższymi wynikami odzwierciedlają predyspozycje zawodowe.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Długość kwestionariusza może zniechęcić badanych do jego uzupełnienia.

MATERIAŁY
Wydrukowany „Młodzieżowy Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych” (Arkusz 8a) oraz arkusz obliczeniowy (Arkusz 8b) .
Długopis.

 

Arkusz 8a. – Anna Paszkowska-Rogacz – plik do pobrania

Arkusz 8b ARKUSZ OBLICZENIOWY [2] – plik do pobrania

[1] Ibidem

[2] Ibidem

2. Mapa myśli „JA”

NAZWA TECHNIKI

MAPA MYŚLI „JA”

CELE
Uporządkowanie przez podopiecznego wszystkich informacji na swój temat ważnych z punktu widzenia wyboru drogi zawodowej lub wyboru konkretnego stanowiska pracy. Uświadomienie podopiecznemu, jak wiele zasobów już posiada.

KIEDY STOSOWAĆ?
Tutor może zastosować technikę podczas pracy nad analizą potencjalnych kierunków kariery zawodowej. Zebrane informacje mogą pomóc podopiecznemu podjąć decyzję, jaką drogę wybrać.
Alternatywnym zastosowaniem techniki jest praca nad identyfikacją zasobów użytecznych z perspektywy już wybranego kierunku kariery zawodowej. Podopieczny może sprawdzić, co już posiada i czego jeszcze potrzebuje w kontekście określonej roli zawodowej.

OPIS
Tutor zaprasza podopiecznego do przygotowania mapy myśli na swój temat. W centralnej części mapy podopieczny wpisuje swoje imię i następnie wypełnia kolejne obszary: doświadczenia, informacje o ukończonych szkołach lub szkoleniach, informacje zwrotne, itp.
Tutor może zadawać pytania pomocnicze.
Po stworzeniu mapy podopieczny z tutorem wspólnie analizują informacje zapisane w arkuszu.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Podopieczny o niskim poczuciu własnej wartości może mieć trudność w komunikowaniu pozytywnych informacji na swój temat. W takiej sytuacji potrzebna jest cierpliwość tutora i zadawanie pytań pomocniczych, np: „Co jeszcze?”

MATERIAŁY

Wydrukowana Mapa myśli „JA” (Rysunek 5).
Długopis lub ołówek.

 

Rysunek 5.  Mapa myśli „JA” – plik do pobrania

3. Linia życia

NAZWA TECHNIKI

LINIA ŻYCIA

CELE
Wzmocnienie podopiecznego poprzez stworzenie listy jego sukcesów na przestrzeni całego dotychczasowego życia.
Przygotowanie do wyboru kierunku kariery zawodowej.

KIEDY STOSOWAĆ?
Technika jest użyteczna, kiedy podopieczny ma trudności w określeniu swoich mocnych stron i chcemy go w tym wzmocnić.

OPIS
Tutor zaprasza podopiecznego do ćwiczenia, które polega na tym, że przygotowuje on mapę własnych sukcesów, które osiągnął na przestrzeni dotychczasowego swojego życia.
Podopieczny analizuje każdy z okresów – wczesne dzieciństwo, szkołę podstawową, średnią, itd. i nanosi na oś czasu symbole poszczególnych sukcesów. Oddalenie od osi oznacza poziom wielkości danego sukcesu.
Następnie tutor omawia z podopiecznym wyniki ćwiczenia.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Podstawową trudnością może być sytuacja, w której podopieczny będzie komunikował trudność związaną z przypomnieniem sukcesów z przeszłości, W takiej sytuacji ważne, aby tutor był cierpliwy i zadawał pytania pomocnicze, np. „Z czego byłeś dumny?”, „Z czego byli dumni rodzice?”

MATERIAŁY

Wydrukowana „Linia życia” (Rysunek 6).
Długopis lub ołówek.

 

Rysunek 6. Linia życia – plik do pobrania

4. Siła perswazji

NAZWA TECHNIKI

SIŁA PERSWAZJI

CELE
Trening kreatywności
Ćwiczenie siły przekonywania
Autoprezentacja
Podniesienie poziomu energetycznego na spotkaniu

KIEDY STOSOWAĆ?
W sytuacjach, kiedy Wychowanka czeka jakiegoś rodzaju rozmowa z autorytetem, egzamin ustny lub kiedy zgłasza problemy z wyrażaniem swojej opinii przed nauczycielami. Jako trening kompetencji zawodowych w każdej sytuacji.

OPIS
Instrukcja:
„Starasz się o pracę. Jesteś na rozmowie rekrutacyjnej. Twoim zadaniem jest przekonać komisję, że to Ty spośród innych kandydatów nadajesz się do tej pracy. W skład komisji wchodzą osoby, gdzie z jedną masz dobry kontakt, i drugą, z którą Twój kontakt jest utrudniony.”
Po wykonaniu zadania:
Pytania:
Jak czułeś się w tym zadaniu?
Co sprawiło Ci największą trudność?
Jakie myśli nasuwają Ci się odnośnie skuteczności i nieskuteczności obranej przez Ciebie strategii?
Co można byłoby zmienić w Twoim zachowaniu? Bardzo ważny jest aktywny udział Tutora w dyskusji z Wychowankiem.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Osoba może wstydzić się wcielać w rolę przed Tutorem, dlatego bardzo ważne jest, żeby wprowadzić najpierw atmosferę relaksu, taką, w której Podopieczny będzie czuł się bezpiecznie, nie oceniany. Zaufanie!

MATERIAŁY
Maskotki, lalki – „komisja rekrutacyjna”

 

5. Szukam pracy

NAZWA TECHNIKI

SZUKAM PRACY

CELE
Poszerzenie horyzontów w zakresie miejsc gdzie podopieczny może szukać pracy.
Rozwój umiejętność analizowania i dyskusji.

KIEDY STOSOWAĆ?
Jest to dobre ćwiczenie ukazujące jak wiele jest możliwości szukania pracy. W szczególności polecane dla osób, które mają małe, albo brak doświadczenia w szukaniu pracy i potrzebują wsparcia w tym zakresie.

OPIS
Tutor prosi podopiecznego, aby zapisał na kartce pomysły „Gdzie szukać pracy?”.
Aby wesprzeć podopiecznego, kiedy wyczerpią mu się pomysły, może zadać pytania np.: Gdzie/jak Twoi znajomi znaleźli prace? Gdzie możesz znaleźć informacje na temat aktualnych miejsc gdzie można szukać pracy? Z kim możesz o tym porozmawiać? Jak myślisz jak osoby, które pracują na stanowisku, na którym chciałbyś pracować znalazły te prace?
Jak podopieczny skończy wypisywać, tutor prosi, aby wskazał, gdzie będzie szukać pracy w pierwszej kolejności. Z których pomysłów najchętniej skorzysta i dlaczego?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Podopieczni, którzy nie mają doświadczenia w szukaniu pracy, albo mają bardzo niewielkie mogą mieć większy problem z pomysłami „Gdzie szukać pracy”.

MATERIAŁY
Kartka papieru i długopis.

 

6. Rozmowa o pracę

NAZWA TECHNIKI
ROZMOWA O PRACĘ

CELE
Trening kreatywności
Ćwiczenie siły przekonywania
Autoprezentacja
Podniesienie poziomu energetycznego na spotkaniu

KIEDY STOSOWAĆ?
W sytuacjach, kiedy Wychowanka czeka jakiegoś rodzaju rozmowa z autorytetem, egzamin ustny lub kiedy zgłasza problemy z wyrażaniem swojej opinii przed nauczycielami.
Jako trening kompetencji zawodowych w każdej sytuacji.

OPIS
Instrukcja:
Wraz z Wychowankiem Tutor dzieli się rolami pracodawcy i pracownika. Zadaniem jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej o pracę/ na studia.
Po odegraniu scenki (około 5 – 10 minut) następuje zamiana ról. Po tym, jak było się w obu rolach: pracownika i pracodawcy – Tutor i Podopieczny wymieniają się spostrzeżeniami odnośnie zachowania partnera w ćwiczeniu. Ważne jest, żeby powiedzieć podopiecznemu, co można byłoby zmienić w jego zachowaniu tak, aby zwiększyć jego szanse na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej. WAŻNE: należy postarać się, żeby dawać jak najwięcej informacji, ponieważ są to cenne wskazówki, które mogą pomóc we wdrożeniu zmian w zachowaniu.
Po pierwszym omówieniu zadania:
Wykonajcie ponownie Wasze zadanie z uwzględnieniem zasugerowanych zmian. Następnie jeszcze raz wysłuchajcie informacji zwrotnej.
Pytania:
Jak czułaś/czułeś się w tym zadaniu?
Co było w nim najtrudniejsze?
Jakie informacje zwrotne udało Ci się usłyszeć?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Osoba może wstydzić się wcielać w rolę przed Tutorem, dlatego bardzo ważne jest, żeby wprowadzić najpierw atmosferę relaksu, taką, w której Podopieczny będzie czuł się bezpiecznie, nie oceniany. Zaufanie!

MATERIAŁY
Brak

7. Samoocena i rozwój

NAZWA TECHNIKI
SAMOOCENA I ROZWÓJ

CELE
Rozwój samoświadomości podopiecznego w zakresie własnych kompetencji i umiejętności. Wybór obszarów, które chce rozwijać.

KIEDY STOSOWAĆ?
Dobre narzędzie, które można zastosować na od początku współpracy z podopiecznym, ale również w trakcie, kiedy tutor uzna, za pomocne w procesie tutoringu.

OPIS
Tutor prosi podopiecznego o dokonanie samooceny kompetencji i umiejętności za pomocą Arkusza 9.
Zanim podopieczny przystąpi do uzupełniania arkusza tutor pyta go po kolei, jak rozumie znaczenie każdej kompetencji, czy umiejętności. Świadomość znaczenia ocenianych obszarów rozbudzana przez pytania tutora ułatwia podopiecznemu dokonanie oceny.

Podopieczny ocenia na skali od 1 do 10 poziom własnych kompetencji i umiejętności.

Po uzupełnieniu arkusza tutor zadaje pytania podopiecznemu np. :
Które punkty oceniłeś najwyżej?
Na którym punkcie najbardziej Ci zależy? (tylko 1)
Co byś musiał zrobić, żeby zamiast „6” było „8”?
Kto wg. Ciebie ma „10” w pkt. np. „5” i dlaczego?
Co możesz zyskać jak rozwiniesz wybraną kompetencje, umiejętność?
Które obszary chcesz rozwijać?
Które kompetencje, umiejętności najbardziej przydadzą się w miejscu, w którym chcesz pracować?
Które kompetencje, umiejętności nie przydadzą się w miejscu, w którym chcesz pracować
Nad rozwojem którego z obszarów chcesz popracować w pierwszej kolejności?

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Problem z dokonaniem samooceny.

MATERIAŁY
Wydrukowany „Arkusz kompetencji i umiejętności” (Arkusz 9).

 

Arkusz 9. Arkusz kompetencji i umiejętności – plik do pobrania

8. Blaski i cienie

NAZWA TECHNIKI

BLASKI I CIENIE

CELE
Perspektywiczne spojrzenie na zmianę. Uświadomienie konsekwencji zmiany. Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmiany. Budowanie pozytywnego nastawienia do zmian.

KIEDY STOSOWAĆ?
W sytuacji tworzenia celu w sferze kompetencji zawodowych oraz podczas ustalania ścieżki, jaką chce się podążać w danym zakresie.

OPIS
Podopieczny dostaje arkusz „Blaski i cienie”. Po zastanowieniu się nad zmianą, która go czeka, wymienia konkretne rzeczy, które wraz z nią ulegną zmianie. Przedstawia je w formie kwiatu – każdy płatek to jedna zmieniająca się rzecz. Następnie ocenia, które z nich są pozytywne (zaznacza je na zielono), a które negatywne (zaznacza je na czerwono). Wspólnie z tutorem zastanawia się, jak może uniknąć tych negatywnych.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Przy silnym oporze przed nadchodzącą zmianą przeważać mogą u podopiecznego negatywne wyobrażenia. Wtedy zadaniem tutora jest zwrócenie uwagi podopiecznego również na te bardziej pozytywne konsekwencje zmiany, a także wspólne wypracowanie strategii zminimalizowania negatywnych skutków.

MATERIAŁY
Wydrukowane „Blaski i cienie” (Arkusz 10).
Długopis.

 

Arkusz 10.  Blaski i cienie – plik do pobrania

Jeśli czeka Cię w życiu zmiana – kończysz szkołę i chciałbyś uczyć się dalej, a może masz zamiar szukać pracy, warto pomyśleć o tym, jak ta zmiana wpłynie na Twoje życie.

Czy wiesz już, co się zmieni w Twoim życiu? Jakie skutki będzie miała ta zmiana?

Popatrz na zmianę, która Cię czeka jak na kwiat, każdy płatek to konkretne rzeczy, które ulegną zmianie jak rozpoczniesz naukę w nowej szkole czy podejmiesz pracę. Postaraj się dorysować jak najwięcej płatków do Twojego kwiatu. W każdy płatek wpisz jedną konkretną rzecz (pozytywna/ negatywna konsekwencja zmiany), która się zmieni.

 

Które ze zmian są pozytywne, a które negatywne?

Zmiany pozytywne zaznacz zielonym kolorem, a negatywne czerwonym. Co możesz zrobić, żeby negatywne skutki zmiany nie wystąpiły?

 

9. Moje słabe strony

NAZWA TECHNIKI

MOJE SŁABE STRONY

CELE
zaktywizowanie autorefleksji
uświadomienie możliwości pozytywnego wykorzystania własnych wad

KIEDY STOSOWAĆ?

Kwestionariusz można stosować na każdym etapie współpracy podopiecznego z tutorem.

OPIS
Osoba wypełniająca otrzymuje listę negatywnych cech i zaznacza wszystkie te, które trafnie ją opisują. Następ‐ nie do tabeli pod listą cech wpisuje po jednym przymiotniku, który najtrafniej ją charakteryzuje i jest największą przeszkodą w życiu towarzyskim i rodzinnym, w osiągnięciu sukcesu, a dalej awansu. Następnie wybiera spośród cech, których nie zakreśliła, taką cechę, którą osoba wypełniająca chciałaby mieć i która mogłaby zwiększyć szanse na rozwój zawodowy, zwiększyć poczucie pewności siebie. Wychowanek wskazuje negatywną cechę, a tutor daje pomysł na pozytywne wykorzystanie wady np. w wykonywaniu konkretnego zawodu, gdzie
wada ta nie ma znaczenia i nie jest problemem.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Niechęć do eksponowania negatywnych cech charakteru, niezrozumienie idei ćwiczenia. Konieczne bardzo dobre umiejętności interpersonalne tutora.

MATERIAŁY

Wydrukowane „Moje słabe strony” (Arkusz 11).

Arkusz 11. Moje słabe strony – plik dp pobrania

 

10. Moje mocne strony

NAZWA TECHNIKI

MOJE MOCNE STRONY

CELE
pozytywne myślenie o sobie
autorefleksja
wzmacnianie poczucia własnej wartości

KIEDY STOSOWAĆ?
Kwestionariusz należy stosować zarówno na początku współpracy wychowanka z tutorem, jak i na każdym etapie współpracy wychowanka z tutorem. Pozwala to na dobre zaprojektowanie współpracy. Może to służyć także wzmacnianiu mocnych stron danej osoby oraz wykorzystywaniu mocnych stron do aktywności zawodowej i życiowej. To doskonała metoda na ukierunkowanie rozwoju wychowanka przez tutora.

OPIS
Wypełniający kwestionariusz zaznacza przymiotniki, które najbardziej go charakteryzują, starając się myśleć pozytywnie o sobie. Zaznacza tylko te, które mają swoje potwierdzenie w faktach, tj. wyrażają o wypełniającym szczery pogląd. Następnie 3 określenia wpisuje do odpowiednich rubryk w tabeli pod listą określeń. Wychowanek podaje swoją największą zaletę, tutor podpowiada jak można ją pozytywnie wykorzystać. Szczegółowa instrukcja wypełniania znajduje się na początku kwestionariusza.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Kwestionariusz jest dość długi. Istnieje ryzyko znudzenia się wypełniającego i niewypełnienie do końca. Istnieje także ryzyko braku szczerości wypełniającego, dlatego tez należy umiejętnie go do tego zachęcić.

MATERIAŁY

Wydrukowane „Moje mocne strony” (Arkusz 12).
Długopis lub ołówek.

 

Zaznacz przymiotniki, które najlepiej Cię charakteryzują. Staraj się myśleć o sobie pozytywnie. Wy- bierz jednak tylko te określenia, które znajdują potwierdzenie w faktach. Nie chodzi tu o ideał, jakim powinno się być, ale o Twój szczery pogląd na temat samego siebie. Następnie wpisz w ta- belę po 3 określenia, które najtrafniej opisują Twoja osobę, najważniejsze, według Ciebie, w życiu domowym i towarzyskim, w obecnej lub poszukiwanej pracy oraz takie, które mogłyby Ci być po- mocne w Twoim rozwoju zawodowym. W ostatniej kolumnie tabeli wpisz natomiast takie 3 cechy, które nie zostały zakreślone, a które mogłyby być pomocne w Twoim rozwoju zawodowym.

Arkusz 12. Moje mocne strony – plik do pobrania

11. Karta zainteresowań

NAZWA TECHNIKI

KARTA ZAINTERESOWAŃ [1]

CELE

rozwój samoświadomości
pozyskanie i uszeregowanie informacji o swoich zainteresowaniach
skategoryzowanie swoich umiejętności i preferencji szkolnych/zawodowych

KIEDY STOSOWAĆ?

Warto stosować w celu sprawdzenia wraz z Wychowankiem jego teraźniejszych zainteresowań i tego, jak one mogą się przekładać na jego generalne skłonności/zdolności z zakresu kompetencji zawodowych.
Dobra metoda dla Osób, które są niepewne tego, czego chcą i co lubią, a jednocześnie brak celu, „nie wiem czego chcę” im ciąży.

OPIS

  • Karta zainteresowań, którą Uczeń rozwiązuje – pokazuje rodzaje zainteresowań w dziedzinach takich, jak:
    humanistyczne
    matematyczno – fizyczne
    biologiczno – chemiczne
    techniczne
    opiekuńczo – wychowawcze
    usługowe
    artystyczne
    sportowe
    Należy pamiętać, że występują zainteresowania sportowe, muzyczne, plastyczne, typowe zawody z tej grupy to malarz, plas- tyk, muzyk, tancerz, piosenkarz, choreograf, trener sportowy, nauczyciel wychowania fizycznego.
    Można wspomnieć też o tym, że obecnie wielu sportowców zajmujących się wyczynowo sportem karierę sportową traktuje zawodowo.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Kwestionariusz jest dość długi. Istnieje ryzyko znudzenia się wypełniającego i niewypełnienie do końca. Istnieje także ryzyko braku szczerości wypełniającego, dlatego też należy umiejętnie go do tego zachęcić.

MATERIAŁY

Wydrukowana „Karta Zainteresowań” (Arkusz 13).
Długopis lub ołówek.

[1] D. Ambroziak „Karta Kariery Ucznia”

 

Arkusz 13. Kwestionariusz „Karta Zainteresowań” i Arkusz Odpowiedzi

Instrukcja[1]:

Masz przed sobą bardzo proste i łatwe pytania. Dotyczą one czynności, jakie lubicie a jakich nie lu- bicie. Na każde pytanie należy odpowiedzieć odpowiednimi znakami, które wpisz w odpowiednie kratki arkusza odpowiedzi. Pytania są ponumerowane – każdemu pytaniu odpowiada na arkuszu kratka oznaczona tym samym numerem.

Jeżeli daną czynność bardzo lubisz, wpisz w odpowiednią kratkę dwa krzyżyki. Jeśli daną czynność tylko lubisz, wpisz jeden krzyżyk. Gdy danej czynności nie lubisz wpisz w kratkę minus. Jeżeli zaś danej czynności nie znasz lub nie wykonywałaś/wykonywałeś nigdy i trudno Ci na to pytanie odpowiedzieć, w kratkę wpisz znak zapytania.

Staraj się na pytania odpowiedzieć szczerze nie namyślając się zbytnio, zaznaczając odpowiedzi w diagramie zamieszczonym na końcu.

Objaśnienia znaków jakimi masz odpowiadać, są podane u dołu arkusza odpowiedzi.

Przeczytaj je sobie.

Czy lubisz?
  1. Uczyć się języka polskiego.
  2. Wykonywać działania matematyczne.
  3. Poznawać życie roślin i zwierząt.
  4. Czytać czasopisma i książki o tematyce technicznej.
  5. Poznawać pracę pielęgniarki, higienistki itp.
  6. Dbać o porządek w domu, klasie, szkole.
  7. Chodzić na koncerty do filharmonii.
  8. Należeć do szkolnego klubu sportowego.
  9. Wyrażać na piśmie swoje spostrzeżenia i myśli (pisanie wierszy, krótkich opowiadań, prowadzenie pamiętnika).
  10. Uczyć się matematyki.
  11. Uczyć się biologii, botaniki i zoologii.
  12. Zwiedzać wystawy techniczne albo słuchać audycji o nowościach technicznych.
  13. Czytać o tym, jak ludzie nauczyli się walczyć z chorobami.
  14. Pomagać w gospodarstwie domowym.
  15. Tańczyć w dyskotece.
  16. Brać udział w zawodach sportowych.
  17. Uczyć się języka obcego, próbować posługiwać się nim w rozmowie.
  18. Czytać książki typu „Rozrywek matematycznych”.
  19. Prace doświadczalne z biologii.
  20. Zajęcia praktyczno – techniczne.
  21. Opiekować się chorymi, doglądać prawidłowego przyjmowania przez nich leków.
  22. Szyć i wyszywać.
  23. Śpiewać w chórze, zespole muzycznym.
  24. Chodzić na górskie wycieczki.
  25. Bywać w teatrze, muzeum, na wystawie sztuki.
  26. Zajęcia w kółku matematycznym.
  27. Pracować w sadzie, ogrodzie.
  28. Wykonywać prace budowlane, zwiedzać place budów.
  29. Opiekować się dziećmi.
  30. Dokonywać zakupów.
  31. Oglądać przedstawienia baletowe.
  32. Jeździć na rowerze.
  33. Zajęcia w kółku polonistycznym.
  34. Samodzielnie rozwiązywać w domu dodatkowe zadania i przykłady z matematyki.
  35. Przeprowadzać doświadczenia z roślinami.
  36. Montować i naprawiać różne maszyny, przyrządy i mechanizmy np. rower, maszynę do szycia itp.
  37. Poznawać budowę organizmu człowieka.
  38. Przekonywać o czymś innych ludzi.
  39. Projektować wystrój swojego pokoju, klasy szkolnej.
  40. Brać udział w sportowych grach zespołowych.
  41. Omawiać z kolegami przeczytanie książki.
  42. Brać udział w olimpiadach matematycznych.
  43. Zajęcia w kółku biologicznym.
  44. Sporządzać modele samolotów, szybowców, okrętów.
  45. Poznawać przyczyny powstawania różnych chorób.
  46. Zapoznawać się i obcować z różnymi ludźmi.
  47. Grać na jakimś instrumencie.
  48. Jeździć na rowerze.
  49. Czytać literaturę piękną.
  50. Odkrywać, gdzie w otaczającym nas świecie ma praktyczne zastosowanie matematyka.
  51. Obserwować naturę.
  52. Wykonywać prace z matematyki.
  53. Czytać i opowiadać dzieciom bajki, bawić się z nimi.
  54. Przygotowywać posiłki.
  55. Należeć do zespołu tanecznego.
  56. Grać w tenisa.
  57. Czytać artykuły z dziedziny krytyki literackiej.
  58. Uczyć się fizyki.
  59. Czytać o odkryciach z dziedziny chemii.
  60. Wykonywać rysunki techniczne.
  61. Uczyć się fizyki.
  62. Być odpowiedzialnym za wyżywienie kolegów na obozach wędrownych i wycieczkach.
  63. Projektować stroje.
  64. Pływać.
  65. Uczyć się historii.
  66. Przeprowadzać doświadczenia z fizyki.
  67. Rozwiązywać zadania z chemii.
  68. Obserwować prace różnych maszyn, zwiedzać zakłady pracy, warsztaty.
  69. Poznawać pracę
  70. Prać i prasować odzież.
  71. Brać udział w zajęciach kółka plastycznego.
  72. Kibicować ulubionym drużynom sportowym.
  73. Omawiać bieżące wydarzenia polityczne w kraju i za granicą.
  74. Czytać literaturę popularno – naukową z zakresu odkryć fizycznych.
  75. Przeprowadzać doświadczenia z chemii.
  76. Poznawać budowę urządzeń radiotechnicznych.
  77. Wyjaśniać kolegom jak wykonać zadanie szkolne, jeśli nie mogą go sami rozwiązać.
  78. Wyświadczać różne usługi dorosłym.
  79. Słuchać muzyki, kolekcjonować płyty lub kasety z ulubionymi nagraniami.
  80. Oglądać w telewizji zawody sportowe.
  81. Czytać książki na tematy historyczne.
  82. Zajęcia w kółku fizycznym.
  83. Wykrywać zjawiska chemiczne w przyrodzie.
  84. Naprawiać domowe urządzenia elektryczne.
  85. Odpowiadać przy tablicy, występować przed szkołą.
  86. Naprawiać sprzęt gospodarstwa domowego.
  87. Malować pejzaże z natury.
  88. Lekcje w.f.
  89. Zwiedzać muzea historyczne, poznawać zabytki.
  90. Czytać książki typu „Rozrywki fizyczne”.
  91. Uczyć się chemii.
  92. Orientować się w schematach radiowych, telewizyjnych, magnetofonów itp.
  93. Pełnić funkcję przewodniczącego klasy.
  94. Być dyżurnym na przerwach lekcyjnych w szkole.
  95. Fotografować przyrodę.
  96. Grać w kometkę.
  97. Brać udział w pracy społecznej.
  98. Odkrywać, gdzie w otaczającym nas świecie ma praktyczne zastosowanie fizyka.
  99. Zajęcia w kółku chemicznym.
  100. Gromadzić ciekawsze artykuły z różnych czasopism o tematyce technicznej.
  101. Pomagać ludziom chorym lub starym przy wykonywaniu różnych prac domowych.
  102. Nakrywać do stołu i podawać rodzinie lub znajomym potrawy.
  103. Brać udział w konkursach plastycznych.
  104. Jeździć na rolkach.

Klucz – plik do pobrania

[1] Ibidem.

12. Menadżer – Impresario

NAZWA TECHNIKI
MENADŻER – IMPRESARIO

CELE
autoanaliza,
prezentacja własnej osoby,
werbalizacja informacji o sobie

KIEDY STOSOWAĆ?
Można zastosować w przypadku, kiedy Wychowanek przejawia kłopoty z wystąpieniami publicznymi, ma niską samo- ocenę, jest nieśmiały itp., co utrudnia mu prezentowanie swoich atutów przed innymi.

OPIS
Instrukcja:
Pomyśl, że jesteś menadżerem, impresariem własnej osoby, kierującym jej sprawami i dbającym o jej interesy. Twoim zadaniem będzie zaprezentowanie atutów i zalet tej znanej osoby w krótkiej 5 minutowej wypowiedzi. Twoim zada- niem będzie zaprezentowanie Siebie samego. Staraj się użyć w wypowiedzi prawdziwych informacji o sobie, faktów, które dotyczą Twojego życia. W przygotowaniu swojej wypowiedzi uwzględnij informacje o:
– edukacji
– zainteresowaniach
– umiejętnościach
– osiągnięciach
– sytuacjach z Twojego życia, z których jesteś dumny
– pozytywnych cechach
– inne informacje, które uważasz za ważne.
Po wykonaniu zadania dyskusja na temat tego, co się za- działo w trakcie prezentacji – plusy i minusy.
Wspólne planowanie zmian.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI
Opór ze strony Podopiecznego spowodowany wstydem, napięciem, brakiem zaufania do Tutora. Lęk przed widmem „ośmieszenia się”.

MATERIAŁY
Kartka papieru, ołówek/długopis. Stoper.

 

13. Mapa pracy i piramida priorytetów

NAZWA TECHNIKI

MAPA PRACY I PIRAMIDA PRIORYTETÓW

CELE

Analiza wartości związanych z pracą. Walidacja wartości.

KIEDY STOSOWAĆ?

Technikę można stosować w sytuacji, kiedy Wychowanek waha się między kilkoma wyborami w sferze zawodowej, żeby pomóc mu odnaleźć drogę, której najbardziej pożąda.

OPIS

Podopieczny dostaje do wypełnienia arkusz z mapą pracy oraz piramidą priorytetów. W pierwszej kolejności wyobraża sobie idealną dla siebie pracę i wpisuje jej cechy na mapę pracy. Następnie porządkuje wymienione przez siebie cechy biorąc pod uwagę ich ważność i wprowadza je do piramidy priorytetów.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Przy niskiej motywacji do podjęcia pracy może wystąpić trudność w wykreowaniu pozytywnych cech za- trudnienia.

MATERIAŁY

Wydrukowana „Mapy pracy i piramidy priorytetów” (Rysunek 7).
Długopis.

Rysunek 7. Mapa pracy i piramida priorytetów – plik do pobrania

 

14. Cele i ambicje zawodowe

NAZWA TECHNIKI

CELE I AMBICJE ZAWODOWE

CELE

Ośmielenie i pobudzenie podopiecznego w myśleniu o własnych celach i ambicjach zawodowych.
Diagnoza celi i ambicji zawodowych.
Rozwój samoświadomości.

KIEDY STOSOWAĆ?

Metoda stosowana może być z każdym podopiecznym, który szuka, będzie szukał lub chce zmienić pracę.

OPIS

Tutor prosi podopiecznego, aby wypisał na kratce swoje cele i ambicje zawodowe.
Tutor wspiera i zachęca tutiego do śmiałości, aby nie ograniczał się blokującymi przekonaniami na swój temat.
Kiedy podopieczny wypisze cele i ambicje zawodowe tutor zaprasza do rozmowy, zadaje pytania tutiemu, pozwalające ustalić w jaki sposób wybrane cele może i chce zrealizować. Pomocny może okazać się np. model SMART.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Podopieczny może nie mieć śmiałości do wypisania celów i ambicji zawodowych.

MATERIAŁY

Kartka papieru i długopis.

15. TECZKA - Moja Kariera Zawodowa

NAZWA TECHNIKI

Teczka „Moja kariera zawodowa”

CELE

Systematyzacja wiedzy zdobywanej podczas procesu doradczego.

Podsumowanie dotychczasowej edukacji i różnorodnych osiągnięć.

Zgromadzenie materiałów przydatnych w planowaniu ścieżki zawodowej.

Zaangażowanie podopiecznego w planowanie własnej przyszłości.

Zachęcenie do samodzielnej pracy.

KIEDY STOSOWAĆ

Podczas całego procesu doradczego.

OPIS

Tutor oraz podopieczny zakładają teczkę na dokumenty, w której gromadzone będą podczas wszystkich spotkań materiały – wyniki kwestionariuszy, plan dalszego kształcenia, dotychczasowe osiągnięcia (dyplomy, świadectwa, zaświadczenia) itp. Dodatkowo podopieczny zachęcany jest do samodzielnego poszukiwania informacji na temat interesujących go profesji, możliwości rozwoju swoich za- interesowań i przybliżenia się do danego zawodu, a także zapisywania uwag i spostrzeżeń ze spotkań czy własnych przemyśleń i umieszczania ich w teczce kariery zawodowej.

MOŻLIWE TRUDNOŚCI

Niska motywacja do samodzielnej pracy.

MATERIAŁY

Teczka na dokumenty, koszulki na dokumenty.

LITERATURA ZALECANA

  • Anczewska A., Roszczyńska J. (2004), Jak uniknąć objawów wypalenia zawodowego w pracy z chorymi. Warszawa.
  • Antczak K., Podręcznik „Świat dobrej przyszłości” – innowacyjna metoda i narzędzia pracy wychowawczej.
  • Badura. A. (2007). Teoria społecznego uczenia się. Wyd. PWN Warszawa.
  • Bałachowicz J., Rowicka A. (2013), Nowoczesny wychowawca – tutor, mentor, coach. Wyższa Szkoła Pedagogiczna Warszawa.
  • Blanchard K., Zigarmi P., Zigarmi D. (2008), Jednominutowy menedżer i przywództwo, Warszawa.
  • Budzyński. M., Czekierda. P., Traczyński. J., Zalewski. Z, Zembrzuska. A (red). (2009), Tutoring w szkole. Między teorią a praktyką zmiany edukacyjnej. Towarzystwo Wiedzy Otwartej Wrocław.
  • Chałas. K. (2003), Wychowanie ku wartościom. Elementy teorii i praktyki, t. I. Wydawnictwo KUL Lublin-Kielce.
  • Christopher D. (2004), Rozwój zawodowy nauczyciela. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Gdańsk.
  • Chrościn A., (2016) Znaczenie tutoringu dla uczenia się dorosłych. Studium przypadku. Dyskursy Młodych Andragogów.
  • Czekierda P., Fingas B., Szala M., (2018) Tutoring: teoria, praktyka, studia przypadków. Oficyna Wolters Kluwer Business, Warszawa.
  • Czekierda. P. (2009), Co możemy zyskać w perspektywie społecznej wprowadzając tutoring do szkoly? (w:). M. Budzyński, P. Czekierda, J. Traczyński, Z. Zalewski, A. Zembrzuska. (red). Tutoring w szkole. Między teorią a praktyką zmiany edukacyjnej. Wrocław: Towarzystwo Wiedzy Otwartej.
  • Dykcik. W. (2010) Odpowiedzialność człowieka w kontekście indywidualnym i społecznym. Wydawnictwo Naukowe Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Poznań.
  • Dilts. R. (2006), Od Przewodnika do Inspiratora. Wyd. PINLP Warszawa.
  • Enright (1987), Terapia i poradnictwo bez oporu. Nowiny Psychologiczne 3 (50), Warszawa.
  • Garstka T. (2003), Opiekun nauczyciela. Umiejętności psychologiczne, Warszawa.
  • Gaś Z.B. (red.) (2004), Badanie zapotrzebowania na profilaktykę w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu Warszawa.
  • De Jong P., Berg I. K. (2007), Rozmowy o rozwiązaniach. Podręcznik, Kraków.
  • Król-Fijewska M. (2007), Stanowczo, łagodnie, bez lęku, Warszawa.
  • Kukiełka-Pucher D. (2009), Coach – klient: etapy budowania relacji, [w:] Coaching – teoria, praktyka i studia przypadków, red. M. Sidor-Rządkowska, Kraków.
  • Krzychała S. (2018), Nauczyciel-tutor. Prakseologiczna rekonstrukcja tutoringu szkolnego. Impuls Kraków.
  • Łuczyński J. (2011), Zarzadzanie edukacyjne a wychowanie uczniów w szkole. Wydawnictwo UJ Kraków.
  • Marciniak Ł.T. (2009), Proces coachingu w Philips Lighting – model CARE, [w:] Coaching – teoria, prak- tyka i studia przypadków, red. M. Sidor-Rządkowska, Kraków.
  • Miller W.R., Rollnick S. (2010), Wywiad motywujący, Kraków.
  • Naar-King S., Suarez M. (2012), Wywiad motywujący z młodzieżą i młodymi dorosłymi, Kraków.
  • Neale L. Spencer-Arnell, Wilson, L. (2010), Coaching inteligencji emocjonalnej, Warszawa.
  • Passmore J., Behavioural Coaching, [w:] Smółka P. (2009), Coaching. Inspiracje z perspektywy nauki, praktyki, klientów, Gliwice 2009.
  • Rzycka O., współpraca Porosło W. (2010), Menedżer coachem. Jak rozmawiać, by osiągnąć rezultaty, Kraków.
  • Sarant Ciastko A., Gebus D., Zalewski Z. (2018), „Wychować Człowieka Mądrego. Raport końcowy z badań ewaluacyjnych ogólnopolskiego projektu wdrażania tutoringu szkolnego pt. ” Raport recenzowały dr hab. prof. UMCS Katarzyna KLIMKOWSKA oraz dr hab. prof. APS Danuta URYGA, Częstochowa.
  • Stoltzfus (2012), Sztuka zadawania pytań w coachingu, Wrocław.
  • Strona internetowa International Coach Federation Polska, http://www.icf.org.pl/pl79, coaching. html.
  • Suchańska A. (2007), Rozmowa i obserwacja w diagnozie psychologicznej, Warszawa.
  • Świeży M. (2020), Psychologia dla coachów. Wolters Kulwer, Warszawa.
  • Taylor D. (2012), Trener bez maski, Warszawa.
  • Thorpe S., Clifford J. (2011), Podręcznik coachingu, Poznań.
  • Whitmore J. (2011), Coaching. Trening efektywności, Warszawa.
  • Whitworth L., Kimsey-House K., Kimsey-House H., Sandahl P. (2010), Coaching koaktywny, Warszawa.
  • Wilczyńska M., Kućka J., Nowak M., Sawicka J., Sztajerwald K. (2011), Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste, Gliwice.
  • Wilson C. (2010), Coaching biznesowy, Warszawa.
  • Brzeziński, J. (2003). Metodologia badań psychologicznych. Warszawa: PWN
  • Bukowski, S. W. (1987). Zarys filozofii spotkania. Wyd. Znak.
  • Gerstm, S. (1972). Rozmowa i wywiad w psychologii. Warszawa: PWN
  • Goleman, D. (1997/2012). Inteligencja emocjonalna. Poznań: Media Rodzina
  • Goleman, D. (1999/2012).Inteligencja emocjonalna w praktyce. Poznań: Media Rodzina
  • Juczyński, Z. (2001). Narzędzia pomiaru w promocji i psychologii zdrowia. Warszawa: Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  • Kępiński, A. (2001). Psychoterapia. W: Rytm życia. (s. 322 – 346). Kraków: Wydawnictwo Literackie
  • Klinkosz, W.; Sękowski, W. (2013) Inwentarz Motywacji Osiągnięć H. Schulera, G.C. Thorntona, A. Frintrupa i M. Prochaski. Warszawa: Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzy- stwa Psychologicznego
  • Maslow, A.H. ( 1999). W stronę psychologii istnienia. Poznań: REBIS
  • Matczak, A. (2011). Kwestionariusz Kompetencji Społecznych. Warszawa: Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
  • McWilliams, N. (1994/2013). Diagnoza psychoanalityczna. Gdańsk: GWP
  • Obuchowska, I. (2005). Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży – wybrane zagadnienia. W: H. Sęk (red.) Psychologia kliniczna; t. 2 (s. 25 – 47). Warszawa: PWN
  • Skurjat, K. (2005). Co łączy człowieka z innym człowiekiem. Głos uczelni; nr.142/2005
  • Sobol, E. (2003). Popularny słownik języka polskiego. Warszawa: PWN.
  • Struss M. (2021), Zarządzanie talentami: koncepcje, modele i praktyki. Wydawnictwo UJ, Kraków
  • Tischner, J. (2003). O człowieku. Wybór pism. Poznań: Ossolineum.
  • Węgrzecki, A. (2007). Wykład wygłoszony na potrzeby kursu „Filozofia spotkania” 2006/07
  • Ambroziak D. PDF www.belzyce.edu.pl
  • Bennewicz M. (2011), Coaching i mentoring w praktyce, Warszawa.
  • Jones G., Gorell R. (2019), 50 najlepszych technik coachingowych, Dom Wydawniczy REBIS Poznań.
  • Neale S., Spencer-Arnell L., Wilson L. (2010), Coaching inteligencji emocjonalnej. Warszawa.
  • Pantalon M.V. (2011), Błyskawiczne wywieranie wpływu, Gdańsk.
  • Paszkowska – Rogacz A. (2011) „Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych – MŁOKOZZ” PDF www.scholaris.pl
  • Stankiewicz S., Tomczak K. (2011), Psychodrama w psychoterapii, Gdańsk.
  • Stoltzfus T. (2012), Sztuka zadawania pytań w coachingu, Wrocław.
  • Tallar G. (2007), ABC inteligencji emocjonalnej w praktyce, Warszawa.
  • Węglarz J., Bentkowska D. (2020), Trning umiejtności społecznych dzieci i młodzieży. Grupa Wydawnicza Harmonia Gdańsk.
  • Wilczyńska M., Kućka J., Nowak M., Sawicka J., Sztajerwald K. (2011), Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste, Gliwice

Nie przegap nowych wydarzeń,
zapisz się do newslettera